Viszonylag sokszor előfordul, hogy nincs elég szabad tárhelyünk az iPhone-unkon, ilyenkor általában vagy alkalmazásokat, vagy fotókat szoktunk törölni, de nem ez a legjobb megoldás. Időnként maga az iOS is takarít, de az általában csak akkor fordul elő, ha már nagyon kevés a hely, vagy ha olyan tartalmat próbálunk letölteni, ami egyébként már nem férne el.
A fotók vagy videók törlése logikus, szinte minden esetben ezek veszik el a szabad tárhelyünk nagy részét. Ha már minden felesleges fotót vagy videót leszedtünk, a legtöbben az alkalmazások törlésével folytatjuk, de itt érdemes picit odafigyelni. A készülékünk rengeteg “szeméttel” lehet tele, így ha specifikusan törlünk néhány alkalmazást, akkor sokkal több tárhelyet szabadíthatunk fel.
Fotók és videók gyors törlése az iPhone-on
Mielőtt még belevágnánk, adnék egy tippet a gyors fotók és videók törlésére. Ehhez lépjünk bele a Fotók alkalmazásba, majd pedig az összes fotóba, és keressük meg jobb felül a Kiválasztást. Ekkor felül megjelenik az Elemek kijelölése. Bal oldalt az első képre nyomjuk rá az ujjunkat és húzzuk el jobbra a képernyő széléig, majd pedig teljesen le, és tovább, de ne engedjük el! Így kijelölhetünk több 100 képet pár másodperc alatt. Vizuális típusoknak íme egy videó is:
Alkalmazások törlése az iPhone-on
Ha nincs elég tárhelyünk a készülékünkön, akkor az alkalmazások törlésével is felszabadíthatunk néhány megabájtot, apptól függően. Ez is egyfajta megoldás, ehhez nézzük meg, hogy melyek azok az alkalmazások, amik sok helyet foglalnak. A Beállítások / Általános menüpont alatt találjuk a Tárhely és iCloud-használat almenüt. Ebben láthatjuk, hogy mennyi hely érhető el a készüléken és az iCloud tárhelyünkön.
A második képen látható, hogy melyik alkalmazás mennyi helyet foglal. Nálam viszonylag nagy app az iMovie, de még az Instagram és a Facebook is. Ha szemfülesek vagyunk, akkor észrevehetjük, hogy bizony az Instagram túl sok helyet foglal. Sőt, a Spotify is, de az amiatt, mert letöltöttem néhány számot offline-ba. Tehát a fenti listából megtudhatjuk, hogy melyek azok az alkalmazások, amik sok helyet foglalnak.
Felesleges alkalmazás “szemét” (cache) törlése
Az alkalmazások rendelkeznek úgynevezett cache-sel, gyorsítótárral, ami legtöbb esetben kezelhető “szemétként”. Ez arra jó, hogy például ugyanazt a tartalmat ne töltsék le az app indításakor minden egyes alkalommal, és így nem csak a mobilinternet-keretünket kímélik, hanem gyorsabban is töltődnek be. Ez lényegében hasznos is, meg nem is, attól függően, hogy szükségünk van-e rájuk. Én például a Spotify-t meghagytam, de a Facebookot és Instragramot rendszeresen törölni szoktam. Nézzük meg az Instagram alkalmazást.
Az alkalmazás mérete: 57.2 MB. De akkor hogy lehet 576.8 MB? Hát az a bizonyos cache. Ez szerintem sokaknál még ennél is sokkal több lehet. Ilyenkor, mivel az alkalmazás egyelőre saját maga nem támogatja külön a cache törlését (néhány már igen, például a Twitter app) szimplán nyomjunk rá a törlés gombra, majd töltsük le újra. Ezzel persze a beállításaink is elvesznek, de valamit valamiért.
Ahogy láthatjátok még egy újra indítás sem kellett, rögtön a lista végére ugrott és a “Dok. és adatok” rész is csökkent, pontosan 2.3MB-ra. Az elérhető tárhely is növekedett, pont 500MB-tal. 🙂
Tehát, ha nincs elég tárhelyünk, akkor érdemesebb specifikusabban megnézni, hogy mi mennyit foglal és törölni, újratelepíteni a gyakran használt appokat. Ha valaki pedig sokat internetezik, akkor a Safari cache-t is érdemes néha törölni, de figyeljünk oda, hogy ott is elvesznek majd bizonyos adataink.
Ehhez lépjünk be a Beállítások / Safari menüpontba majd görgessünk le és keressük meg az “Előzm. és webhelyadatok törlése” opciót. FIGYELEM, ez törli a számítógépen tárolt adatok egy részét is, ha ugyanazzal az iCloud fiókkal vagyunk bejelentkezve!
Üzenetek törlése, tárhely felszabadítás
Bizonyára, sokan használjuk az iMessage-et is, és küldünk egymásnak képeket, videókat. Emiatt az “Üzenetek” is sok helyet foglalhatnak. Ezt viszonylag körülményes törölni akkor, ha az üzeneteket meg akarjuk tartani, de a képeket, videókat törölnénk. Én 2007 óta tárolom az SMS-eket és iMessage üzeneteket, de a képeket és videókat időnként törlöm. Erre több opció van, a legkönnyebb talán az, ha minden beszélgetésben külön törölgetjük ezeket az adatokat, de többször írtunk már arról, hogy hogyan lehet az összes fotót és videót törölni a szöveges üzenetek megtartásával:
- Decipher Activity Transfer: telepítsd újra az iPhone-odat csak bizonyos adatok megtartásával
- Hogyan telepítsd újra az iOS-t az üzenetek visszaállításával? (videó)
- iBackupBot: szerkesszünk iOS-backupot!
Azonban, ha nem számít, hogy a szöveges üzeneteink is törlődnek, csupán lépjünk be a Beállítások / Üzenetek menüpontba, görgessünk le és keressük meg az Üzenetek megtartása almenüt.
Itt kényelmesen kiválaszthatjuk a 30 napot vagy az 1 évet, és a készülék automatikusan törli majd az ennél öregebbé váló, felesleges üzeneteinket.
Az iPhone-on még úgy is felszabadíthatunk tárhelyet, hogy készítünk egy biztonsági mentést, visszaállítjuk a készüléket, majd pedig vissza rakjuk a mentést. Ez is megoldás, de sokkal hosszabb ideig tart, mint mondjuk a fotók vagy bizonyos alkalmazások törlése.
Remélem tudtam segíteni, ha neked vannak még hasonló tippjeid, oszd meg velünk hozzászólás formájában, hogy más olvasók is tudjanak róla.
11 Comments
Nekem ez is bevált:
[link törölve.]
@taky1974: igen, de ez ott van fent a cikk elején is: “Időnként maga az iOS is takarít, de az általában csak akkor fordul elő, ha már nagyon kevés a hely, vagy ha olyan tartalmat próbálunk letölteni, ami egyébként már nem férne el.“
Nekem eddig egyedül a fent említett nagy terjedelmű tartalom letöltése működött minden esetben, ilyenkor elindult a tisztítás és pikk-pakk csinált pár giga helyet.
Mióta 64 gigás készülékem van ez már nem probléma…
Jó lenne egy manuális tisztítás opció az iOS-ben főleg azoknak akik kis kapacítású készüléket használnak.
Én a PhoneClean-t szoktam néha futtatni, elég sok szemetet leszed.
Mail-t hogyan tudom csökkenteni? (Jelenleg 1,3 GB)
@Transuran: Sztem ott is lehet törölni a fiókokat majd újra berakni őket.
Van egy betű hiány: ,,én például a spotify (T) meghagytam”-nál. De amúgy jó cikk
Memory & disk scanner pro -t használom junk fájlok takarításához. Megtisztítja a facebookot is, nem kell törölgetni folyton. 0,99€, megéri. Többször kell tisztítani egy egy alkalommal, van amikor gigákat szed le a telóról és szabadít fel.
(A moderálási elveinknek megfelelően a cikkeknél minden OFF-topic hozzászólást törlünk. Kérünk, használd a keresőt, vagy ha az nem ad eredményt, a Gyakran Ismételt Kérdések cikknél tedd fel a kérdésed!)
Én ezt használom a sallag tisztítására:
Magic Phone Cleaner
https://itunes.apple.com/us/app/magic-phone-cleaner/id1176756975?mt=8
Én a Battery Doctort szoktam használni.
Egy kicsit trükkös de ingyenes!
Utóljára nekem kb. 1GB-ot szedett le.
Vannak azért ennek hátulütői is, de a tárhelyért cserébe nem nagy áldozat!