Skip to content

Az Apple szokásaihoz híven a WWDC előtt egy hónappal betekintést engedett nekünk a macOS 16, az iOS 19, a watchOS 12 és a tvOS 12 eljövendő akadálymentesítéssel kapcsolatos új funkcióiba.

Az Apple operációs rendszereinek kisegítő lehetőségei eddig is nagyon menők voltak, de idén ősszel egy rakás olyan újítás jön, ami sokak életét megkönnyítheti.

2021 óta az Apple minden évben az “Akadálymentességgel kapcsolatos tudatosság világnapja” (Global Accessibility Awareness Day – GAAD) alkalmából betekintést engedett a következő operációs rendszereibe:

Akadálymentességi “tápanyag táblázat” az App Store-ban

Az Apple 2020-ban adatvédelmi “tápanyag táblázattal” okosította fel az App Store-t, hogy azelőtt meg tudd nézni, hogy milyen adataidra lesz kíváncsi az alkalmazás, hogy azt letöltenéd.

Ennek a funkciónak érkezik egy testvére, ami egy alkalmazás letöltése előtt elmondja neked, hogy mely kisegítő lehetőségeket támogatja, így tudatos döntést hozhatsz. Listázva lesz, hogy melyik iOS funkciókkal működik együtt az alkalmazás, mint például a VoiceOver, nagyobb szöveg, megfelelő kontrasztarányok stb.

Eliel Johnson, a CVS Health felhasználói élményért és designért felelős alelnöke dicsérte az Apple újítását:

A CVS Health-nél szenvedélyesen állunk az egészségügy egyszerűbbé tételéhez és akadálymentesítéséhez. Olyan egyszerűvé akarjuk tenni a felhasználóinknak az egészségügyi ellátással kapcsolatos információik elérését, amennyire csak lehet. Az Apple új “tápanyag táblázatát” támogatva még transzparensebbek lehetünk, és a következő szintre emelhetjük a munkánkat, hogy nagyszerű élményt nyújthassunk minden felhasználónknak.

Az Apple a WWDC-n több infót is el fog árulni arról, hogy hogyan működik ez a “tápanyag táblázat”, de feltehetően az alkalmazások fejlesztőinek kell majd nyilatkozniuk arról, hogy alkalmazásaik mely funkciókat támogatják.

Nagyító macOS-en

A macOS 16 és az iOS 19 együtt fog dolgozni azért, hogy iPhone-od kameráját még inkább tudd nagyítónak használni.

Az Apple egy menő videót is közölt a funkcióról, ahol egy diáklány az iPhone-ja segítségével el tudja olvasni az előadó diáit, annak ellenére, hogy nincs közel a táblához.

Ez elképesztően hasznos lehet, főleg hogy a Nagyító alkalmazás átírásra is képes lesz, vagyis ha az óraadó nem osztja meg a diákat az előadás után, akkor így a szöveget is ki tudod majd másolni.

A funkció persze nem csak iPhone-nal fog működni, sima USB-s webkamerát is használhatsz hozzá, de a legtöbbünknél úgyis van egy iPhone.

Kisegítő olvasó

A Kisegítő olvasó egy rendszerszintű újítás lesz, ami a diszlexiások és gyengénlátók számára átalakítja a szövegeket, hogy könnyebben el tudják olvasni.

Az olvasó előhívható lesz az alkalmazásokban is, de a való életben is tud majd segíteni a Nagyító appnak köszönhetően.

Braille hozzáférés

Az Apple azt állítja, hogy a Braille hozzáférés lehetővé fogja tenni, hogy egy Apple kütyü egy teljeskörű Braille jegyzetelő eszközzé váljon.

Braille szöveget bevihetnek majd a rászorulók az iOS beépített Braille beviteli módjával vagy egy csatlakoztatott eszközzel is, és a jegyzetelés mellett a matematikai képletek leírására alkalmas Németh Braille-t is támogatni fogja, ami nem véletlenül hangzik magyarosan.

Élő feliratok Apple Watch-on

Az Apple még az iOS 12-vel és az AirPods-zal kezdte a nagyothallók életének megkönnyítését az Élő hallgatás funkcióval, amit azóta kiterjesztettek az Élő feliratokká és idén ősztől Apple Watch-on is elérhető lesz.

Vagyis ha az iPhone-od mikrofonja hall valakit beszélni, akkor az Apple Watch-od ki fogja írni számodra, amit mond, így könnyebben megértheted. Ráadásul lesz lehetőség visszapörgetni valamit, ha esetleg első olvasásra nem lett volna meg.

 

Vision Pro frissítések

A gyengénlátók számára a Zoom funkció lesz majd nagyon hasznos, ami a Vision Pro főkamerájának képét nagyítja majd fel, a vakok pedig az Élő felismerés funkciónak örülhetnek, ami helyileg futó gépi tanulás segítségével mondja be, hogy mit lát az eszköz kamerája.

Így a Vision Pro-t viselő könnyebben fog tudni tájékozódni, és az Élő felismerés szövegeket is fel tud majd olvasni. Ráadásul az Apple külső fejlesztőknek is kinyitja ezt a funkciót, így például a Be My Eyes is működhet majd a Vision Pro-n.

Személyes hang változások

A Személyes hang még iOS 17-tel debütált és lehetővé tette, hogy felvedd a hangod és eltárold az iCloudban. Ez rengeteget jelent azok számára, akiknél fennáll a veszélye annak, hogy elveszítik beszédképességüket például ALS miatt.

A beállítási folyamat azonban eddig elég körülményes volt: közel 10 percig kellett furcsa mondatokat felolvasni (150 különböző mondatot!), majd ezután egész éjszaka töltőn kellett hagyni az eszközt, hogy a hangfelvételeket fel tudja dolgozni.

Az Apple azt állítja, hogy iOS 19-től elég lesz 10 mondatot felolvasni és a feldolgozás kevesebb, mint egy percig fog tartani.

És ha ez még nem lenne elég, a mexikói spanyolt is támogatni fogja innentől kezdve a Személyes hang.

További apróságok

  • A Háttérhangok EQ beállításokkal, automatikus leállítással és új automatizálásokkal bővül majd a Parancsok alkalmazáson keresztül.
  • A tengeribetegség elleni Járműmozgási jelölők macOS-en is elérhetőek lesznek.
  • Szemkövetés még pontosabb lesz és kapcsolók használatára és szövegkijelölésre is alkalmas lesz.
  • A Kapcsolóvezérlés még könnyebbé válik iPhone-on, iPaden és Vision Pro-n, mert lesz egy új billentyűzetes késleltetési/várakozási idő, kevesebb lépéssel lehet majd gépelni kapcsolókkal és iPhone-on és Vision Pro-n a QuickPath gépelést is támogatni fogja.
  • A Fejkövetés még pontosabb lesz iPaden és iPhone-on.
  • A Kapcsolóvezérlés agyra kötött érzékelőket (Brain Computer Interfaces (BCI)) is támogatni fog, ami még egy feltörekvő technológia, de új kommunikációt adhat azoknak, akik semmilyen fizikai mozgásra nem képesek.
  • A Könnyített hozzáférés Apple TV alkalmazással bővül, így egyszerűsített felületen végre elérhetőek lesznek az Apple műsorai is. Ami azonban ennél fontosabb, hogy az Apple ezt is kinyitja, így külső fejlesztők is készíthetnek egyszerűsített felületeket.
  • A Zene haptikus jelzései névre hallgató funkció is még jobb lesz, beállítható lesz, hogy a teljes dalt vagy csak a hangsávot alakítsa át eszközöd rezgésekké, valamint a rezgések is jobban testreszabhatóak lesznek.
  • A Hangfelismerés névfelismeréssel bővül, így eszközeid jelezhetik majd számodra, ha valaki a neveden szólít és nem hallod meg.
  • A Hangvezérlés új fejlesztői eszközöket kap Xcode-ban és ezentúl több nyelvet támogat: koreai, arab (Szaúd-Arábia), török, olasz, spanyol (Latin-Amerika), mandarin kínai (Tajvan), angol (Szingapúr) és orosz.
  • Az Élő feliratok is új nyelvekkel bővül: angol (India, Ausztrália, Egyesült Királyság, Szingapúr), mandarin kínai (szárazföldi Kína), kantoni (szárazföldi Kína, Hongkong), spanyol (Latin-Amerika, Spanyolország), francia (Franciaország, Kanada), japán, német (Németország) és koreai.

  • A CarPlay felület támogatni fogja a nagyobb betűméreteket és a Hangfelismerés segítségével a siketek és nagyothallók értesítéseket kaphatnak a felületen, ha például sír egy csecsemő az autóban vagy kintről duda/sziréna hangja szűrődik be.
  • A kisegítő lehetőségek beállításainak megosztása pedig lehetővé teszi majd, hogy beállításaidat gyorsan megoszd egy másik Apple eszközzel, ha esetleg használnod kéne egy időre valaki más eszközét.

Az elmúlt pár évben egyre többen foglalkoznak az akadálymentességgel és a kisegítő lehetőségekkel, leginkább az EU-s szabályozásoknak köszönhetően, de az Apple ezeket a kezdetektől nagyon komolyan vette, és jó látni, hogy idén sem lassultak le.

Neked melyik új kisegítő lehetőség a kedvenced?

Olvasd el a hozzászólásokat is

Comments are not currently available for this post.

Shopping cart

Hírek, Újdonságok

Webshop

Rendezés
Termék elérhetőség
Ár
- Ft
Bevonat
Csatlakoztatás
Modell
Tárhely
Méret
Tok mérete
Kialakítás
Gyártó
Akciós ár
Szíj anyaga