Steve Jobs 1955. február 24-én született San Franciscóban. Az Apple társalapítója, aki több iparágban is jelentős nyomot hagyott maga után, ma lenne 68 éves.
Steve a napvilágot Abdulfattah Jandali és Joanne Scheible gyermekeként látta meg. A fiatalok a Wisconsin-i Egyetemen találkoztak, és akkori helyzetükben a kis jövevény örökbe adása mellett döntöttek. Így lett Steve végül Paul és Clara Jobs gyermeke.
A garázs, ahonnan az Apple indult
Steve híres volt arról, hogy a valóságot a saját szemszögéből nézte, így sokszor azt a saját kedve szerint formálta – jusson eszünkbe például az iPhone 4 esetén az “antennagate”, ami után elhíresült a “rosszul fogod” szófordulat.
(Látja? Így kell fogni az iPhone 4-et.)
Mivel egyfajta “valóságtorzító mezővel” rendelkezett, így sok nemből tudott igent csinálni.
Volt ugyan, hogy saját cégét is elvették tőle egy időre, de ekkor megalapította a NeXT-et, amit szintén képes volt sikerre vinni. Majd amikor visszatért a már haldokló Apple-höz, azt újból nyereségessé tette. Vezetői stílusa és maximalista hozzáállása miatt eléggé kiemelkedett az átlag közül, és emiatt sok kritikát is kapott.
Az iPod és az iTunes megváltoztatta a zenehallgatásai szokásainkat, az iPhone pedig azt, ahogyan az okostelefonokra tekintünk, az iPaddel pedig a táblagépek esetén is megszabta az Apple az irányt.
Steve 2011. október 5-i halála az elhúzódó hasnyálmirigyrákja miatt gyakorlatilag várható volt, mégis sokakat megdöbbentett – főleg mert Tim Cook pedig épp előtte egy nappal, október 4-én tartotta az iPhone 4s-ről, iOS 5-ről és az iCloudról szóló keynote-ot. Érdemes egyébként visszanézni ezt a termékbemutatót, mert valahogy volt egy furcsa hangulata, amit talán az okozott, hogy az Apple vezetősége ekkor már pontosan tudta, hogy Steve-nek tényleg alig van ideje hátra.
Az utolsó keynote, amit még Steve tartott, a 2011-es WWDC-n, június 6-án tartott volt, amit ide kattintva lehet megnézni a Podcastok appban.
Később az Apple az azóta megépült, még Steve Jobs idejében tervezett, új központjában, az Apple Parkban található előadótermet Steve-ről nevezte el, és itt mutatták be 2017 szeptemberében többek között az iPhone 8, 8 Plus és iPhone X készülékeket is.
Tim Cook szintén megemlékezett Steve-ről:
People with the most to teach live like they have the most to learn — and Steve loved learning. He was the most curious person I’ve ever met, which made him the best teacher I’ve ever known. Happy birthday, my friend. pic.twitter.com/J45swZfZQ8
— Tim Cook (@tim_cook) February 24, 2023
Azok az emberek, akik a legtöbbet taníthatják, úgy élnek, mint akiknek a legtöbbet kell tanulniuk – és Steve szeretett tanulni. Ő volt a legkíváncsibb személy, akivel valaha találkoztam, ami az általam valaha ismert legjobb tanárrá tette. Boldog születésnapot, barátom.
Korábbi cikkünk Steve életéről, képekkel: Steve Jobs élete képekben.
Tudom, nem a legmegfelelőbb pont ideírnom, de miért kell minden évben, közel betűről betűre lehozni ugyanazt a cikket? Mármint semmi újat nem találok benne (persze mindig végiggörgetem), de nem lehetne kitalálni valami másfajta megemlékezést róla? Mondjuk - mittomén - minden évben más termékről írni egy átfogóbb cikket, amik az ő fejéből pattantak ki. A részleteket ti tudjátok, nulla tapasztalattal rendelkezem az írás terém, csak egy tipp.
minden évben cserélgetve vannak a videók, és persze Tim Cook tweetje a lényeg. az alapinformációk azért ugyanazok, mert azok változatlanok.
Fun fact: Jobs soha nem mondta azt, hogy “rosszul fogod”.
Az antennát le lehetett árnyékolni, ha a tok nélküli készüléket az egész tenyereddel egy ponton markoltad meg “death grip”. Jobs azt válaszolta egy e-mailben egy emiatt reklamáló vásárlónak, hogy “akkor ne fogjad úgy”.
@Idoapu azt hiszem, ez a levelezés volt pontosan a forrás – ezután híresült el a sajtóban ennek az átértelmezése, a rosszul fogod:
https://web.archive.org/web/20100722050648/http://mungler.posterous.com/conversation-with-steve-jobs
frissítettem az erre vonatkozó részt, hogy ez egyértelmű legyen.
Continue the discussion at Hozzászólok