A kínai technológia Magyarországra érkezett! 🚗⚡A Sencseni BYD Auto azaz a Build Your Dreams, magyarul “Valósítsd meg az álmaidat” egy fiatal, 2003-ban alapított kínai cég, ami azóta bebizonyította, hogy fiatal kora ellenére képes meghódítani a világot. A BYD Auto a BYD csoport része, és az autógyártásra specializálódott.
A BYD mint anyavállalat biztosítja az autógyártás hátterét. 2023 novemberétől ők gyártják a világon a legtöbb plug-in elektromos járművet, Kínában pedig 2023 óta a legtöbb eladott autó szintén az övék.
Mit hoz a jövő?
A jövőt sajnos én sem ismerem, de érdekes lehet egy kicsit kontextusba helyezni a számokat és megfigyelni a trendeket. Előző cikkemben épp a Volkswagenről elmélkedtem és ott is megemlítettem, hogy az eddig az égig növő hagyományos autógyártók piaca megtorpanni látszik. Pont a BYD az, aki a Volkswagent letaszította 2023-ban a kínai piacon eladott legtöbb autók tekintetében. Épp december végi hír, hogy 35000 embert elküld a Volkswagen. Ezzel szemben a BYD 2024-ben világ szinten kb. 4 000 000 autót gyártott, ami egy hatalmas szám egy ilyen fiatal autógyártótól. 2024 harmadik negyedévében a BYD bevétele 24%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest, elérve a 28,24 milliárd dollárt, ezzel először meghaladva a Tesla 25,2 milliárd dolláros bevételét. Ebből számomra az látszik, hogy sikerült a legfontosabb összetevőre koncentrálniuk egy jó elektromos autóhoz, mégpedig a jól skálázható gyártásra. A BYD 2024-ben legyártotta a 10 milliomodik autóját (hibrid és teljesen elektromos). Az első ötmillió eléréséhez 15 évre volt szükség, a következő ötmillióhoz már elég volt mindössze 15 hónap. Ezzel egyidőben a hagyományos, csak belső égésű motorral rendelkező autók gyártását pedig le is állították.
Magyar toplista
A cikk írásakor még csak októberig látszódtak az adatok, de ez alapján az látszik, hogy az 1631 darab Teslára 1100 darab BYD jut, amivel így első évben is erős kihívó a BYD. Rögtön a második helyre ugrott, sőt, a BYD júliusban, augusztusban és szeptemberben is piacvezető volt az elektromos autók között.
Ha model alapján nézzük, akkor a Tesla Model 3-ból 611 fogyott, míg BYD Seal-ből 285 darab. Tesla Model Y-ból 987 kelt el eddig, míg a BYD-nál az ATTO 3 fogyott a legjobban, 431 darabbal. Az összes gyártó által eladott 99 080 darab autóból 58% SUV, ez a trend úgy látszik, töretlen idén is. Az összes autót nézve a modellek között a Suzuki Vitara vezet 5734 darabbal és a márkák között is a Suzuki vezet 12 935 darabbal. A 2024 év autója, a Renault Scenic E-TECH úgy látszik nem hatotta meg a magyar közönséget, csak 32 darab fogyott belőle.
A Schiller átalakulása: az Opeltől a BYD-ig
A magyar autópiac egyik legérdekesebb története a Schiller Autóház evolúciója. Ugorjunk vissza az időben 1991-be, amikor a Schiller elkezdett Opel gépjárműveket forgalmazni. A KSH adatai alapján 2002-től 2023-ig Opelből van a legtöbb Magyarországon, ebből a legnagyobb rész a Schiller eladásainak köszönhető. 2002-től Skodát és 2003-tól Toyota-t is forgalmaznak. Nekem össze is forrt az Opel név a Schillerrel, de 33 év után 2024 februárjától már nem forgalmaznak többé Opelt, hanem helyette a BYD forgalmazása indult el.
BYD Seal: a Tesla Model 3 Highland méltó kihívója
A Tesla Model 3 egy űrhajó a többi autóhoz képest és a BYD Seal végre egy direkt versenytárs. Először is a biztonság szempontjából forradalmi Blade technológia, ami egy LFP akkumulátor, amit még ha át is szúrnak, akkor sem lép reakcióba a környezetével.
Az LFP a lítium-vas-foszfát (angolul: Lithium Iron Phosphate) rövidítése. Így nem kell attól tartanunk, hogy leég vagy kigyullad az autónk, ami mint tudjuk, kevésbé gyakori, mint a belső égésű motoroknál, de most már ez a minimális esetszám is tartani fog a 0-hoz. Valamint tartósabb, jobban bírja, ha 100%-ig töltjük. Mind külsőre, mind belsőre hasonlít a Teslára, de míg a többi versenytárs csak részben tudta lemásolni, addig a BYD-nél megértették a teljes csomagot. Például a BYD saját operációs rendszere a Teslához hasonlóan lehetővé teszi, hogy böngésszünk az interneten.
Szoftver
Ami engem személy szerint megérint, az a szoftver. Míg a hardver, azaz a vas nem változtatható, ahogy legurult a gyártósorról 10, 20 vagy 30 év múlva is ugyan az a vas lesz, viszont a szoftver, amíg támogatott, addig folyamatosan változik és változtatható. Így az autónk új dolgokra lehet képes.
Ezek az új funkciók pedig úgy érkeznek, mint a frissítések a mobilunkra. OTA (Over the Air, azaz vezeték nélküli frissítés) este, töltőn, Wi-Fi-re csatlakozva. Ez szerintem még alul is van árazva, sokkal többet ér egy ilyen autó, mint egy olyan, ami megjelenik és soha semmit nem lehet változtatni rajta. Ez az, amire szerintem a többi autógyártó még mindig nem fektet elég hangsúlyt. A forgatható kijelző érdekes ötlet, nem mondom, hogy kihagyhatatlan, de végül is néha tényleg jól jön tartalomfogyasztásnál.
Térkép
Az 1.3.1-es verziótól már képes a töltőpontokkal is tervezni, aki hosszabb útra megy, biztos értékeli ezt a funkciót. Itt pedig láthatjuk, hogy a sávokat is átláthatóan jelzi. Az Apple CarPlay esetén érdekes, hogy csak fekvő módban jeleníti meg, de szerintem ez inkább az Apple korlátozása, mintsem a BYD rendszeréé.
A képernyőt tetszés szerint feloszthatjuk, akár csak egy iPaden.
A fordítás hagy még javítanivalót maga után, például itt: “Akár frissíteni”… Megerősítés és Cancel.
Viszont az újabb verziókkal mindig érkezik javítás és a hang és nyelvi fájlok is frissíthetők.
Screenshot
Végre lehet képernyőképet készíteni az autó kijelzőjéről és nem úgy kell befotózni! 😍 Ez nem csak egy apró feature, hanem egy hatalmas lépés abba az irányba, hogy autóink valódi digitális társakká váljanak.
Van fájlkezelő, kimásolhatjuk pendrive-ra és aztán használhatjuk. Nagyon tetszett például, hogy bárhonnan felülről lesuhintva bejött egy control center, akár csak az iPhone-on, ahol átrendezhetjük a kedvenc funkciókat – apróság, de nagyon felhasználóbaráttá tette a használatot. Szintén gesztusokkal, három ujjal bárhol, bármikor tudjuk állítani a hőmérsékletet és a ventilátorok erősségét.
Támogatja a dark mode-ot is. A fogyasztás kijelzésére csak ez az egy nézet van, ez remélem, változik, vagy majd jelennek meg új alkalmazások BYD-ra, amikkel jobban és részletesebben lehet követni a fogyasztást. Mindig csak az elmúlt 50 kilométert láthatjuk.
Mobil alkalmazás és okos funkciók
A BYD mobil alkalmazása valódi vezérlőközpontként működik. Távolról vezérelhetjük és időzíthetjük a klímát. Ez főleg így télen hasznos, hogy jég kapargatás helyett az előmelegített autóba szállhatunk be.
Ha épp töltünk vagy töltőn hagytuk az autót, akkor is hasznos, hogy látjuk az akkumulátor aktuális állapotát.
Vehicle-to-Load: az autó, mint mobil erőmű
A BYD egyik legizgalmasabb tulajdonsága a Vehicle-to-Load (V2L) funkció, amely lehetővé teszi, hogy az autót mobil áramforrásként használjuk. A maximális 4000W teljesítmény szerintem bármire elég. Működtethetünk háztartási készülékeket, akár egy másik autót is tölthetünk vagy vészhelyzet esetén áramforrásként szolgálhat az egész háztartásnak.
Ahol sűrűn van áramszünet, el tudom képzelni, hogy ez szempont legyen. Ezt például a Magyarországon kapható Teslák sem tudják.
Seal: egyedi jellem
A bajszaival elölről a fóka, talán a Mercedes S osztály hármas helyzetjelző lámpáihoz áll legközelebb, de az a lámpatestben helyezkedik el, ez pedig a lámpák alatt lentebb, így jól elkülöníthető, este 100 közül is messziről felismerhető.
Hátul pedig szintén sikerült maradandót alkotni, egy piros babapiskóta, nem túl széles, nem túl keskeny, nem túl hivalkodó, de nem is túl egyszerű, és ez is már messziről kiszúrható.
Seal U
Amint az adatokból is látszik, az SUV a legnépszerűbb, bárhogy is nézzük. Az idősebbek és nagycsaládosok biztos ezt részesítik előnyben. Például a szellőző rostélyok is hagyományosak.
A Seal U csak nevében testvére a Sealnek – ez egy korábbi fejlesztés és inkább a hibrid megoldásokra van optimalizálva. Így ha kinyitjuk a motorháztetőt, akkor csak egy nagy űr tátong. Itt hiányzott például egy első csomagtartó, de látva a BYD tempóját, hamarosan itt lesz a válasz a Tesla Model Y-ra: a BYD Sealion 7.
Összegzés
A BYD Seal és Seal U megjelenése a magyar piacon nem csak egy újabb elektromos autó érkezését jelenti. Ez egy új korszak kezdete, ahol a kínai high-tech találkozik a magyar autósokkal, a szegedi BYD gyár termelésével pedig biztosan nyomot fog hagyni a magyar piacon. Aki egyszer kipróbálja ezeket az autókat, az megérti: a jövő már nem kopogtat az ajtónkon – már itt van!
Köszönjük a BYD Schillernek a tesztautókat, buzdítok mindenkit, hogy próbáljátok ki ti is.
Szólj hozzá: Hozzászólok