Az Apple tegnap este bemutatta az Apple Watch Series 8-at, ami lényegében a szokásos évi ráncfelvarrást kapta. Noha a külső nem változott, a belső több újdonságokat tartogat számunka. Mindezek mellett, ahogyan írtunk is néhány hete, az Apple hazánkban az árfolyamváltozások miatt árat is emelt, így lényegében elmondható, hogy ez a legdrágább Apple Watch “ever”.
Az Apple Watch Series 8 új, 8. generációs, 64 bites, kétmagos processzorral lett felvértezve, ami 20%-os sebességnövekedést jelent. Mindezek mellett megkapta W3 vezeték nélküli és U1 chipet is. Ezen kívül került bele két új hőmérséklet érzékelő is, egy az aljába, ami a testünk hőmérsékletét érzékeli, egy pedig a kijelző mögé, amivel a kültéri hőmérsékletet érzékeli. Az új processzornak hála fejlettebb esésérzékelést és ütközésérzékelést is kapunk.
Minket férfiakat csak közvetve érint, de az Apple Watch Series 8 egyik legnagyobb újdonsága a hőmérsékleten alapuló menstruáció és peteérés követés. Ezt kifejezetten kiemelte az Apple, mivel a testhőmérsékletmérés nem csak erre való, hanem különböző betegségeket (például PCOS) is kimutathat. Egyszóval egy plusz szenzor, mint véroxigénmérés sosem árt az órán, és bizonyos esetekben a nőknek extra fontos is lehet, amit mi teljes mértékben megértünk.
Az Apple Watch Series 8-nál három szenzor is figyeli azt, hogy történt-e velünk valami. Az első a mikrofon, ami ha olyan zajt érzékel, akkor azonnal reagál. A második a beépített barométer, ami specifikus nyomáskülönbségnél aktiválódik – ilyen lehet például egy légzsák kinyílása. A harmadik pedig a gyorsulásmérő, ami eséskor, vagy ütközéskor a mért komoly erőhatásoknál lép életbe és aktiválja a vészhívást. Ez a három szenzor lényegében életet menthet, mert egy-egy ütközés után nem biztos hogy eszméletünknél vagyunk, vagy egyáltalán képesek vagyunk bármilyen mozgásra.
Az Apple Watch Series 8 mostantól képes érzékelni, ha súlyos autóbaleset ér. Az Ütközésészlelés funkció ilyenkor automatikusan segélyhívást indít, megosztja a diszpécserrel a tartózkodási helyed, és a vészhelyzeti kontaktjaidnak is jelzi, hogy baleset ért. Az Apple Watch az ütközésészleléshez egy továbbfejlesztett, háromtengelyű giroszkóp hatékonyságát egy új gyorsulásmérővel kombinálja, mely bármely más okosóráénál nagyobb dinamikatartománnyal működik. Emellett mikrofont, barométert, GPS‑t, valamint egy fejlett szenzorfúziós algoritmust is használ, amelyhez több mint 1 millió órányi, valós balesetekből származó adatot gyűjtöttek össze, hogy képes legyen észlelni, ha súlyos autóbaleset ér.
Ezzel lényegében is érkeztünk a hardveres frissítés végére, külsőre, méretre teljesen megegyezik a korábbi generációval az új Series 8, azonban új szíjakkal találkozhatunk a vásárlás során. Nyilván szoftveresen számtalan újdonságot hoz még magával az új óra, és a legtöbb funkció elérhető a régebbi órákra is, de persze nem minden funkció és nem minden órára.
Például a eSIM-mel rendelkező órák már képesek lesznek ez év végétől kezdve még a nemzetközi roamingra is, tehát külföldön is használhatjuk őket, de kizárólag Series 5 vagy újabb készüléken.
Érdemes még néhány szót ejteni az új edzés funkciókról, ami Series 4 vagy újabb órákon érhető el, és az alábbiakat írja róluk az Apple:
- Hajts rá a távra és az időre: az órád menet közben megmutatja, hogy megfelelő tempót tartasz‑e a célod eléréséhez – sőt, dinamikusan diktálja is a ritmust, hogy hozzásegítsen a sikerhez.
- Hívd ki magad egy versenyre. Újra meg újra: ha van olyan futó- vagy bringaútvonalad, amin gyakran edzel, versenyezhetsz a legjobb vagy a legutóbbi időddel. Az app pillanatnyi adatokkal is segít, hogy felülmúlhasd a korábbi eredményed.
- Pulzuszónák: segítenek felmérni, hogy épp milyen intenzitással edzel. A rendszer automatikusan kiszámítja és személyre szabja a zónáidat az egészségügyi adataid alapján, illetve manuálisan is beállíthatod a tartományaidat.
- Edzések a terveid szerint: oszd be a feladatokat és a pihenőket, és alakítsd őket a felkészültségi szintedhez. Edzés közben tempó-, pulzus-, lépésfrekvencia- és teljesítményértesítéseket is kaphatsz. Formáld magadhoz, hogy formába hozzon.
- Bemutatkozik a Futási teljesítmény funkció: a Futási teljesítmény mutató azonnali információt ad arról, hogy mennyi erőt adsz bele a futásodba, és segít a számodra fenntartható szinten maradni.
- Figyeld élőben a futótechnikád mérőszámokkal: vedd fel az edzésnézeteidbe a Lépéshosszt, a Talajérintési időt és a Vertikális oszcillációt. Ezek az adatok segítenek megérteni, hogy mennyire hatékonyan futsz.
Árak
Már a cikk elején is említettem, hogy várható volt, hogy az Apple árat emel. Én körülbelül ezekre az árakra tippeltem, hogy olyan 210 000 Ft körül lesz a belépő Apple Watch Series 8 és végül be is jött a tippem.
A valutaárfolyamok miatt az árak is előre mennek, nem hátra, így tehát a belépő Apple Watch 209 990 Ft-tól kezdődik (korábban 159 990 Ft), ez ugye a kisebb méretű Apple Watch Series 8. Ugyanebből a méretből a rozsdamentesacél már 369 990 Ft, ez múlt évben amúgy 269 990 Ft volt. Tehát a rozsdamentesacél tokozásnál a cég konkrétan 100 000 Ft-ot emelt itthon az áron. Erre jön rá az új generációs Apple Watch Ultra, ami 419 990 Ft.
AppleCare+ – az Apple biztosítás
Hazánkban ugyan nem lehet hivatalosan Apple Care+-t vásárolni, de a sport és SE változathoz igencsak ajánlott: ebben a cikkben írtunk arról, hogy ezt mégis hogyan lehetséges megoldani jelenleg.
Az AppleCare+ ezekre a készülékekre 2 évre szól és lényegében bármilyen hiba esetén a teljes készüléket cseréli az Apple, tehát úgymond egy kötelező befektetés. Az AppleCare+ kizárólag vásárlástól számított 60 napon belül köthető meg!
Lényegében ennyit érdemes tudni az Apple Watch Series 8-ról, hamarosan jelentkezünk az Apple Watch Ultra cikkünkel is!