A COVID miatt egyre többen bringáznak, és persze elektromos rollereznek hazánkban. Budapesten a rolleresek száma konkrétan megtriplázódott, egyes kerületek pedig okosan elkezdtek rollerek lerakására alkalmas sávokat is kiépíteni, hogy ne legyenek itt-ott elhagyva. Mi is rollerezünk már egy ideje, így a kerékpáros sávok rendkívül fontosak számunkra, mert ott tudunk haladni érdemben.
Sajnos azonban kerékpár sávokra kizárólag tapasztalatból lehet navigációt indítani. Az Apple térképet rögtön el is lehet felejteni, mert még az Aladár utca 13-16-os címet is 131-nek veszi sokszor, ami teljesen fals navigációt eredményez. Lehet, valaki arra a térképre esküszik, mi egyáltalán nem használjuk. A Google tehát valahol egy biztos pont, de sajnos mostanáig nem lehetett bringás tervezést indítani. Pár napja azonban elérhetővé vált a kerékpárral való tervezés a Google térkép alkalmazásban.
Balra az első képen láthatjuk a kerékpáros tervezést, ami lényegében két útvonalat mutat be. Én szürkét ismerem, ami a Bazilika mellett halad el, a másikat nem. Tehát lényegében tényleg bringa utakra tervez, de azért ne rohanjunk ennyire előre. A második képen látszik a sétálós tervezés, a harmadik pedig az autós. Egyértelmű, hogy a Google tényleg fejlesztett bringás útvonaltervezőt, de sajnos a hazai bringautakkal sokszor az is a gond, hogy nem teljesen elszeparált a gyalogosok és autósok elől. Néha csak ráfestik az úttestre, és így az csak kerékpársáv, vagy kerékpáros nyom.
Amennyiben a Deák térről szeretnénk eljutni mondjuk a Lechner Ödön fasorra, számos bringaút áll rendelkezésünkre, köztük viszonylag sok biztonságos is. A Google két útvonalat is ajánl nekünk, de egyik sem az ideális biztonsági szempontból. Az első útvonal rögtön rávezet minket egy kerékpáros felfestéssel ellátott buszsávra, amivel önmagával nincs baj, de elég életveszélyes csúcsforgalomban, és még a buszt is feltartjuk. Ha viszont a másikat választjuk, akkor szépen visz minket végig a Múzeum körúton, egészen a Kálvin térig, ahol ismét egy hülye húzással rávezetne minket a buszsávra ahelyett, hogy szépen egyenesen vinne minket biztonságos úton, majd pedig egy teljesen elszeparált saját bringautat használva folytathatnánk az utunkat.
Szóval ezért is mondtam, hogy igazából nem nagyon lehet bringán tervezni, inkább tapasztalatból lehet közlekedni a budapesti bringautakon. Lehetséges, hogy vidéken jobb a helyzet, vagy egy balatoni körtúrát már jobban tervez a Google. Itt leginkább magukkal a bringautakkal van gond, hogy nincsenek Budapesten rendesen elszeparálva a közlekedéstől.
[appstore id=”585027354″]
Ettől függetlenül van jó pontja is a Google térkép frissítésnek, mert már előre láthatjuk, várhatóan mikor érünk oda, mégse kell autós tervezést használni, vagy gyalogost, ami sokszor egyirányú utcákba is bevisz minket. Szóval ha egy picit szofisztikáltabbá válik ez a tervező a következő néhány évben, nagyon fogjuk szeretni. 🙂
Ti mit gondoltok róla?
"Tehát lényegében tényleg bringa utakra tervez, de azért ne rohanjunk előre előre. "
Ennyire előre ?
Szerintem marad a tapasztalat, meg gyakorlat. Heti 2x mentem a belvárosba kőbányáról, 1 hónap után már egész magabiztosan közlekedtem. Illetve, ami nekem nagyon bevált, az a Naviki, ha nem főútvonal mentén volt a cél.
Viszont, ha foglalkozik vele a google, akkor 1-2 év alatt sokat fejlődhet, persze kérdés, addigra hogyan változnak a bringaútak.
Az Apple térképe szerintem úgy ahogy van használhatatlan kerékpározásra, a Google is elég beteges, nekem nem jött be az se, eddig a Komoot ami bevált és eddig mindenhol működött gond nélkül.
Az a baj, hogy ez pont egy olyan terület amit csak úgy van értelme csinálni, ha a helyszínen feltérképezik, szintek, átkelések, stb, minden szempontból. Google pedig ilyet nem csinál csak fotóz. Megnéztem néhány útvonalat (mert na végre van egy ilyen, 1000 éve hiányolok egyet) és kb. az az erzésem, hogy megszerezték a kijelölt kerékpáros utak/nyomok térképét (köztük az agyatlan buszsávos dolgot is) és a kettőt ötvözték a gyalogossal. Soroksárin például biciklizzen az akinek két anyja van…
Valamikor már berakhatnák végre a tényleges sebességet is navigációnál.
Marad nálam is más app, de legfőképp a merretekerjek.hu.
Continue the discussion at Hozzászólok