fbpx Skip to content

Mivel az Apple egyes szolgáltatásainak elérhetőségét adott régiókhoz kötheti, így előfordul, hogy az adott szolgáltatást nem tudjuk itthon használni, ilyen most például az iOS 18.1 bétájában már elérhető Apple Intelligence. Ezt ugyanis az iPhone-on az Apple egyelőre nem engedi használni az Európai Unió országaiban, valamint Kínában sem.

És noha a legtöbb esetben elegendő például a készülék nyelvét és régióját egy támogatott országra állítani, az Apple Intelligence-en ez a beta 1-nél jelenleg nem segít, azt csak akkor tudjuk bekapcsolni, ha EU-n (és Kínán) kívüli országban tartózkodunk. Felmerülhet, hogy akkor egyszerűen játsszuk ki ezt például egy VPN-nel, vagy tiltsuk le a helymeghatározást – de ez sajnos nem ilyen egyszerű, ami érthető is lesz, ha végigmegyünk azon, hogy az Apple pontosan miért és milyen módszerrel határozza meg a fizikai helyzetünket.

Az Európai Unióban és Dél-Koreában életbe lépett szabályozások (EU: Digital Markets Act, DMA; Dél-Korea: Telecommunications Business Act, TBA), és más országokban várható, hasonló korlátozások miatt az Apple egy jogosultsági ellenőrzési rendszert tervezett arra, hogy az egyértelműen meghatározza az adott vásárló fizikai helyzetét, és ebből eldönthesse a készülék, hogy mely szolgáltatásokat engedélyezze számára, és melyeket nem.

Ennek első részei már az iOS 16.2-ben megjelentek, hogy az Apple megfeleljen a dél-koreai TBA-nak, de a rendszer eddig legjelentősebb használatba vétele az iOS 17.4-gyel kezdődött, hogy az megfeleljen az EU-ban hozott, a digitális piacokról szóló rendelkezés (DMA) előírásainak.

Ezekről részletesebben:

A countryd

A készüléken futó rendszerben a /usr/libexec/countryd határozza meg a helyzetünket, több különböző karakterisztika alapján.

A man countryd ezt írja a parancsról:

Receives country code updates from user location, mobile country code (when available) and nearby 802.11d wifi access points. This information is then stored in a cache and used to compute a country code estimate which combines both the on-device code computed from local sensors, and answers about which country nearby devices believe they are in.

A helyzetadatokat az alábbi sorrendben veszi figyelembe a készülék. A jelek a legerősebbtől a leggyengébbig kerülnek rendezésre és figyelembe vételre: várhatóan a legerősebb jelek határozzák meg legpontosabban a felhasználó fizikai helyzetét, nem pedig a felhasználó által beállított ország vagy pedig a vásárlás országa, így ezt a legnehezebb meghamisítani.

Elképzelhető, hogy az alábbi lista nem teljes, ugyanakkor valószínűleg pontos az egyes elemek végső döntésben betöltött súlyát illetően:

  • A készülék legutóbbi GPS-koordinátái
  • A készülék környezetében található mobil cellatornyok mobilhálózati országkódja (MCC)
  • A készülék környezetében található Wi-Fi SSID-k országazonosítója
  • A készülékben található SIM-kártyák és a készüléken regisztrált eSIM-ek MCC-je

A countryd az összes fenti információ kombinációját használja annak eldöntésére, hogy melyik ország a készülék legvalószínűbb fizikai tartózkodási helye.

Az eligibilityd

A /usr/libexec/eligibilityd az alábbi információkat használja annak meghatározására, hogy a készülék jogosult-e az adott országhoz kötött funkciók engedélyezésére – az a készülék által fogadott MobileAsset, a com.apple.MobileAsset.OSEligibility konfigurációs plist tartalmától függ, hogy pontosan milyen információk alapján határozzák meg az egyes területek jogosultságát.

  • A készülék modellcsaládja (például iPhone)
  • Az, hogy a készülék kínai piacra készült modell-e
  • A countryd által meghatározott szabályozási ország
  • A készülék modell számának régiója (Magyarországé az MG, de nem minden országra vonatkozik egyedileg)
  • A felhasználó által a Beállításokban megadott ország vagy régió
  • A felhasználó Apple ID fizetési módjának országa vagy régiója

A rendszer azon funkciói, amelyeknek meg kell határozniuk a készülék régióját, az os_eligibility függvényeket használják erre a célra, amelyek XPC hívásokat küldenek az eligibilityd-nek. Ezek a funkciók a libsystem_eligibility.dylib alatt vannak implementálva.

Minden, adott országhoz kötött funkció meghatározhat egy türelmi időszakot másodpercben. Ez a türelmi időszak akkor kezdődik, amikor a funkcióra való jogosultság megszűnik (például ha belépünk az EU területére), a türelmi időszak végén pedig az adott funkció le lesz tiltva. Jelenleg az egyes DMA-funkciókra 30 napos türelmi időszak van érvényben, viszont az Apple Intelligence-re ez elvileg nem igaz.

Aktiválható valahogy az EU-ban az iPhone-on vagy iPaden az Apple Intelligence?

Frissítés: az iOS 18.1, iPadOS 18.1 és macOS 15.1 második bétája óta az Apple már nem veszi ennyire szigorúan a dolgot, tehát a valós, fizikai helyzetet nem veszi figyelembe, így azóta aktiválható és használható az Apple Intelligence akár itthon is.

***

A DMA rendelkezései alá jelenleg az iPhone és az iPad tartozik, mint alapvető platformszolgáltatás – a Mac viszont nem, ezért egy Apple processzoros Mac-en elegendő a régiót USA-ra, a nyelvet pedig angolra állítani. Az iPhone és az iPad esetén azonban ez nem oldja meg a kérdést.

A fentiek alapján láthatjuk, hogy ahhoz, hogy az iPhone-on vagy iPaden aktiválni tudjuk az Apple Intelligence-t, több feltételnek is meg kell feleljen a készülékünk. És bár ezeket adott esetben meg tudjuk hamisítani, az csak adott ideig működhet, és utána a funkció a “normál” környezet visszaállásával ugyanúgy letiltódik.

Az “ágyúval verébre” módszer a következő lenne – de ez is csak ideiglenes megoldást kínálhat:

  1. Menjünk olyan helyre, ahol nagyon gyenge vagy nincs is mobil térerő: fontos, hogy a telefon ne találjon semmilyen mobil hálózati kapcsolatot.
  2. Készítsünk elő egy Wi-Fi hálózatot: hozzunk létre egy olyan hálózatot, amelynek országkódja nem EU-s (lehet például: “US”). Ehhez olyan router szükséges, amelyiknek a firmware-ében beállítható az országkód is. Fontos, hogy lehetőség szerint más Wi-Fi ne legyen a környezetünkben!
  3. Vegyük ki a SIM-kártyát és/vagy töröljük le az eSIM-et a készülékről.
  4. Töröljük az összes tartalmat és beállítást: Beállítások > Általános > iPhone átvitele vagy alaphelyz. áll. > Összes tartalom, beállítás törlése.
  5. Az újraindulás után, amikor a készülék megkérdezi az országot, válasszunk nem EU-s országot, nyelvként pedig az angolt.
  6. Csatlakozzunk a korábban előkészített Wi-Fi-hálózathoz.
  7. Hozzunk létre vagy lépjünk be a 4. lépésnél már kiválasztott (nem EU-s) országhoz tartozó Apple ID-val.
  8. Ne engedélyezzük a helymeghatározást!
  9. Ne állítsunk vissza biztonsági mentést!
  10. A beállítások befejezése után kapcsoljuk be a repülőgép módot.

A problémát az jelenti, hogy így értelemszerűen nem fogjuk tudni érdemben is használni az adott készüléket, hiszen amint az találkozik majd a normál mobilhálózattal, vagy valós országkódot használó Wi-Fi-vel, illetve beleteszünk egy EU-s országhoz tartozó SIM-et, a countryd és az eligibilityd rá fog jönni, hogy olyan országban vagyunk, ahol jelenleg nem vagyunk jogosultak az Apple Intelligence használatára, így az letiltásra kerül.

Legutóbbi frissítés: 2024.08.12.

Olvasd el a hozzászólásokat is

Népszerű hozzászólások

  1. Köszi a cikket! 2 napja játszok gps spoofingal hátha beveszi, de akkor ezek szerint felesleges…

  2. Avatar for Jadeye Jadeye says:

    sajnos jelenleg ez a helyzet, a legegyszerűbb átmenni a déli határunk szerb oldalára – de ugye amint visszajössz, akkor valószínűleg rögtön le is tiltódik majd.

Continue the discussion at Hozzászólok

Participants

Avatar for molnarp Avatar for Szifon Avatar for Jadeye