A nálunk fejlettebb országokban már évek óta működik beléptető kapus tömegközlekedés, és nem az ellenőrök állnak minden megállóban. Idén persze fejlődött hazánkban is egy picit, most már QR kóddal a mobilunkkal is aktiválhatjuk a bérleteinket, napi jegyeinket, de azért ez még mindig messze van a jótól.
Sajnos idén a BKK a “demó” kapukat is leszerelte a Deák téren, tehát az alább bemutatandó gyors, kényelmes tömegközlekedés nem lesz egyhamar hazánkban. Ettől függetlenül használható a BKK jelenlegi mobil rendszere, de nem mondanánk jövőbe tekintőnek. Az Apple az iOS 12.3-ban tette lehetővé az Expressz tömegközlekedés funkciót, amit néhány napja már Londonban is lehet használni, így mi is kipróbálhattuk.
Az Expressz tömegközlekedéshez Apple Pay-hez használható bankkártyára van szükségünk, és alapjában véve a legtöbb kártya támogatja is. Elképzelhető, hogy egyes kártyás kártyákkal nem működik, mi a Monzo kártyánkat szoktuk használni Angliában, mivel az egy viszonylag nagyobb, újdonságokat támogató online bank.
A londoni tömegközlekedés avagy TfL (Transport for London) több mint egy évtizede alkalmazza a belépő kapukat, amiket először papír jegyekkel, majd Oyster és bankkártyákkal lehetett használni. Az Oyster egy fizikai kártya, amit feltöltünk adott összeggel, majd pedig lecsippantjuk a beléptető kapunál vagy az adott járműre felszállva. Lényegében akkor lehet hasznos, ha csak 1-1 zónán belül utazunk, és akkor akár kedvezményeket is igénybe vehetünk (mint az időszaki bérletek); vagy pedig ha valamiért nincs bankkártyánk.
A bankkártyával való utazás rendkívül egyszerű, a buszon csak egyszer kell érinteni, metrón, vonaton pedig amikor belépünk és kilépünk. Hogy mindez mennyibe is kerül végül, az sok dologtól függ, mi átlagosan 7 fontot szoktunk elutazni egy nap, de ebben busz és metró is van. Ha vonattal jövünk be a Gatwick-ről, akkor 10,5 fontot számláz nekünk a rendszer (egy napra), mindig másnap, de nem is ez a lényeg.
Eddig viszonylag kényelmetlen volt az Apple Pay-jel való utazás, főleg iPhone esetén. Mielőtt felszálltunk, vagy ujjlenyomat-olvasást kért, vagy pedig fel kellett emelni az arcunkhoz a készüléket, tehát a már hitelesített, és engedélyezett Apple Pay-jel tudtunk felszállni a TfL-re. Ezt hivatott megkönnyíteni az Expressz tömegközlekedés, mely automatikusan hitelesít, és akár lemerült készülék mellett is használható. Ilyenkor a kártya mondhatni “beépül” az NFC chipbe és tulajdonképpen offline is használható, mint bármilyen más bankkártya normál esetben.
Ahogy az a mozgóképen is látható, egy teljesen lezárt telefont esetén az érintéskor felugrik a kártya, automatikusan hitelesíti magát, majd nyílik is a kapu, mindez egyetlen másodperc alatt. Apple Watch esetén pedig szintén nem kell a dupla bekapcsoló gomb megnyomás sem, csak érintjük és már mehetünk is. Ennek így kéne működnie hazánkban is.
A TfL egyébként folyamatosan bővíti a támogatott helyszínek listáját, így néhány napon belül felkerül majd az Apple oldalára is az Expressz közlekedést támogatott országok közé.
[newsletter_signup_form id=11]
most nem azért, de ez már megy egy ideje…
az Apple Pay igen. az Expressz tömegközlekedési mód nem.
A baj azzal van, hogy pl metro hetijegyet nem tudom telóra húzni, szóval ilyen primitív módszerrel, tok alá megy az oyster. Szóval ha bekapcsolnám az Expressr akkor vagy mindkettővel fizetnék, vagy hibát dobna. -first world problems rovatunkat látták-
ezt nem értem. akkor az apples nfc akkor is megy ha a telo ki van kapcsolva?
Igen
@kchris @SzifonAdmin nem. ha te magad kapcsoltad ki a készüléket, akkor nem megy. ha magától lemerült, akkor viszont működik. ezt külön ki is emeli az Apple az erről szóló szócikkben:
mondjuk azt nem értem hogy ez miért akkora ficsor… ez ha így működik az apple paynek is alapból így kellene mennie… elvégre egy nfc-s bankkártyában sincs belső aksi…
az NFC-s bankkártyában nem változtatható kedved szerint, hogy milyen adatok legyenek az NFC chipben, a kártyádban teljesen passzív állapotú a chip. az iPhone-ok esetén viszont több kártya közül is választhatsz, így fizetésenként tetszőleges kártyát emulál.
Hello! Nah ez ebben a formában nem így van! Ha egész nap utazol, csak a napijegy értékéig veszi le a pénzt másnap! Ha ezt egész héten igy csinálod, akkor a heti bérletnek megfelelően jóváírja! Ha egész hónapban, akkor a havi bérletnek megfelelően! Stb… Fontos, hogy a bankkártyádat regisztrálni kell a TfL oldalán, így tudja visszarakni a pénzt! Azért is fontos ez, mert ha esetleg megbüntet a rendszer, ennek segítségével tudod kontrolálni, illetje javítani a hibádat!
Oh mindig ez a London. Anglia nem csak Londonból áll. Anglia vidéki városaiban ez a rendszer már működik és igen nagy sikerrel.
Trentbarton buszokon, First járatokon alap, Arriva (mint a MÁV csak van vonat meg busz meg mindene) is kezdi bevezetni (felszállsz, telefon vagy kártya, és leülsz. Leszálláskor újra telefon vagy kártya és kész.)
Csak azt akartam mondani ezzel hogy ANGLIA az nem LONDON.
az Expressz tömegközlekedés nem ment eddig. ez nem az, amikor Apple Pay-jel intézed, előzetes azonosítás után (Face ID, Touch ID, jelkód), és aztán a rendszer másnap levonja az adott díjat, hanem csak odatartod a zárolt készülékedet, és magától megy minden, nem kell semmilyen azonosítás sem. ez utóbbi eddig nem működött.
Jadeyenek igaza van, plusz a TfL-nél vált elérhetővé, ami Travel for London. Lehetséges, hogy máshol is így hívják a tömegközlekedést, de erről nem tudok semmit. Szóval ez leginkább Londonban elérhető szerintünk!
Egy kérdés, ez működik turistáknak is regisztráció nélkül is vagy regisztrálni kell először a TfL oldalán, nem igazán találok róla semmit.
Semmi, mi megyünk Londonba majd 2 hónap múlva, nem tudom addig jársz-e kint, de akkor megnézem neked. Ez elvileg úgy működik, hogy átállítód angol régióra a telód, és megjelenik a passbook bankkártya beállítások alatt egy express card option. Ezt beaktiválod és ennyi. Nem kell FaceID és már pittyen is.
Az nekem késő van Nekem megjelenik most is az Express funkció. Vagy az angol régióban kell aktiválni.
Nem, ez teljesen jó így. Menni fog.
Kösz.
Nekem ez megy magyar regioval is. Vagy nem errol van szo?
De csak nem néztem meg annó nem ment még.
Működik tökéletesen és mennyire király dolog amúgy, kár hogy nincs még jobban elterjedve a világon.
U.I.: milyen olcsó a tömegközlekedés Londonban
Olcsó? Hát azért a napi 5-8 font az annyira nem olcsó.
Megmondom őszintén én kb a duplájára számítottam.
Continue the discussion at Hozzászólok