A Ne kövessenek a webhelyek (Do Not Track) funkció már több éve jelen van a Safariban, 2011-ben debütált az OS X Lion-nel, azonban az Apple úgy döntött, hogy eltávolítja a böngészőből ezt a biztonsági beállítást.
A ‘Do Not Track’ feladata az lett volna, hogy megakadályozza, hogy a felhasználók tevékenységét nyomonkövessék, de sajnos ez az opció több szempontból is kudarcot vallott, amelynek okairól a 9to5Mac is beszámolt.
Szerencsére azonban az Apple nem hagyja ezt annyiban, egy másik, sokkal fejlettebb biztonsági rendszerre, az új intelligens követésmegelőzés funkcióra helyezi a hangsúlyt.
A ‘Do Not Track’ eredetileg úgy lett tervezve, hogy jelzést adjon a webhelyeknek, az elemző cégeknek, a hirdetési hálózatoknak, az egyes szolgáltatóknak, hogy a felhasználó nem szeretné, hogy kövessék a tevékenységét. A probléma azonban ezzel az, hogy nem volt kötelező érvényű ennek a tiszteletben tartása: a felhasználók hiába kapcsolták be a DNT beállítást, a látogatott webhelyek többsége egyszerűen nem vette ezt figyelembe, hiszen semmi nem kötelezte rá őket.
A DuckDuckGo felmérése alapján kiderült, hogy az Egyesült Államokban élő felnőttek 23,1 százaléka kapcsolta be a biztonsági funkciót, az ezt engedélyező felhasználók 41,4 százaléka pedig nem tudta, hogy ez a beállítás valójában semmire nem kötelezi az általa meglátogatott oldalakat.
Sajnos a legtöbb nagyvállalat, úgy mint a Google, a Facebook és a Twitter sem tartotta tiszteletben a Do Not Track-et. A Safari 12.1-es bétájában már nincs benne a DNT, valamint a cupertinói vállalat eltávolította az iOS 12.2 és a macOS 10.14.4 béta verziókból is.
A másik probléma ezzel a funkcióval az volt, hogy valójában fordítva sült el: a beállítás miatt a böngésző által kiküldött ‘ne kövess’ kérés igazából egyfajta ujjlenyomatként is azonosíthatóvá teheti az adott felhasználót, aki már eleve érdekesebb lehet a felhasználói szokásokat figyelő oldalak számára, hogy vajon mégis miért akarja titkolni, miket is nézeget…
Az Apple tehát a DNT helyett mostantól az Intelligent Tracking Prevention-re fekteti a hangsúlyt, ami már nem udvariasan kér. Lényege, hogy a statisztikai adatokból kiderítik, mely webhelyeknek van lehetősége a felhasználók követésére, ezután kiszűrik azokat a first party sütiket, amikkel megvalósítják ezt, majd pedig blokkolják ezeket a sütiket.
“…az Egyesült Államokban élő felnőttek 23,1 százaléka kapcsolta be…”
Akkor ez annyira nem is életbevágó funkció mint ahogy az epöl gondolja.
Hát ez csak attól függ, hogy az egész lakosságra van kivetítve vagy csak a felnőtt apple felhasználók számának 23,1%-a.
Mert ha annyian hogy az a szám kiadja a teljes felnőtt lakosság 23,1%-át akkor azért az nem kevés.
Amúgy meg tudjuk, hogy náluk a microsütőn is ki van írva élő állatot ne tegyenek bele, csak nehogy vki emiatt mert ott szárította a zoknija után a cicát is és szegény nem volt utána fitt, beperelheti őket, hát ennyi miatt is inkább lépnek. Valójában mi vagyunk maradiak mert hát az "óvilágban " élünk és nem az “újvilágban”, az biztos, hogy ott kicsit másképp gondolkoznak.
Ha nem sok a 23% akkor csak azt kivánom, hogy a fizetésed ennyivel csökkentsék, úgy se veszed észre;)
Continue the discussion at Hozzászólok