A készülékek IMEI-alapú, a szolgáltatók általi letiltásának működésével kapcsolatban sajnos ismét sok tévhit és hibás információ terjed különböző csatornákon keresztül.
Ezért fontosnak tartottuk röviden összefoglalni, mit érdemes erről tudni, eloszlatva a rendszeresen terjedő tévhiteket és rémhíreket, amelyekkel mi is napi szinten találkozunk az olvasóinktól kapott e-mailekben.
Mi az az IMEI, és mikor használják letiltásra?
Az IMEI egy betűszó, az International Mobile Equipment Identity szavakból tevődik össze, és egy 15 számjegy hosszú, egyedi azonosító, mondhatni a mobilkészülék “rendszáma”.
Ezt az azonosítót például a Beállítások, Általános, Infó menüpontban, illetve egyes készülékeknél a hátlapon, más esetekben a SIM-tálcán, illetve természetesen a készülékek dobozán is megtalálhatjuk.
Hogy melyik készüléken hol találhatjuk meg, arról az Apple alábbi, támogatási szócikke tájékoztat részletesen: A sorozatszám vagy az IMEI megkeresése iPhone, iPad vagy iPod touch készüléken.
Az IMEI megváltoztatása törvényellenes, és emiatt általában nem is lehetséges.
Egy készülék IMEI-alapú letiltására általában két esetben kerül sor.
Az első, amikor valakinek ellopják a készülékét, és azt ő maga tiltatja le a szolgáltatóval, hogy így a tolvaj ne tudja használni a készüléket mobiltelefonálásra. Ez a tiltás idővel külföldre is kiterjed, mert azt a nemzetközi tiltólistához csatlakozott szolgáltatók ugyanúgy nem engedik fel a hálózatukra.
A második eset, amikor kedvezményes áron, hűségnyilatkozattal vásároltunk készüléket a mobilszolgáltatónál, de a többszöri felszólítás ellenére is elmulasztottuk befizetni a havidíjat.
Hogyan működik az IMEI-alapú letiltás?
Kissé leegyszerűsítve mindössze arról van szó, hogy a hálózatra való csatlakozási kísérletkor a készülék minden esetben elküldi az IMEI-számot és a SIM egyedi azonosítóját (IMSI) is, majd a hálózat ezeket ellenőrzi, és amennyiben bármelyik is tiltólistán szerepel, akkor nem engedélyezi a kapcsolatot, és a készülék nem kap térerőt.
Amennyiben másik kártyával sem megy fel hálózatra a készülék, és csak a “Nincs szolgáltatás” látható a bal felső sarokban, úgy sejthető, hogy IMEI-alapon van letiltva. Ekkor inkább hívjuk fel az adott szolgáltatót, és kérdeztessük le, szerepel-e náluk tiltólistán, mintsem mindenféle ismeretlen weboldalon adjuk meg az IMEI-t.
A letiltás független az Apple aktiválásától
Nagyon fontos különbséget tenni az IMEI-alapú letiltás és az Apple készülékek esetén megszokott aktiválás között, mert a kettő egymástól teljességgel független dolog! Az IMEI-alapú letiltás nem foglalkozik a készülék típusával sem.
A készülék szolgáltatói feketelistára kerülése semmiben sem befolyásolja a készülék aktiválhatóságát, mert az az Apple rendszereitől függ. A feketelistás készülék tehát noha nem kap térerőt, továbbra is működik telefon funkcionalitás nélkül, és természetesen bármikor újratelepíthető, és aktiválható – még akár lejárt vagy letiltott SIM-kártyával is.
A készülék aktiválásáról itt írtunk részletesen, lépésről-lépésre: Az iOS-ről kezdőknek: a készülék aktiválása.
Az aktiválás lehetősége az Aktiválási zártól függ
Ahhoz, hogy egy készüléket aktiválni tudjunk, az szükséges, hogy ne legyen rajta aktiválási zár, vagy tudjuk az Apple ID-t és annak jelszavát. Az aktiválási zárat korábban a készüléken az Apple ID-nkkal az iCloud menüpontban belépve automatikusan bekapcsolta az iOS. Így ha valaki újra is telepítené a készüléket, akkor a bekapcsolt Aktiválási zár esetén azt csak a zároláshoz használt Apple ID-val és annak jelszavával fogja tudni aktiválni.
Hogyan oldható fel az IMEI-alapú letiltás?
Az érintett készülék feketelistáról való eltávolíttatásának lehetősége függ attól, hogy az pontosan miért került fel a tilólistára.
Nem tisztázott eredetű (jellemzően lopott) készülék esetén nem lesz lehetőségünk a zárolást feloldatni.
Amennyiben számlatartozás eredményezte a letiltást, akkor a hátralék és esetlegesen felmerülő visszakapcsolási díj megfizetése után az eredeti szolgáltatónál tudjuk a letiltást megszüntetni.
13 Comments
A cikk érthető, és világos. DE!
A szolgáltató nem letiltja az adott készüléket, hanem ki(le)tiltja a hálózatából.
Egyértelműbb lenne a teljes cikk, ha a szalagcímen is változtatnátok. (Csak egy észrevétel)
Sziasztok csak egy olyan kérdésem lenne hogy létezik-e olyan hogy magyar Vodafone szolgáltatós telefon még hűségidő alatt ki függetleníti és valaki úgy adja le a telefont hogy független de viszont ha nem fizeti a számlát akkor ugyanúgy le tiltják minden hálózatról köszönöm
@jozsef973: azért ez a megfogalmazás, mert ezt használják azokban a tévhitekben, amelyekre válaszul a cikk született. aki végigolvassa, annak világos lesz, hogy mit jelent, ha a szolgáltató letiltja a készüléket – a hálózatáról.
@stei: ezzel kapcsolatban a Vodafone ügyfélszolgálata tud pontos információkkal szolgálni, őket kell felhívnod.
Iphone 6s keszulekem van, telenoros. Rogton az elejen rossz volt, csereltettem istyle uzletben. Amit kaptam fuggetlen, szoval elozo kerdesre igen, eladhatnam a telefonom ugy, hogy husegido van rajta novemberig.
@pergabb: amikor kicserélik, utána ugyanolyan készüléket kapsz, függőségével, mindennel egyben, mint ami a régebbi volt. esetedben lehet véletlen, hogy független, de ez nem általános dolog. ha nem fizeted a havidíjat, a szolgáltató letilthatja, de ez szolgáltatótól és előfizetéstől is függ, nem jelenthető ki kategorikusan, hogy nem fogják letiltani.
eladni rögtön a vásárlása után is eladhatod – a szolgáltató szempontjából a kérdés az, hogy utána rendesen fizeted-e a havidíjat meg a készülék részleteit.
Visszaállítás után aligha fogja tudni aktiválni. iPhone esetén az aktiválsához ugyanis érvényes SIM kártya kell, hogy fel tudjon csatlakozni a hálózatra. Különben a wizard nem megy tovább. Ha le van tiltva a hálózatról, nem fog tudni felcsatlakozni, így aktiválódni sem.
@ef-dani: természetesen Wi-Fi-re csatlakozva is lehet aktiválni, hiszen nem minden előfizetéshez tartozik mobilinternet csomag sem, illetve gond nélkül megy lejárt/letiltott SIM-kártyával is. vagy használhatod az iTunes-t. próbáld ki.
de erről már írtunk részletesen, lépésről-lépésre, ebben a cikkünkben: https://szifon.com/2017/05/13/az-ios-rol-kezdoknek-a-keszulek-aktivalasa/
az egyetlen szűk keresztmetszet az Aktiválási zár, mert azt nem tudja kikerülni sehogy – de az teljességgel független a szolgáltató általi tiltástól.
@Jadeye: Nem, nem tudod aktiválni. Az egész wizard azzal kezdődik, hogy tegyél be egy érvényes SIM kártyát a készüléke, ezt nem tudod megkerülni. Nem érvényessel nem működik, és ha érvényes is, a hálózatra akkor sem fog felcsatlakozni. Ahogy az iTunes aktiválás is ezzel az ablakkal fogad.
@ef-dani: felveszem neked videóra.
@ef-dani: felvettem neked videóra.
(amikor egy pillanatra nem látod a készüléket, akkor értelemszerűen a Wi-Fi jelszót írom be.)
@Jadeye: jo, oke. Kiprobalni nem tudom, mert nincs letiltott keszulek a kozelemben. Azt minden esetre furcsalom, hogy sem idegen sim-el sem nem elo simmel nem mukodik, de ha le van tiltva a halozatrol az igen…
@ef-dani: nem értem. a videóban egy nem élő SIM-mel aktiváltam, de hát láthattad is. mindig is használható volt nem élő SIM az aktiváláshoz, már a legelső iPhone óta, mert az aktiválási folyamat nem foglalkozik azzal, hogy a SIM élő-e vagy sem, sem azzal, hogy a szolgáltató hálózatából ki van-e tiltva a készülék, vagy sem. egyszerűen nem értem, mit nem értesz.
kártyafüggő készüléket meg értelemszerűen nem fogsz tudni idegen SIM-mel aktiválni, csak olyan szolgáltatóssal, amilyen függő – de itt sem kell élő kártyának lennie.
@ef-dani: “sem idegen sim-el” – nem tudom, ezen mi a furcsa. Ha a készülék nem fogadja el a SIM-et, mert a szolgáltatófüggésének nem megfelelő, akkor nyilván nem engedi aktiválni.
“sem nem elo simmel nem mukodik” – de igen, működik. A fenti videó pontosan ezt demonstrálja. Megnézted?