Az idei WWDC számos újdonságot tartogatott az Apple felhasználói számára. Bemutatkozott többek között az iOS 10, a watchOS 3, a tvOS 10 – és az OS X új verziója is, aminek mostantól a neve macOS.
Az Apple 15 év után hagy fel az OS X név használatával, és érthető okokból az aktuális trendekhez igazította az asztali operációs rendszer nevét is. A jövőben tehát az iOS, watchOS és tvOS mellett már macOS-ről fogunk beszélni. A névváltozáson kívül azonban sok új dolgot is hozott magával a rendszer, ezeket fogjuk most nektek röviden bemutatni.
Nem feltétlen kell drasztikus változásokra gondolnunk, viszont rengeteg olyan funkciót kaptunk, amit már vártunk, illetve más platformokon is elérhetővé tették a fejlesztők.
Mielőtt még azonban nagyon előreszaladnánk, érdemes megemlíteni, hogy a macOS rendelkezik az Apple hagyományaihoz híven fantázianévvel is, a választás pedig most a Sierra kódnévre esett.
Térjünk át a funkcionális újdonságokra. A tegnapi este legnagyobb újdonsága Siri integrálása volt a macOS-be. Működés szempontjából hasonlít az iOS-ben megismertekre: a dock vagy a menüben Siri ikonjára kattintva máris utasításokat adhatunk neki naptári bejegyzések rögzítésére, üzenetek komponálására, alkalmazások megnyitására, de akár sportstatisztikák lekérésére is. Amiben mégis többet tud az iOS-es társánál, az a keresés. Siri képes lesz keresni a fájljaink között, a találati eredményeket pedig el is menti az értesítési központba.
A következő két új funkció a Continuity-hez kapcsolódik. Az Apple megoldotta azt, hogy ha rendelkezünk Apple Watch-csal, és az épp a csuklónkon van, akkor a gépünkhöz közeledve képes lesz automatikusan feloldani a zárolását – bár ez a funkció az első fejlesztői bétában még nem érhető el. A vágólap is univerzálissá nőtte ki magát, a jövőben gond nélkül fogunk tudni az iPhone és a Mac között másolni illetve beilleszteni.
Az iCloud kapott egy kis ráncfelvarrást, de nevezhetjük szimplán “okosításnak” is. Az Apple igyekszik könnyebbé tenni a fájlok menedzselését, ezért elsőként lehetővé teszi a dokumentumok szinkronizálását és megtekintését több eszközön, akár egy iPhone és PC között is. Ami viszont sokkal izgalmasabb, az az iCloud automatikus helyfelszabadítási funkciója. A macOS Sierra-val együttműködve az iCloud képes lesz a régi fájljainkat automatikusan törölni a Mac-ről, a felhős párját továbbra is meghagyva, ha szükség volna rá mégis a jövőben. Ez jó hír lehet azoknak a felhasználóknak, akik a 128GB SSD-vel szerelt MacBook modellek valamelyikét használják.
Az iMessage alkalmazás is frissült. A Sierra-ban lehetőségünk nyílik nagyobb méretű emojik használatára, azok odabiggyesztésére az üzeneteink végére, valamint a különböző linkek és videók alkalmazáson belüli, azonnali megtekintésére, lejátszására.
Történt néhány olyan apróbb változás is, ami a keynote során nem került reflektorfénybe, valamint számunkra még csak nem is releváns továbbra sem. A Safari egy kisebb frissítés következményeként lehetővé teszi majd a fizetést az Apple Pay használatával az interneten, egészen addig, amíg azonosítás céljából az iPhone a Mac közelében tartózkodik. Ez ugyebár számunkra sajnos továbbra sem lényeges, mert a közeljövőben a jelek szerint nem is igazán várható, hogy hazánkban is elindítja az Apple a saját fizetési módját. Alternatívák azonban addig vannak, erről írtunk is nektek korábban.
Végül a Photos alkalmazás is kapott némi vérfrissítést, aminek köszönhetően könnyebbé válik a fotókon lévő személyek és helyek keresése, valamint a kép-a-képben funkcióval pedig a Safariban lejátszott videókat mozgathatjuk majd szabadon az asztalunkon.
Az Apple júliusban fogja elindítani a macOS Sierra publikus bétáját, addig is a fejlesztők a keynote vége óta már tesztelhetik az új rendszert. A végleges változat ősszel várható, de pontos megjelenési időt nem közölt az Apple. Az El Capitan még 2015 szeptemberében jelent meg, így idén is hasonló ütemterv várható.
10 Comments
Bakfitty…
Azért nagyon látszik, hogy az OSX / macOS cikkekhez szinte senki nem szól hozzá. 3-4 fizetés egy macbook itthon 🙁 így sajnos nem lesz nagy kultúrája és addig szerintem magyar nyelvű siri sem lesz, amit minden iphone-os nagyon vár.
Az újdonságok szerintem érdekesek, a rendszer biztosan fejlődik és mindig többet tud minden verzió az előzőnél. A desktop szinkronizáció nem innováció, hiszen a roaming profile server 2003 óta van windowsban és win 8 óta (talán) home usereknek is elérhető. A copy/paste eszközök között tök jó szerintem, de csak noti és asztali gép között tudom elképzelni. iPad/iPhone esetében minimális a hasznossága. Siri tetszik. Sokat használom, biztosan jó lesz mac-en is. Apple pay egyelőre itthon nem izgat annyira, lévén i5s tulaj vagyok, nincs karórám (így az auto-unlock feature-t is buktam) és még a bankokkal sem olyan jó a viszony.
icloud drive-os tömörítés vagy feltöltés jó dolog, lehet, hogy még 512GB-os gépeken is lesz haszna.
Első ránézésre ennyi.
Múgy volt, hogy a wwdc-vel jön egy hardware frissitesnis a macbookokra. Ebből akkor nem lett semmi?
@Szabó János: Csak találgatások voltak, de senki se tudta, hogy biztosan lesz-e HW upgrade. Ősszel már biztosan lesz.
Sziasztok. Eddig minden évben ( kb 4) leszedtem, és teszteltem a másodlagos gépemen az új rendszert.
Most viszont az az oldal nem frissült tavaly óta!!
Kérhetem szépen a segitségeteket, hogy hol találom meg??
Köszönöm előre is!
@Faludi Róbert: mármint melyik oldal nem frissült? a developer.apple.com? vagy valami warezolt változatra gondolsz – ami totál feleslegessé vált, hiszen már jó ideje megjelenik a nyilvános béta is, és most is júliusban már feltehető majd szabadon, tesztelni?
@Jadeye:
Warezolt változatra gondolok. Onnan is tökéletesen le tudtam szedni. De beregisztrált, és a 99 eurót befizetett, tesztelő vagyok. De azt sem találom a developer.com-on
@Jadeye: Csak az Xcode 8 beta jön le. De azzal sz…t sem érek. 🙁
@Jadeye:
Képernyőfotó 2016-06-17 – 23.08.59
@Faludi Róbert: nem értem. ott van a fejlesztői központban. az Apple fejlesztői központja a developer.apple.com címen érhető el, nem a developer.com-on, a letöltések pedig a https://developer.apple.com/download/ alatt.