A San Francisco betűtípust az Apple eredetileg az Apple Watch felhasználói felületéhez tervezte, annak érdekében, hogy rendkívül kis helyen is könnyedén olvashatóan tudjanak megjeleníteni információkat.
Idővel azonban a San Francisco betűtípus kinőtte a Watch felhasználói felületét, és az eddigi Helvetica Neue betűcsaládon alapuló iOS 9, valamint a hamarosan megjelenő OS X El Capitan hivatalos betűtípusává vált. Erről írt egy cikket Akinori Machino.
Az eddigiek során már az első iPhone megjelenése óta a Helvetica volt az iOS alapértelmezett betűtípusa, az OS X esetén pedig egészen a Yosemite megjelenéséig a Lucida Grande, majd a Helvetica Neue volt használatos. De vajon miért döntött úgy az Apple, hogy lecseréli a világ legnépszerűbb és legközkedveltebb betűtípusát, a Helvetica Neue-t, és saját, egyedi betűtípust készít?
A Helvetica meglehetősen gyengén teljesít kis betűméret esetén
Bár a Helvetica könnyedén olvasható közepes és nagyobb méretben, azonban kis betűméret esetén sokkal nehezebbé válik az olvasása az összemosódó vonalak és szűk betűközök miatt.
Ha egy kicsit elhomályosítjuk a kis betűmérettel rendelkező, Helvetica betűtípussal írt szöveget, akkor jól megfigyelhetjük, hogy hogyan nehezedik a szöveg olvashatósága. Vannak betűtípusok, ahol ugyanilyen homályosítás mellett még továbbra is sokkal jobban kivehetőek maradnak az egyes karakterek, mint például a San Francisco betűtípus esetén.
Ugyanakkor az is igaz, hogy az új készülékeknek lassan élesebb kijelzőjük van, mint magának a hagyományos papírra írt szövegnek, valamint az iPhone kijelzője közel sem olyan kisméretű, mint az Apple Watch kijelzője. Ez esetben azonban miért akarja mégis lecserélni mind az iOS, mind pedig a OS X betűcsaládját az Apple?
A San Francisco nem csak egy egyszerű betűtípus
A San Francisco rengeteg olyan apró tulajdonsággal rendelkezik, ami rendkívül olvashatóvá teszi számtalan különböző méretben. Sőt, valójában a San Francisco betűcsalád az Apple Watch és az iOS/OS X esetén nem is egy és ugyanazon betűtípus.
Az “SF” nevű betűcsalád az iOS/OS X verziót jelzi, míg az “SF Compact” megnevezés az Apple Watch-ra optimalizált változatot foglalja magában. Amint az alábbi képeken is látszik a kerek alakú betűk, mint például az ‘o’ és ‘e’sokkal inkább szögletesebbek az ‘SF Compact’ verzió esetén, mint a sima ‘SF’ verziónál.
Ez a különbség végeredményben sokkal nagyobb betűközt eredményez az egyes karakterek között, ezáltal olvashatóbbá téve a szavakat kis kijelző esetén is.
Ezen túlmenően az SF és SF Compact betűcsaládokat további két kategóriába osztották: “Text” és “Display” csoportokba. Értelemszerűen a “Text” csoport hosszabb szövegek megjelenítésére lett optimalizálva, míg a “Display” inkább a nagyobb betűtípusokkal írt címekre.
A San Francisco Text betűtípus úgy lett kialakítva, hogy sokkal több negatív tér legyen az egyes betűk között, valamint szélesebbek is legyenek az adott betűk, ezáltal is tovább könnyítve az olvashatóságot.
A San Francisco betűk dinamikusan alkalmazkodóak
Az egyik kiemelkedő és egyedi tulajdonsága a San Francisco betűcsaládnak, hogy dinamikusan alkalmazkodik az adott méretnek megfelelően, azaz rendszer magától vált a Display és Text kategóriák között a megadott betűméretnek megfelelően. Egészen pontosan 20pt az a határ, ahol a két különböző kategória felváltja egymást.
Így a designereknek és fejlesztőknek nem kell még azzal is külön foglalkozniuk, hogy manuálisan váltogassanak a két csoportba tartozó betűtípusok között, ezt a rendszer magától elvégzi helyettük a méret megadását követően.
A San Francisco kidolgozottsága olyan apró részletekben is megfigyelhető mint például a kettőspont használata, ami az átlagos betűtípusok esetén az alapvonalhoz van igazítva, míg a San Francisco betűtípus készítői figyeltek arra, hogy ha két szám közé kerül a kettőspont, akkor az automatikusan vertikálisan középre legyen igazítva.
San Francisco, a digitális kor betűtípusa
A Helvetica eredetileg 1957-ben, Svájcban lett megalkotva, amikor még aligha volt digitális eszköz, amin tesztelni tudták volna. Éppen ezért a Helvetica mindig hátrányban lesz a San Francisco betűcsaláddal szemben, amelyet kifejezetten a mai korok kijelzőihez igazítottak és optimalizátak.
Forrás: az Apple hivatalos honlapja a San Francisco betűcsalád bemutatásáról illetve Akinori Machino.
Neked hogy tetszik az új betűtípus?
5 Comments
Nekem tetszik! Minden eszközömön.
Valahogyan át lehet ültetni a melóhelyi windowsba is? Hol lehet letölteni hivatalosan a betűtípust?
Az OS X-ből nem tudom valahogy kimásolni?
@Kovács Péter: a cikk végén ott a link az Apple oldalára, ahonnan le tudod tölteni: https://developer.apple.com/fonts/
Köszi!
Be tudtam lépni most mégis azt írja nincs jogosultságom. Szóval a kérdés ugyanaz még mindig 🙂
Én csak annyit szeretnék kérdezni hogy kell ezt felrakni a telóra?
@gyurzso1976: “Idővel azonban a San Francisco betűtípus kinőtte a Watch felhasználói felületét, és az eddigi Helvetica Neue betűcsaládon alapuló iOS 9, valamint a hamarosan megjelenő OS X El Capitan hivatalos betűtípusává vált.”