Nemrég megjelent Hegedüs Attila alkalmazásfejlesztő első önálló alkalmazása, a Brain Test – Stroop effect iPhone, iPod touch és iPad eszközökre. A játék a pszichológiai körökben jól ismert Stroop hatás alapjait veszi át: a szelektív figyelmet, a kognitív rugalmasságot és az agy feldolgozási sebességét teszi próbára szórakoztató, játékos formában.
A szabályok rendkívül egyszerűek. A játékos három feliratot lát:
- egyet a képernyő tetején
- egyet-egyet a bal és jobb alsó sarokban.
A feliratok szövege minden esetben valamilyen szín neve. A feladat az alsó két felirat közül annak a kiválasztása, amelyik szövege a felső felirat színét jelöli. A nehézség abban rejlik, hogy a feliratok színe nem feltétlenül egyezik meg az általuk jelölt színnel.
Például:
- A felső felirat szövege “Zöld” és zöld színnel van írva.
- A bal alsó felirat szövege “Piros”, azonban zölddel van írva.
- A jobb alsó felirat szövege “Zöld”, azonban pirossal van írva.
A helyes válasz a “Zöld”, annak ellenére, hogy pirossal van írva, mivel a “Zöld” írja le helyesen a felső felirat színét.
Egy játék 60 másodpercből áll. Minden egyes jó válasz egy pontot ér, azonban a rossz válaszokért pontlevonás jár. A cél minél több pontot elérni az adott időkereten belül.
Az alkalmazásban két játékmód kapott helyet: Classic módban mindössze 2 szín – zöld és piros – között kell különbséget tenni. Ezzel ellentétben, Expert módban 3 pár színt kell megkülönböztetni: zöld-piros, lila-sárga, kék-narancs. Az Expert mód feloldásához legalább 50 pontot kell teljesíteni az alap játékmódban.
A GameCenter integrációnak köszönhetően ismerőseinkkel és más játékosokkal is összemérhetjük tudásunkat. A két játékmódhoz tartozó ranglisták mellett küönböző teljesítésre váró feladatok is elérhetőek.
A Stroop hatással kapcsolatos kutatásai eredményeit John Stroop Ridley 1929-ben publikálta először. Felismerte, hogyha egy szín nevét más színnel írnak, mint amit jelent, akkor a szó színének azonosításához szüksége idő hosszabb, és a hibák is sokkal gyakoribbak. A nehézség abban rejlik, hogy a szó olvasásakor az agy ösztönösen meghatározza a szó jelentését, azonban a szó színe csak később realizálódik – ha a két szín nem egyezik, interferencia lép fel, amit fel kell oldani.
Bár a játék szabályai egyszerűek, valójában egy nehéz és sok figyelmet igénylő feladatról van szó. A felhasználói felület egyszerűsége elősegíti a zavartalan koncentrációt, és letisztult, egységes megjelenést biztosít.
Az iOS 7-re és retina eszközökre is optimalizált játék ingyen letölthető az App Store-ból.
[appstore id=”791503877″]
12 Comments
Kár hogy ios7. Kipróbáltam volna.
Lumosity app ennek a sokszorosat tudja. Es pont van benne egy ugyanilyen is.
Szép és letisztult app, gratula (vagy grAttila?)! 🙂 Viszont ha ez az ikonja, ami itt látszik, akkor ott még van helye a fejlesztésnek.
A classic ranglistán 8. helyen állok 😛 tetszik nagyon 😀
Srácok, nem vagyok hülye, de nem működik a logika… Ha jól értelmezem, a felső szó jelentése alapján kell eldönteni, h mit nyomok alul. Tehát, ha a felső szó a Green (bármilyen színnel), akkor nekem az a feladatom, hogy az alsó szavak közül szintén a Greent válasszam, akármilyen színnel is van írva.
Na most vagy félre értelmeztem, és nem ez a feladat, vagy rossz az app. Barátnőmnek átküldtem ezt a cikket, ő is elolvasta az appon belüli használati útmutatót, és mielőtt bármit mondtam volna, ugyan erre a következtetésre jutott.
Ezen logika mentén haladva, egyszer jó a válasz-egyszer nem.
Hol a hiba?
@Procisz: olvasd el a linkelt wikipedia cikket a Stroop hatásról, abból megérted.
A felso szinnek a szinet kell alul kivalasztani, tehat felul levonek a szinet alul szoveggel.
Nekem időnként crashel az app, amikor reklámot akarna behozni.
Vágom…
Én megajánlom neki a hónap játéka címet!
Szerintem Provisznak igaza van. Sokszor nem egyértelmű a játék. Ha fönt az van irva, hogy Green pirossal, akkor alul arra kéne nyomnom, amelyik zöld. De nem fogadja el…
@bberci
Nem sikerült megértened a játékot. Vagy az angoltudásoddal van baj, vagy a felfogásoddal. Én az utóbbira tippelnék, ugyanis itt a hozzászólásoknál is leírták már MAGYARUL a játék lényegét.