Sokaknak közületek valószínűleg első “műtétük” a nemrég megjelent iOS5 – iPhone 4S illetve iPad 2 jailbreak használata. Mások rég vették A5-alapú készüléküket, és a régi eldobása óta nem jailbreakeltek. Ha az emlékezeted kissé berozsdásodott a jailbreakre való várakozás ideje alatt, vagy éppen teljesen új vagy a témában, mindenképp hasznos lehet Neked az alábbi kis összeállítás. Íme egy kis lista kedvcsinálónak a legfontosabb alkalmazásokról, kiegészítőkről, amelyeket az iPhone-odra, iPad-edre telepíthetsz, hogy még jobban kihasználhasd az eszközöd lehetőségeit.
MobileSubstrate: a módosítások lelke
A MobileSubstrate nem igazán egy alkalmazás, inkább egy beépülő (programozói körökben a “dinamikus könyvtár” néven ismert technológia szép példája), amely az iOS grafikus kezelőfelületébe, a SpringBoardba helyezi el magát, és egy szabványos rendszeren keresztül lehetőséget nyújt a fejlesztőknek, hogy az operációs rendszer, illetve csaknem bármilyen más alkalmazás viselkedését módosítsák, vagy új funkcionalitást adjanak ahhoz. Mi több, a MobileSubstrate még a programhibás tweakek nagy részétől is meg tud minket védeni: a sokszor bosszankodva emlegetett “Safe Mode” (biztonságos mód) nélkül akár az egész rendszer elszállhatna egy-egy program nem megfelelő működésétől, és lefagyhatna, vagy magától újraindulhatna, ami akár adatvesztést is eredményezhet extrém esetben. Érdemes megemlíteni, hogy a MobileSubstrate készítője maga Saurik, az iPhone Dev-Team jeles tagja, a Cydia fejlesztője.
Libactivator: szó szerint minden mozdulatodat lesi
A Libactivator nevű alkamazás- és tweakgyűjtemény az ismert cydiás fejlesztő, Ryan Petrich műve. Segítségével számtalan különböző mozdulat és egyéb eljárás segítségével kapcsolhatunk be és ki akár alapértelmezett, akár külső fejlesztők által készített funkciókat. Például hozzárendelhetjük a Home gomb háromszori megnyomásához egy alkalmazás indítását.
SBSettings: beállítások gyors elérése
A Beállítások alkalmazás meglehetősen kényelmetlen, ha gyors változtatásokat szeretnénk végrehajtani. Elindítani a – néha meglepően lassan betöltődő – alkalmazást, három-négy szinten át elnavigálni a megfelelő menüpontig, majd be- illetve kikapcsolni: nem a legkellemesebb megoldás. Ennek kiküszöbölésére fejlesztette ki BigBoss az SBSettings nevű tweaket. Telepítés után a SpringBoard státuszsorának (a képernyőn legfelül: itt található például a térerőjelző, az óra, az akku) jobbra vagy balra történő húzásával aktiválhatunk egy legördülő ablakot, amelyen gyors ki/bekapcsolásra alkalmas kapcsolókat találunk. Másik lehetőségünk, hogy a Beállítások appban bekapcsolva magába a Notification Centerbe integráljuk a funkcióit, ebben az esetben csak le kell húznunk az értesítések ablakát a képernyő tetejétől lefelé irányuló mozdulattal, és már használhatjuk is. A program beállításai közt megadható, hogy mely funkciókat kívánjuk így elérni; az alapértelmezettek között van például a repülős üzemmód illetve a Bluetooth vezérlése.
Winterboard: témák szabadon
Anno az iPhone-t sok kritika érte a fekete hátterű, testre nem szabható főképernyő miatt. Az iOS 4 kiadása után már beállíthatunk háttérképet a 3GS és újabb készülékek esetén, ám a rendszer kinézetét ez nagyban nem befolyásolja. Aki nagyon vágyik a különböző témákra, és nem sajnál rá pár megabájt RAM-ot, az telepítheti a Winterboard nevű témakezelőt (szintén Saurik fejlesztése), amely az operációs rendszer grafikájának legrészletekbemenőbb módosítását is engedélyezi.
Számos más, “alapvetőnek” már nem igen mondható alkalmazás, kiegészítő és hack található még a Cydiában, köztük fizetősek is. Aki kíváncsi a részletekre, annak mindenképp érdemes megtekintenie a cikk valamivel bővebb angol eredetijét.
Ha pedig kérdéseid vannak, vess egy pillantást mindenekelőtt a Gyakran Ismételt Kérdések cikkre!
27 Comments
grat a törléshez…
@neisalmodjrola: utolsó mondat a cikkben: “Ha pedig kérdéseid vannak, vess egy pillantást mindenekelőtt a Gyakran Ismételt Kérdések cikkre!”
és: http://szifon.com/2011/12/27/megjelent-az-5-0-1-hez-az-untethered-jailbreak/
Nekem sbs nem akar fel mászni
pedig sima 4em van 
végül is igazad van, egy cikkben elolvasottak alapján oldja meg az ember, ami tele van áthúzással, frissítéssel..stb
mint, hogy egy épkézláb ember segít ebben, aki válaszol a felmerült kérdéseimre is, ami a poszt alapján pl nem derül ki.. no mind1
@buksikka: Én is most telepítgetek cydiából és nagyon nehezen jönnek le a programok. Türelmesen várj.
@neisalmodjrola: ott az alkalmazás neve a linkelt cikkben. a frissítések meg csak a verzióváltozásokat írják le… egy jailbreak-next-finish-re meg nem hiszem, hogy külön leírás kellene, de a kérdéseidet felteheted a linkelt cikknél, vagy a gyakran ismételt kérdések alatt.
A winterboard elég vicces, mert az iPhone 4-em úgy belaggoltatja, hogy kiakadok…le is szedtem gyorsan..
3.kepen mi a neve a twitteres oras widgetnek?
Amugy barrel megszunteti a winterboard lagot.
Másnak.se.működik.a.cydia?,,Unable.to.Load(A.server.with.the.specidied.hostname.could.not.be.found.),,
@fkmasterking: miért nem olvasod el a jailbreakes cikket? le van benne írva, mi a megoldás (frissítés #9).
Köszönöm.szépen.elnézést:)
Nem tudom, hogy a második részben tervezed-e, de érdemes megemlíteni az Intelliscreenx-et is, mint kötelező Notification Center alkalmazást.
@mondomen:
Telepítsd az SB settinns-t, majd: Beállítások>Értesítések és add hozzá az értesítési központhoz az SBs-t! Ennyi.
@nagyB:
Kösz ez megy. Nekem a fölötte lévő twitter-es widget kell.
@mondomen:
Ja, nem’tom, bocs…
az iGotYa is említést érdemelhet, nagyon hasznos lopás/elhagyás esetén.
vagy csak linkeljétek be a következő cikkbe az előző cydiás cikkeket, épp ma kerestem vissza ezeket a blogon
@mondomen:
Izé..mégis tudom: Cydia>intelliscreenX
@nagyB: Kösz.
@Mateo87: kár hogy bugos…legalábbis nekem nem küld mailt
Nekem csak az SMS küldés miatt érdekes a jailbreak iPad2-n, arra esetleg jól használható ötletet szívesen vennék, köszi előre is!
Tegnap léptettem be az ipad 2-met a jailbreak és cydia világába, a telefonom munkaeszköz azzal nem szórakozom
Nagyon tetszik, hogy végre azt csinálok amit akarok.
Ezeket dobtam fel:
Winterboard
Springtomize (teljes mértékben személyre szabható a felület, mappák, témák, ikonok stb….)
Fullscreen for safari (teljes képernyős nézet, multigesture lehetőségekkel)
Activator (home gomb testre szabása)
Installous (na ettől dobtam egy hátast, konkrétan majdnem minden alkalmazást kipróbálhatok megvásárlás előtt ;)), nem is tudtam róla, hogy van ilyen felület
MxTube (youtube videók letöltése)
SBS
iFile (teljes fájlszerkezet elérése)
Atthead: Sms küldésre az SMS+ pl jó alternatíva ipaden, bár nem sms de én még a whatspad tweak-et használom ami telepíthetővé tett a whatsapp messengert ipadre.
üdv.!
csak nekem tölt le bármit lassan a cydia?vagy tényleg ennyire lassú mindenkinél?
@desplaca: jailbreakes cikk, Frissítés #9
Sms ipadon: swirlysms: mindent tud amit kell, kb 6 honapig hasznaltam, hibatlanul mukodik.
@predakon: Az sms+ nem jó iPaden, lévén kell hozzá a gyári sms funkcionalitás, nekem valami olyasmi kellene, ami telepíti is az sms küldés lehetőségét az iPadre…
@zenoka: aha, igen, köszi, ez lesz az
nekem iylen kérdésem lenne hogy az SBsettings be, ha átállitom a default icon set ről a serious hd icon set re, akkor nem váltja át, próbálétam már respringet is, iconok eltüntetését, stb, de nem jött össze, ez valami bug vagy van rá megoldás?
@pentium4: 2 különböző helyen lehet állítani az icon-t!Ha nem raktad be a Notification-be, akkor a dropdown window theme alatt állítsd be.Amennyiben a notification alá akarsz új icont, akkor a notification theme alatt!