Lassan már egy poharat sem lehet vízzel megtölteni a ChatGPT segítsége nélkül, hiszen a csapból is ez folyik már. És bár már most is kifejezetten egyszerű a használata, azzal a lépéssel, hogy már a rendszerbe integráltan is elérhető lesz, várhatóan azok is használni fogják majd, akiknek egyébként eddig eszükbe sem jutott.
Ez pedig azzal a veszéllyel jár, hogy ha egészséges szkeptikusság nélkül, eredendően igaznak, pontosnak és helyesnek fogadjuk el a ChatGPT válaszait, akkor bizony elég sokszor saját magunkat fogjuk átverni azzal, hogy a válaszaira támaszkodunk. Ráadásul ha rákérdezünk nála, akkor maga a ChatGPT is elárulja számunkra, hogy ha valamire nem tud pontos választ adni, akkor generál (hallucinál) nekünk valami hihetőt.
Hazudik, mint a vízfolyás?
Ha már a csapból is a ChatGPT folyik, ez az alcím passzol ehhez a leginkább – és bár ilyen esetben technikailag inkább hallucinál, a végeredmény ugyanaz: egy hihetőnek tűnő, magabiztos hangnemű válasz, ami az adott kérdésben tájékozatlan kérdezőt egyszerűen félrevezeti. Nézzünk erre egy friss példát.
Az iOS 18.1.1 megjelenésekor az Apple csak annyit írt a frissítésről, hogy: “Ez a frissítés fontos biztonsági javításokat tartalmaz, és javasolt az összes felhasználó számára.”, elvégre ez konkrétan csak két sebezhetőséget, a CVE-2024-44308-at és a CVE-2024-44309-et orvosolta.
Facebookon a cikk megosztása után nem sokkal már érkezett is egy olyan hozzászólás, hogy a ChatGPT szerint mások az újdonságok, és az illető bemásolta a ChatGPT válaszát is, amiből egyértelműen látszott, hogy az valójában az iOS 18.1 újdonságaiból említ párat, de nem az összeset. Amikor erre egy másik hozzászóló felhívta az első kolléga figyelmét, ő megkérdezte az iOS 18.1-ről is a ChatGPT-t, és bemásolta az újabb választ, ami már valóban a 18.1-hez tartozó újdonságokat sorol fel, de hiányosan – viszont megemlít egy olyat is, amit pedig épp a 18.1.1 egyik újdonságának titulált a korábbi válaszában.
Mielőtt belevágnánk, vonatkozó forrásokként érdemes először is az alábbi cikkeket alapul venni, mert ezekben megtalálhatjuk, hogy melyik frissítés pontosan milyen újdonságokkal is szolgált:
- Megjelent az iOS 18.1.1 – két sebezhetőség javítása
- Megjelent az iOS 18.1 – Apple Intelligence a támogatott készülékeken, hívások felvétele, hallásvizsgálat, egyebek
- Tudnivalók az iOS 18 frissítéseiről – Apple Támogatás (HU)
Most pedig lássuk, mivel örvendeztetett meg minket ennek kapcsán a ChatGPT.
Nézzük meg most a ChatGPT állításait, amelyeket az iOS 18.1.1 kapcsán tett, mert ezek a bevezető mondata kivételével mind azonnal cáfolhatóak.
- “Az iOS 18.1.1 néhány fontos hibajavítást és biztonsági frissítést tartalmaz.” – ez voltaképp igaz, hiszen az Apple is majdnem ezt írja.
- “a digitális autókulcsok nem működtek megfelelően visszaállítás után” – ez már hamis, ezt az iOS 18.1 javította.
- “amely az iPhone 16 modellek váratlan újraindulását okozta” – ez is hamis, szintén az iOS 18.1 javította.
- “4K 60 fps-es videók akadozását a Fotók alkalmazásban” – ez is hamis, ez szintén az iOS 18.1 érdeme.
- “kijavították a podcastokkal kapcsolatos hibát” – ez is hamis, ez is az iOS 18.1-gyel jött.
- “több mint 20 biztonsági sebezhetőséget orvosol” – egyértelműen hamis, mert konkrétan kettő darab sebezhetőséget orvosol.
Amikor egy másik hozzászóló megjegyezte, hogy szerinte a fentiek valójában az iOS 18.1 újdonságai voltak, akkor az első hozzászóló újból megkérdezte a ChatGPT-t, de most már az iOS 18.1-ről – az pedig alábbi választ adta neki:
Ennél két dolgot emelnénk ki: egyrészt a fentebb linkelt források alapján egyértelműen látható, hogy rengeteg dolgot fel sem sorol az iOS 18.1 újdonságai közül, másrészt – és ez lesz a sokkal nagyobb probléma – a digitális autókulcsokkal kapcsolatos javítást itt is megemlíti a ChatGPT. Mivel ezt az adott hibát az Apple az iOS 18.1-ben javította, így a válaszában itt most valóban helye van; de ha “tudja”, hogy ez az iOS 18.1 újdonsága volt, akkor ezt miért említette meg előtte az iOS 18.1.1 esetén is?
A fentiek csak egy aktuális példa volt, és nyilván nem csak ilyen témában tud tévedni vagy magabiztosan blöffölni a ChatGPT, hanem ez minden esetben előfordul(hat).
Ha mondjuk pár emlékfoszlány alapján próbálunk vele megtaláltatni például egy filmsorozat epizódot, rögtön egy hihetőnek tűnő válasszal fogad minket, hogy az bizony a 2. évad “Az álom” című része, majd amikor megkérdezzük tőle, hogy mégis mi az epizód száma, mert ilyen címmel nincs egy epizód sem, akkor máris változtat, és azt fogja mondani, hogy ez bizony a 4. évad 13. része, aminek a címe “Sötétség”, csakhogy ez is cáfolható, mert a 4. évad 13. részének a címe “John Doe”, és amikor erre felhívjuk a figyelmét, akkor szokásához híven elnézést kér, és azt is hozzáteszi, hogy ennek az epizódnak a tartalma igazából nem is annyira passzol az eredeti kérdésünkben megadott részletekhez.
Tehát elsőre kaptunk egy hihetőnek tűnő választ, amiről kiderült, hogy nincs is olyan című epizód, majd bedobott egy másik évadból egy epizódot, aminek a címét hibásan tudta, végül pedig kiderült, hogy ez az epizód nem is arról szól, mint amit a kérdés feltevésekor vázoltunk neki.
Felmerül a kérdés: előrébb jutottunk egyáltalán azzal, hogy megkérdeztük? Mert ezek alapján nem úgy tűnik…
“Az első válasz célja a legvalószínűbb megoldás felkínálása”
Ha megkérdezzük tőle, hogy miért van az, hogy egy kérdésre az első válasza minden alkalommal egy látszólag hihető válasz – mintha csak blöffölne –, mikor a legtöbb esetben ez a válasz egyszerűen hibás és egyszerűen cáfolható is, akkor arra olyan választ kapunk majd, amitől bizony fel kell szaladjon a szemöldöke bárkinek:
Ezzel a válasszal önmagában nincs probléma, ha tudjuk a helyén kezelni, de azért van pár olyan megjegyzése, ami előrejelzi az esetleges problémákat is – a gond az, hogy a ChatGPT-t használók többsége vagy eleve nincs is tisztában ezzel, vagy csak figyelmen kívül hagyja. Ez pedig óhatatlanul is azt eredményezi, hogy aki azt gondolja, hogy a ChatGPT válaszai pontosak, az sok esetben önmagát fogja átverni vele, ha megkérdezi bármiről is modern korunk aktuális orákulumát.
Mivel az iOS 18.2-vel a ChatGPT integrációja még nagyobb tömegek számára teszi közelebbé ezt a technológiát, nagyon fontos kiemelni, hogy bár sok mindenre használható, nem biztos, hogy mindenre kell is használni – vagy pláne egyetemes igazságként elfogadni azt, amit állít. Ha viszont észben tartjuk a korlátait, és szkeptikusan állunk a válaszaihoz, akkor túl nagy baj talán nem lehet.
A ChatGPT integrációja az Apple Intelligence-en belül működik majd, tehát pusztán az iOS 18.2-re való frissítéstől nem tudjuk majd használni, csak ha az Apple Intelligence-t is bekapcsoltuk – az Apple Intelligence pedig jelenleg csak megfelelő beállításokkal használható a támogatott iPhone-okon. Erről ebben a cikkünkben írtunk részletesen: Gyakori kérdések: hogyan engedélyezhető itthon az Apple Intelligence a támogatott készülékeken?
Maga a ChatGPT app természetesen ettől függetlenül is működik.
Szólj hozzá: Hozzászólok