Az Apple november 18-án közzétett, új támogatási dokumentuma alapján egy hónap múlva, tehát 2024. december 18-ával kezdődően az iCloud biztonsági mentés használatához iOS 9 vagy újabb verzió szükséges. Ez azt jelenti, hogy az iOS 5-től az iOS 8 legutolsó verziójával bezáróan a készülékek iCloud biztonsági mentése nem lesz lehetséges, és december 18-ával az esetlegesen meglévő iCloud mentést is törli az Apple.
Mivel az iOS 8 idén már 10 éves rendszer, így ez a változás várhatóan meglehetősen keveseket fog érinteni, de ettől függetlenül nézzük meg, mit tehetünk abban az esetben, ha bármi okból mégis ilyen készüléket használnánk – és hogy milyen biztonsági mentési lehetőségünk marad.
Mi változik az iCloud biztonsági mentés esetén?
2024. december 18-tól a készülékek iCloud biztonsági mentéséhez az iOS 9 vagy újabb verzió szükséges. Ez azért szükséges, hogy az Apple “közelíthesse a használatot” a közzétett, minimális szoftverkövetelményeihez – amelyek esetén sok funkciónál egyébként már eleve iOS 10 a követelmény.
Eddig a dátumig a szokásos módon használhatjuk a szolgáltatást, ezt követően azonban az Apple töröli a biztonsági mentési adatainkat, ha nem frissítjük az érintett készüléket legalább iOS 9-re. Ha a készülékünkön már ennél frissebb szoftver fut, akkor nincs teendőnk.
Ha 2024. december 18-át követően az iOS 5 és az iOS 8 közötti rendszerrel futó készüléket használunk:
-
Ezekhez a készülékekhez nem fogunk tudni új biztonsági mentést készíteni.
-
Az ezekről a készülékekről készült meglévő biztonsági mentések elérhetetlenné válnak.
Az iPhone-on, iPaden és iPod touchon tárolt összes alkalmazás, adat és tartalom természetesen ugyanúgy megmarad a készüléken. Ha továbbra is használni szeretnénk az iCloud biztonsági mentést, frissítsük az iPhone-t vagy az iPadet az iOS 9 vagy újabb verziójára.
Ha december 18. után nem szeretnénk a biztonsági mentésekkel kapcsolatos értesítéseket kapni az érintett készüléken, nyissuk meg az iCloud beállításait, és kapcsoljuk ki az iCloud biztonsági mentést:
Melyik készülékek nem frissíthetőek iOS 9-re?
Az iPhone-ok esetén kizárólag az iPhone 3GS és az iPhone 4 az, ami iOS 5 és iOS 8 közötti verzión lehet, az iPhone 3GS-nél a vége egyébként az iOS 6.1.6, az iPhone 4-nél pedig az iOS 7.1.2 – az iPhone 3G ugyanis már megállt iOS 4.1.2-n, az első generációs iPhone pedig az iOS 3.1.3-on, így utóbbi kettőn eleve nem is volt sosem iCloud biztonsági mentési lehetőség. Az iPhone 4S viszont már iOS 9.3.6-ra is frissíthető.
Az iPadeknél egyedül az első generációs iPad az, ami nem frissíthető, mert az már az iOS 6-ot sem kapta meg, a vége ennél a modellnél az iOS 5.1.1 – ezzel szemben a második generációs iPadnél ez már az iOS 9.3.5-öt (CDMA-s modellnél 9.3.6) jelenti, tehát azon még használhatjuk majd az iCloud biztonsági mentést.
Az iPod touch esetén a harmadik és negyedik generációs modellek azok, amelyek iOS 5 és iOS 8 közötti verzión lehetnek, és amelyek nem frissíthetőek iOS 9-re, a harmadik generáció esetén a vége ugyanis iOS 5.1.1, a negyedik generációnál pedig ez az iOS 6.1.6 – az első és második generáció pedig egyébként már az iOS 5-öt sem kapta meg, a második generációnál a vége iOS 4.1.2, az első generációnál meg iOS 3.1.3, így ezeken eleve nem is volt sosem iCloud biztonsági mentési lehetőség.
Tehát ha legalább iPhone 4S-t, iPad 2-t, vagy 5. generációs iPod touch-ot használunk, akkor frissíthetünk az iOS 9 vagy újabb verzióra, és továbbra is használhatjuk az iCloud biztonsági mentést. A frissítéshez lépjünk a Beállítások > Általános > Szoftverfrissítés menüpontba, és kövessük a képernyőn megjelenő lépéseket, vagy frissítsünk a Finder, az Apple Devices vagy az iTunes segítségével.
Hogyan készíthető akkor majd ezután biztonsági mentés ezekről a készülékekről?
Ha nem tudjuk frissíteni az iPhone-t, az iPadet vagy az iPod touchot, manuálisan is készíthetünk biztonsági mentést számítógépre a Finder, az Apple Devices vagy az iTunes segítségével.
Biztonsági mentés a macOS Catalina és újabb rendszereken a Finder segítségével
-
USB-kábellel csatlakoztassuk az iPhone-t, az iPadet vagy az iPod touch-ot egy Mac-hez, amelyen a macOS Catalina vagy újabb verzió fut.
-
A Mac-en kattintsunk a Finder ikonjára a Dockban. Ekkor megnyílik a Finder ablaka.
-
Válasszuk ki a kívánt készüléket az ablak oldalsávján található listából. (Nem jelenik meg a készülék?)
-
A Finder ablakának tetején kattintsunk az Általános elemre.
-
Válasszuk a „Biztonsági mentés készítése az iPhone összes adatáról erre a Macre” lehetőséget. Ha szeretnénk titkosítani és jelszóval védeni a biztonsági mentés adatait, jelöljük be „A helyi biztonsági mentés titkosítása” lehetőséget – és semmiképp se felejtsük el az ehhez megadott jelszót, mert anélkül később nem tudjuk visszaállítani az adott mentést!
-
Kattintsunk a Biztonsági mentés most elemre.
Biztonsági mentés az Apple Devices vagy az iTunes alkalmazással Windows-on vagy a macOS régebbi verzióiban
-
USB-kábellel csatlakoztassuk az iPhone-t, az iPadet vagy az iPod touch-ot a számítógéphez.
-
A számítógépen nyissuk meg az Apple Devices vagy az iTunes alkalmazást, majd kattintsunk az Eszköz gombra.
-
Kattintsunk az Összegzés elemre.
-
Kattintsunk a Biztonsági mentés most gombra (a Biztonsági mentések alatt). A biztonsági mentések titkosításához válasszuk a „[Készülék] biztonsági mentésének titkosítása” lehetőséget, írjunk be egy jelszót, majd kattintsunk a Jelszó beállítása elemre – és semmiképp se felejtsük el az ehhez megadott jelszót, mert anélkül később nem tudjuk visszaállítani az adott mentést!
Szólj hozzá: Hozzászólok