fbpx Skip to content

A Volkswagen bemutatta, hogyan képzeli el az elektromos autózás jövőjét: az ID.7 váltja a 9 generációt megélt Passat termékcsaládot.

A teljesen elektromos hajtású ID.7 egy konzervatív formájú szedán, mely nagy hatótávolsággal, gyors töltési lehetőséggel és tágas helykínálattal rendelkezik. A kérdés az, hogy ez elég lesz-e a vetélytársakkal szemben.

Történelmi kitekintő

A Passat-ot 1973 óta folyamatosan gyártják a világ több pontján, már az első generáció is létezett kombi és ferdehátú verzióban. Az első generáció tulajdonképpen egy “kombi Golf” volt, amit Amerikában is forgalmaztak, majd a második generációt már Kínában és Dél-Amerikában is árulták. A harmadik generáció a „malac-Passat”, aminek látszólag nem volt hűtőrácsa. Kicsit megelőzte a korát ez a kialakítás, bezzeg most 30-40 év után újra itt tartunk.

A 4. generációban visszakaptuk a hűtőrácsot és megjelent az első TDI dízelmotor. Az 5. generáció szerintem ma is része az utaknak, hiszen az autók átlagéletkora 16 év Magyarországon, tehát a 1997-től gyártott “Mini Phaeton”-ból sok jár még ma is az utakon és a ráncfelvarrott (B5.5) utódjából is, a családban is volt ilyen, nagyon szerettük az azóta már megkopott, kék műszerfal világítást és a kényelmes, világos belső teret. Elérkeztünk szerintem a csúcsra, a 6. generációs Passathoz, nekem is ilyen volt és ekkor jelent meg a CC is. Dupla kuplungos váltó, turbó, szerintem ez volt a csúcs. Ezt követte a 7. generációs ráncfelvarrás és a 8. generációban jelentek meg a digitális műszerfalak, a PHEV és végül az utolsó a 9. generáció.

Darabszám

Amiért felsoroltam az összes generációt, az azért volt, mert látszik, hogy értenek hozzá, több mint 34 000 000 Passatot gyártottak és adtak már el.

Ezek után azt gondolná az ember, hogy az elektromos utódmodellt, a VW ID.7-et is fogják vinni, mint a cukrot, hogy a német céges flották halomra vásárolják, de úgy néz ki, ez egyelőre elmarad és pár ezres darabszámról beszélhetünk. Ezért úgy gondolom, hogy jóval alulteljesíti a várakozásokat, miközben a Tesla Model Y már nagyjából 1,2 millió eladott darabot mutathat fel és azóta is töretlen népszerűségnek örvend.

Jó autó

A VW ID.7 jelenlegi helyzete szerintem azért lehet, mert hiába van egy nagy múltú autógyártó rengeteg tapasztalattal, mégsem tud versenyképes elektromos autót gyártani, nagy mennyiségben, olcsón. Ismét a Teslát tudom felhozni példának, ott hetente változik a gyártás, 1 év alatt felhúztak Kínában egy gyárat, pár év alatt Németországban, Amerikában folyamatosan bővülnek és több millió elektromos autót gyártanak. Ezt a tempót egy hagyományos autógyár nem tudja felvenni, 5-10 éves tervekben, beszállítói szerződésekben gondolkodnak és nem tudnak úgy “kapkodni”, mint egy Tesla, ahol ha Musk kitalálja, hogy holnaptól egyetlen autóba se tesznek tolatóradart, akkor másnaptól átáll a gyártás és házon belül a Vision only szoftveresen megoldja.

Ár/Érték

A beszállítók a legjobb terméküket, kijelzőjüket, ülésüket szállították, de mire összerakták ezt az autót, szerintem már elavult lett. A vásárlók, a piac pedig elmondja a véleményét, bőven 24 millió forint felett van a legolcsóbb, azonnal elvihető ID.7, ezzel szemben a méretben teljesen azonos Model Y “csak” 18 millió forint környéke. A különbség tehát legalább 6 millió, amiért akár egy második autót is lehetne vásárolni.

Ha digitális tartalom alapján nézem, akkor pedig ahogy a Tesla kiemelkedik a mezőnyből, a BMW pedig, ahogy írtuk, kezd felzárkózni az AirConsole-lal, vagy említhetném a Ford Mustang Mach-E-t, akik beváltották ígéretüket és debütál a YouTube az autóban és olcsóbban fogják árulni. A Passat szerintem még nem tart itt, és nem tudom, hogy fel tud-e nőni a feladathoz.

Prémium ülések

Az ID.7 új fejlesztésű, opcionális prémium üléseiben kiváló az utazási élmény. A hűthető és fűthető, sőt szárító funkcióval rendelkező, szellőztetett első ülésekben nyomáspontos masszázs is elérhető. A kényelmes fotelekben a számos változatban és erősségben állítható masszírozás elősegíti a megfelelő vérkeringést és oldja a feszültséget, így hosszabb utazások során növeli a jó közérzetet.

 

A masszázsfunkció a légbuborékok programvezérelt nyomásfelépítése és kiengedése révén jön létre. A háttámlán kívül most először az üléspárnákban is találhatók légpárnák. Az üléseket motorok segítségével állíthatjuk, sőt el is menthetjük a gyakori felhasználók beállításait.

Utazás hátul

A hátul utazók sem panaszkodhatnak. Kétzónás digitális klíma szolgáltatja számukra a megfelelő hőmérsékletet. Tengernyi a hely, mind a lábaknak, mind a fejeknek.

Nincs ugyanis kardánalagút, amely elvenné a középen ülő lábterét. Mindemellett 2 db USB-C töltő is az utasok rendelkezésére áll.

Csomagtartó

A csomagtartó nagy és igen praktikus is. Akasztókat találunk mindkét oldalon, ahová a bevásárlótáskákat felakaszthatjuk, továbbá két nagy mélyedést is, ahová a táskákat, vagy az üvegeket beállíthatjuk, amik így nem gurulnak szanaszét a hazaút során. Az alsó kárpitot felnyitva öblös rész található a töltőkábelek számára.

A hátsó ülések a csomagtartóból mindkét oldalon egy-egy gombnyomásra ledönthetőek.

Luxus hangulat

Az ID.7-esbe gyönyörűen kialakított, masszív ajtókon keresztül jutunk be- és ki, szuper Hi-Fi berendezés szolgáltatja a zenét, továbbá ízléses fabetétek emelik az egyébként is minőségi érzést.

Amikor sötétben kinyitjuk az ajtót, az autó egy VW emblémát vetít a lábunk elé, ami nagyon menő egy sivár parkolóházban.

Hangulatfények

A kényeztetésnek ezzel még nincs vége. Alapfelszereltségben tízféle szín teremt kellemes hangulatot a beltérben (opcionálisan 30 szín lehetséges). A különleges hangulatú fényekről a műszerfalba, az ajtóburkolatokba és a mobiltelefon-tartóba épített, megvilágított dekorációs betétek gondoskodnak.

Head-up-Display (HUD)

Érdekes, csak egy kis méretű csíkban elhelyezett parányi kijelző ad visszajelzést az aktuális sebességünkről és még néhány fontos információról. Ezeket az adatokat a Head-up-Display ki is vetíti elénk a szélvédőre.

Megérkezéskor ugyanez a kis lőrésszerű csík tájékoztat minket az akkumulátor töltöttségi szintjéről, és arról, hogy így hány kilométert tudunk még megtenni.

Új koncepció

Nem ez az első elektromos autó, amely megpróbálja gyökeresen átalakítani a korábban jól bevált és mára mindenki által megszokott vezető- és utastájékoztatási rendszert. Fokozatosan eltűnik a szemünk elől a hagyományosan két nagy kör alakú, skálázott sebesség- és fordulatszámmérő, és helyette apró ikonok, piktogramok, jelzések tűnnek fel. Az elmúlt évtizedekben az autógyártók remekül integrálták a szokásos műszerfalakba a rádióállomások nevének és az éppen hallgatott szám címének a megjelenítését, csakúgy, mint a navigációs nyilakat, vagy a bejövő hívásra figyelmeztető felhívásokat. Ki ne emlékezne még a VW korábbi, kék fényű műszerfalára, amely egy etalon volt a többi márka részére? Nekem kifejezetten hiányzott ez a megszokott, rendezett látványvilág a műszerfalról.

 

Digitális műszerfal intelligens szellőzőnyílásokkal

Az utasokat teljesen új felhasználói élmény várja az ID.7 digitális műszerfalán. Az alapfelszereltségben elérhető 38 cm-es (15 colos) képernyőn kényelmesen elérhetőek a legfontosabb adatok. A személyre szabottan konfigurálható képernyő még több alkalmazása garantálja a gyors kezelést és javítja a felhasználói élményt. Az intelligens szellőzőnyílások irányítják a légáramot, a különleges kérések pedig hangvezérléssel is aktiválhatók. A “Helló IDA, fázik a kezem” mondatra az ID.7 például a kormányfűtés bekapcsolásával reagál és a meleg levegőt célzottan a kezekre fújja.

Adaptív távolságtartó

Az adaptív távolságtartó automatika tartja az előzetesen beállított sebességet, valamint a jármű előtt haladó járműhöz képest az előzetesen beállított követési távolságot, továbbá előrelátó sebességszabályozással és kanyarodást segítő funkcióval is rendelkezik. Így a rendszer meg tudja határozni a jármű sebességét az érvényben lévő sebességszabályozások és az út jellege alapján.

LED-mátrix fényszórók

Az új ID.7 valódi különlegessége, az innovatív IQ.LIGHT révén már első pillantásra felismerhető. A mátrix technológiának köszönhetően tartósan távolsági fénnyel vezethetünk anélkül, hogy elvakítanánk a közlekedés többi résztvevőjét. Elegáns fénycsík húzódik a formásan kialakított LED-mátrix fényszórók és a Volkswagen logó között. Ha megközelítjük a járművet, a fényszórók röviden felvillannak, mintha ránk kacsintanának. Az opcionális 3D LED-es hátsó lámpák dinamikus irányjelző fényei folytonos fénymozgással mutatják az irányt.

 

CarPlay

Az integrált CarPlay funkció lehetővé teszi, hogy a telefonunk CarPlay-t is támogató alkalmazásai megjelenjenek a központi kijelzőn.

Így az általunk eddig megszokott navigációt, zenéket és egyéb programokat használhatjuk a nagy érintőképernyőn keresztül is. Sajnos a teszt körülményei nem tették lehetővé, hogy párosítsuk az autót a mobil alkalmazással, de ezt majd legközelebb pótoljuk.

Töltés

Az ID.7 nagy sebességű töltőhálózaton keresztül akár 190 kW DC töltésre is képes, egyébként pedig 11 kW AC töltést támogat.

 

Összegzés

Az ID.7 a VW Passat nagyon gondosan és aprólékosan továbbfejlesztett elektromos változata. Sok megoldása forradalmian új, több helyen viszont, így például a formatervezésében továbbra is konzervatív.

Kár, hogy nincs első csomagtartó, szerintem a töltőkábelek jobb helyen lennének ott. Tesztünk alatt az alábbi fogyasztási adatokat mértük: 90 km/h-nál 12,8 kWh, 102 km/h-nál 16,1 kWh, 132 km/h-nál 18,3 kWh, az átlagunk pedig 16,3 kWh volt.

Köszönjük a tesztautót a Porsche Hungariának!

Olvasd el a hozzászólásokat is

Szólj hozzá: Hozzászólok