Az AirConsole egy új irány a BMW-nél, hogy az autó ne csak közlekedési eszköz legyen, hanem szórakoztató eszköz is. Az AirConsole-hoz az egybefüggő, lapos panoráma képernyőt használhatjuk, ami már a BMW iX, i7 és az i5 esetén is megtalálható.
Ismét egy példa arra, hogyan kapunk egy szoftveres frissítéssel új funkciót a kocsinkba. Nézzük meg, mit is jelent ez számunkra.
Az AirConsole alkalmazás a BMW OS 8.5-ös verziótól érhető el, segítségével “közös képernyőként” használhatjuk és akár egymással, akár egymás ellen is játszhatunk, így a kényszerű várakozásból önfeledt szórakozás lesz. Akár iPhone, akár androidos készülékünk van, az AirConsole alkalmazás használata pofon egyszerű. Az alkalmazást letöltve csupán egy QR-kódot kell leolvasnunk és telefonunk máris csatlakozik a kijelzőhöz. Jelenleg 18 játékot érhetünk el a BMW és Mini autók kijelzőin.
Míg a hagyományos üzemanyagok tankolása percekben mérhető, az elektromos autók akkumulátorainak feltöltése időigényes feladat, ha hosszú útra megyünk. A hagyományos autók kijelzője elég unalmas, a klímavezérlő gombokon kívül leginkább a rádiócsatornákat tudjuk kapcsolgatni, most ez ezzel megváltozik és csatlakozhatunk a Teslások táborához, ahol egy töltés idő akár szórakozás is lehet a játékokkal és a családdal. Fura egyébként, hogy a QR-kód kint marad a kijelzőn, valamint, hogy nem használjuk ki a teljes panoráma kijelzőt.
Hátul ülőknek
Hátul kifejezetten sok a hely és meglehetősen nagy a fejtér. Amennyiben a hátsó utasok közül valaki mégsem szeretne közösködni az AirConsole játékokon, akkor az első ülések háttámlájába beépített tablet tartó és USB-C töltő gondoskodik a kényelméről. A két első ülés között található a kétzónás klíma digitális kezelőfelülete, valamint az eszközeink töltéséhez még további két USB-C töltő. A hátsó ajtókhoz árnyékoló rolók is járnak, csakúgy, mint a hátsó szélvédőhöz. Az idei Teslák hátulra is kaptak teljes értékű kijelzőt, amin a hátsó utasok is játszhatnak vagy nézhetnek valamit, ezt én itt egy kicsit hiányoltam, pontosabban a gyerekeim.
A BMW i5 kívülről
Az BMW i5 egy nagy méretű autó! A hossza több, mint 5 méter. Egészen pontosan 5060 mm, míg a szélessége 1900 mm, ezzel a korábbi 7-esnél is hosszabb. Igaz, hogy 28 millió forintot kell érte kifizetni, de cserébe egy olyan, teljesen elektromos autót kapunk, amely 340 LE-s és 6,1 másodperc alatt gyorsul fel 0-ról 100 km/órára, ráadásul egy hamisítatlan BMW, mégha egy kicsit más is, mint amit eddig megszoktunk.
Konkurencia
A BMW i5 igazi riválisai talán a Tesla Model S és a Mercedes EQE. A Tesla Model S alapváltozata 38 millió forintért 3,2 másodperces gyorsulást nyújt 0-ról 100 km/órára és 250 km/óra a végsebessége.
A Mercedes EQE 27 millió forintért 7,3 másodperces gyorsulást és 210 km/h végsebességet ígér. Természetesen számos erősebb és gyorsabb változat is található a kínálatukban, egészen a brutális AMG csúcsmodellig.
Érdekes, hogy hátul a BMW-ben van kardánalagút, mivel a többi hajtáslánccal együtt készül, míg a riválisaiban nincs, mert azok kifejezetten elektromos felépítményre lettek tervezve. Mindenki döntse el maga, hogy hova is sorolja ezt a nagyra nőtt 5-öst, kedvünkre hasonlítgathatjuk.
A BMW i5 belülről
A hatalmas autó nagyon kényelmes, csendes utastérrel rendelkezik. A beltérben csupa jó tapintású műanyagok, szépen kidolgozott bőrülések és egy meglehetősen vastag sportkormány található, amely összességében rögtön luxusautó benyomását kell. Az elektromos szervokormány közvetlen, pont annyi visszajelzést ad, amennyit kell. A szélvédőre vetített kijelző, a Head Up Display (HUD) többféleképpen is konfigurálható, az adaptív sebességtartó automatika nagyon kényelmessé teszi a vezetést. A rendszer felismeri a sebességkorlátozó táblákat és amint túllépjük az aktuális határt, hangjelzéssel figyelmeztet. Ezt 2024-től minden autóba kötelező beépíteni, mégpedig úgy, hogy minden elinduláskor aktív legyen az érzékelő. Ez a figyelmeztető hangjelzés azonban a kormányon található SET gombot három másodpercig lenyomva tartva kikapcsol.
Az érintőképernyő megfelelően reagál és jó felbontású a kijelző is. Sajnos az ujjlenyomatok nyomai sokszor ott maradnak a képernyőn, vagy más érintőgombos felületeken, például a középső zongoralakk panelen. Az ember óhatatlanul is törölgetni kezdi azokat. Ez persze nem a BMW hibája, a többi gyártó is ugyanúgy küzd ezzel a zavaró jelenséggel. A 490 literes csomagtartó bőségesen elég, ahogy az autón lévő 19-es kerekek is.
Üzemmódok
Az autó meglehetősen nehéz, 2380 kg. Ezt a súlyt mozgatni nyilvánvalóan sok energiát igényel. Ezért az autóhoz többféle alapbeállítást is választhatunk a menüből, amellyel sportosabbá, vagy éppen takarékosabbá tehetjük. A sport módban jóvá kell hagynunk, hogy valóban ki akarjuk-e kapcsolni a vezetést egyébként segítő kipörgésgátlót és egyéb asszisztenseket. Ekkor az ülések oldaltartása hirtelen sokkal keményebbé válik, szinte szorosan körbeölel minket az addig kényelmes fotel és piros fényűvé változik a kijelző. Mindezzel párhuzamosan fura hangok is megjelennek az utastérben, amelyek az autó gyorsulását kísérik.
Nehéz szavakba önteni azt az általános izgalmi állapotot, amikor hangtalanul suhanunk a tájon és egyszer csak előáll egy olyan szituáció, amikor egy nagyobb gázadással ki kell kerülnünk valamit. A kormány bal oldalán található egy kis fül, olyan mint egy kormányváltó a Forma-1-ben, amelyet ha meghúzunk, akkor 10 másodpercig maximális teljesítményre kapcsol az autó. Pirosra vált a kijelző, villogva számol vissza 10 másodpercet és ha hozzáérünk a gázpedálhoz, szinte ugrik. Ehhez jön még a különös hanghatás is, majd a művelet végeztével minden magától visszaáll az eredeti módra és suhanhatunk hangtalanul tovább. Ezt érdemes egy tesztvezetés alkalmával kipróbálni, hátha rákapunk az ízére.
A My BMW App a telefonunkon
A mobiltelefonunkra letöltött My BMW alkalmazásban folyamatosan bővül a digitális BMW szolgáltatások köre. A bejelentkezett felhasználók a My BMW App használatával információkat küldhetnek a járműnek, valamint információkat hívhatnak le róla, és számos más funkciót is igénybe vehetnek.
Előfűtés, előhűtés
A telefonunkon bármikor ellenőrizhetjük, hogy be van-e zárva az autónk, hogy mennyi a nyomás a kerekekben és hogy hány százalékon áll a töltés. Ami azonban igazán praktikus, hogy előre hűthetjük, vagy fűthetjük az utasteret, sőt az akkumulátorokat is. Nagyon kellemes egy klimatizált autóba behuppanni a nyári nagy melegben, de az is megéri a pénzét, amikor a sok behavazott autó között a miénk szépen leolvadva vár ránk és kapargatás és törölgetés nélkül indulhatunk a kellemesen meleg autónkban.
Autómegosztás távolról, kulcs nélkül
Ennél is jobb lehetőség a digitális kulcs az autónkhoz. Amennyiben úgy alakulna, hogy kellene a feleségünknek, vagy a gyermekünknek az autó nap közben, de nincs náluk kulcs, akkor egy megosztással elküldhetünk nekik egy digitális kulcsot és amikor a parkolóházban közelednek az autónkhoz, már nyílik is nekik az ajtó. Akár maximális sebességhatárt is beállíthatunk számukra, hogy biztos, ami biztos, épségben visszahozzák az autót.
Szépségek
Töltés
Az autó legnagyobb sebessége 193 km/h. Hogy ez sok-e, vagy kevés, az dönti el, hogy vezettünk-e, illetve használtunk-e már huzamosabb ideig elektromos autót. Mert a töltésekkor bizony minden felesleges gyorsításért, száguldásért megbűnhődünk.
Nem mindegy, hogy 300 vagy 500 kilométert teszünk meg egy töltéssel, ezért előbb-utóbb minden sofőr elkezdi hatékonyan használni a betáplált energiát. Felveszik a forgalom ritmusát, nem gyorsítanak vagy fékeznek feleslegesen, inkább sodródnak az árral, vitorláznak. Lassításkor pedig energiát táplálnak vissza és csak hirtelen megállások esetén fékeznek ténylegesen a fékpedállal. Mindezt persze az átlag autós észre sem veszi. A nyomaték ugyanis annyira gyorsan rendelkezésre áll az elektromos autókban, ráadásul fokozatmentesen, hogy még spórolós üzemmódban is fürgébbek, mint a hagyományos társaik.
Összegzés
Az i5 egy elektromos BMW. Azaz egy sportos szedán, amely hangtalanul suhan, miközben nem bocsát ki CO2-t, mégis élvezetes vezetni és igazi BMW maradt. Talán egy követendő példa a zöld átállásra.
Szólj hozzá: Hozzászólok