Ritkán történik olyasmi, hogy az egyik napról a másikra teljesen átalakul az az eszköz, amit a legtöbbet használunk. Legutóbb 2013-ban történt ilyesmi, amikor az iOS 7 borzolta a kedélyeket, de most az Apple ismét erre készül az iOS 26-tal.
A szerkesztőségben mindenkinek megvan a véleménye erről – olvasd el, mi mit gondolunk róla, és írj hozzászólást, neked mi a véleményed az iOS 26-ról, illetve hogy feltetted-e a fejlesztői bétát a készülékedre!
Új név
Az Apple idén úgy döntött, hogy az évszámhoz igazítják a verziószámokat, így idén szeptemberben az iOS 26-ot fogjuk letölteni az iOS 19 helyett. A verziószám változást kiterjesztik a macOS-re, iPadOS-re, watchOS-re, tvOS-re, visionOS-re és a szoftvereikre is, így idén ősszel a fejlesztők az Xcode 26-ot vehetik használatba.
Ez a változtatás elsőre megszokást fog igényelni, de a verziószámok a legtöbb ember számára abszolút nem olyan fontosak, elég csak megnézni, hogy sok népszerű alkalmazás milyen verziónál jár. A Messenger például 510-es verziószámot lépte át 5 napja, de van ennek ellenpéldája is: hiába lesz idén 9 éves a Pokémon Go, a verziószáma még mindig 0.363.2. Ez az új számozás könnyebb lesz azoknak, akik figyelnek a verziószámokra és azoknak is, akik kicsit kevésbé figyelnek rájuk. Aki pedig eddig sem figyelte, annak ezután is mindegy lesz.
Liquid Glass – az Apple új felhasználói felülete
Soha nem fogom elfelejteni az iPhone 5s bemutatóját, ami után azonnal elérhetővé vált az iOS 7.0 GM (amit mostanság már RC-nek hívnánk), ami teljesen megváltoztatta az iOS felhasználói felületét.
Tomi barátomnál voltam, akit páran ismerhettek, régen a ToMac.hu-t üzemeltette és Hackintosh számítógépeket készített. Izgatottan telepítettük fel az új verziót, hogy megnézzük, milyen élőben használni az Apple új vízióját.
Ekkor alig egy éve, hogy kikerült az Apple csapatából Scott Forstall és teljes átalakításra került a szoftveres és hardveres csapat Tim Cook vezetése alatt. Alan Dye kapta a szoftveres felhasználói felületek tervezésével foglalkozó csapatot és Jony Ive-nak jelentett. Dye pedig teljesen más elképzelésekkel rendelkezett a felhasználói felületekről, mint ahogy azt korábban az Apple-től megszokhattuk.
A Mac OS X 10.0 2001-ben elhozta magával az Aqua felhasználói felületet, ami barátságos, Steve Jobs szerint “megnyalható” gombokat hozott magával. Ez a filozófia egészen 2013-ig ki is tartott iOS-en is, amikor is az iOS 7 mindent kilapított. A lapos felület OS X-re a 10.10-es Yosemite verzióval érkezett meg 2014-ben, amit tovább lapított a macOS 11 Big Sur 2020-ban.
Most azonban a nosztalgia világát éljük, ahol minden régi visszatér: több tízéves filmeket forgatnak újra, érkezik hozzájuk új rész vagy csak egyszerűen újravágva moziba küldik és a felhasználói felületeknél is reneszánszukat élik a 3D-s gombok, amit részben az XR headsetek, mint az Apple Vision Pro is szükségessé tesznek.
De hogy nézhet ki 2025-ben az újraszületett Aqua? Nos, ez a Liquid Glass, a folyékony üveg, ami ránézésre akár víz is lehetne.
A Liquid Glass felhasználói felületet az Apple minden operációs rendszerére egyszerre hozza el, nem fázisokban, mint ahogy azt a flat avagy lapos designnal tették 12 évvel ezelőtt elkezdve. Minden kétséget kizárólag ez lesz az, amit mindenki észre fog venni idén ősszel, miután frissítik iPhone-jukat az új operációs rendszerre.
Az Apple is tudja, hogy ez egy óriási változás, ezért az Xcode-ban lesz egy jelölőnégyzet, amivel a fejlesztők kikapcsolhatják az alkalmazásuk fordításakor (compile), hogy a Liquid Glass felületet használja az alkalmazás. Azonban ez csak türelmi idő, a 2026 őszén megjelenő Xcode 27 el fogja távolítani ezt a lehetőséget, utána már kötelező lesz átállnia az alkalmazásoknak az új felhasználói felületre.
Személy szerint nagyon örülök neki, hogy végre nem fél az Apple kihasználni az eszközeik kijelzői által adott lehetőségeket és ismét lesznek árnyékok, kerettel rendelkező gombok és a hierarchia felismerését segítő elrendezések. Megkockáztatom, hogy az iOS 26 sokkal könnyebben lesz használható idősek számára, mint az iOS 18 volt.
Azért az új design mellett bőven lesznek funkcionális változtatások is az iOS 26-ban, így ezekre is szentelnék pár szót.
Új funkciók
Ha az összes nagy funkció érdekel, akkor ide bökve elolvashatod őket: WWDC25: ezeket az újdonságokat emeli ki az oldalán az Apple az iOS 26-ról.
Most azonban azokra szeretnék fókuszálni, amik számomra a legfontosabbak lesznek. Az elsőnek azt mondanám, hogy végre a főképernyőn lévő ikonok világos módban is színezhetőek lesznek.
Korábban a Színezett opció csak sötét hátterű ikonokkal együtt volt választható. Most azonban már világos módban is használható és automatikusra is kapcsolható. A jelenlegi bétában a színezett ikonok teljesen más hangulatot kapnak világos és sötét módban, amivel rengeteget lehet majd játszani, ráadásul az átszínezett ikonok nem csak a főképernyőre érvényesek, hanem például a Beállítások alkalmazás ikonjait is átszínezik.
A másik hasznos újítással a Fotók alkalmazásban fogsz találkozni: visszatér a fülsáv a képernyő aljára! Az iOS 18 egyik legmegosztóbb változtatása volt a Fotók alkalmazás újratervezése és az Apple visszatáncolt, így iOS 26-ban a fülsávon elérhető lesz a Könyvtár, a Gyűjtemények és a kereső.
Hasonlóan hasznos lesz még, hogy a Beállításokban végre meg tudod majd nézni, hogy mikor töltődik fel az eszközöd. Nagyon remélem, hogy ez az újítás az Apple Watch-ra is megjön, ugyanis utálom 98%-on lehúzni reggelente és megvárnám a 100-at, ha az mondjuk csak további 1-2 perc lenne.
Az alacsony töltöttségű mód is bővül extra beállítási lehetőségekkel, megjelenik majd az adaptív mód, amivel ha a telefonod azt érzi, hogy jobban igénybe lesz véve az akkumulátora, akkor optimalizálja az elérhető erőforrásokat. Remélem, hogy ez nem csak annyit jelent, hogy még jobban leveszi a fényerőt a napon.
Nagyon fontosak számomra az akadálymentes felületek, így óriási győzelemként könyvelem el, hogy iOS 26-on ismét vannak gombalakzatok mindenféle kisegítő lehetőségek bekapcsolása nélkül is. Ez is designfrissítés, de a kognitív terhelést mindenki számára csökkenteni fogja, akkor is, ha sokan nem tulajdonítanak ennek óriási szerepet.
A szavazás és az egyedi hátterek olyan újítások lesznek az Üzenetekben, amiket azonnal használni fogunk a családdal, bár ez azt is jelenti, hogy a 94 éves nagymamámnak kell egy új iPhone és egy új iPad, ugyanis idéntől nem lesznek támogatottak eszközei.
Roppant kíváncsi leszek, hogy hogyan fog működni az AutoMix az Apple Music-ban, ugyanis az Apple azt ígéri, hogy nem csak sima áttünés lesz, hanem a számok ritmusát is ütempárosítással szinkronba hozza majd. Ha ez jól működik majd, a kattogós minimál lejátszási listám új magasságokba emelkedhet.
Az iOS Óra alkalmazása 2007 óta csak 9 perces szundikra volt képes, de végre ezt az Apple módosítani fogja és 1-15 perc között szabadon állítható lesz. 9 évnyi izommemóriát kell majd legyűrnöm, hiszen ezidő alatt az Apple Watch-omon mindig a Leállításra böktem a Szundi helyett és 2 ébresztőt állítottam be, hogy meglegyen a 10 percem, de most végre átállíthatom majd a szundit 10 percesre.
A Parancsok alkalmazás bemutatóján hihetetlenül felkeltette az érdeklődésem az Apple, amikor bemutatták az Apple Intelligence-szel felturbózott építőelemeket, de sajnos el kellett szomorodnom, hiszen ezt nem tudom majd magyar nyelvűre állított eszközeimen használni és ezzel át is kanyarodnék a következő részre…
Az apróbetűs rész
Az iOS 26 oldalán egy 13 pontos apróbetűs rész található, amiből szerintem már sejted, hogy mire fogok kilyukadni. A bemutatott funkciók nagy része nem lesz elérhető itthon azoknak, akik szeretik magyar nyelven használni eszközeiket vagy úgy egyáltalán nem. Engem a 10. pont akasztott ki a legjobban:
- A Visual Intelligence használatához Apple Intelligence szükséges, ami még jó ideig nem lesz elérhető magyar nyelven (már ha egyáltalán), így ezt a funkciót és az ehhez kapcsolódó iOS 26-os újításokat sem fogjuk elérni.
- Az Üzenetekben található Élő Fordítás használatához szintén Apple Intelligence kell és csak kínai (egyszerűsített), angol (Egyesült Királyság, Egyesült Államok), francia (Franciaország), német, olasz, japán, koreai, portugál (Brazília) és spanyol (Spanyolország) nyelveken lesz elérhető.
- A FaceTime és Telefon alkalmazásokban található Élő Fordításhoz természetesen kell Apple Intelligence és még kevesebb nyelven lesz elérhető: kínai (egyszerűsített), angol (Egyesült Királyság, Egyesült Államok), francia (Franciaország), német, portugál (Brazília) és spanyol (Spanyolország).
- A hívások előszűrése csak az alábbi nyelveken fog menni: kantoni (szárazföldi Kína, Hongkong, Makaó), angol, francia (Kanada, Franciaország), német (Németország), japán, koreai, mandarin kínai (szárazföldi Kína, Makaó, Tajvan), portugál (Brazília) és spanyol (Mexikó, Puerto Rico, Spanyolország, USA).
- Ez a pont szerencsére nem szűkít Magyarországon, de egyébként a CarPlay elérhetőségéről szól.
- Az új lezárt képernyőhöz legalább iPhone 12 szükséges.
- Ígéret, hogy az Apple Intelligence egy éven belül vietnámiul is megtanul (ebben az esetben 100 milliós lakosságról van szó).
- A Genmoji használatához Apple Intelligence szükséges.
- Az intelligens hívásvárakoztatás csak a következő nyelveken lesz elérhető: angol (Ausztrália, Kanada, India, Szingapúr, Egyesült Királyság, Egyesült Államok), francia (Franciaország), német (Németország), japán, mandarin kínai (szárazföldi Kína), portugál (Brazília) és spanyol (Mexikó, Spanyolország, Egyesült Államok).
- A Gyakori helyek is korlátozva lesz a Térképek alkalmazásban, csak az alábbi régiókban lesz elérhető: Ausztrália, Kanada, Malajzia, Svájc, Egyesült Királyság, Egyesült Államok és Kanada.
- Dalszöveg-fordítás sem megy ám majd minden nyelven, csak a következők között: angolról kínaira (egyszerűsített), angolról japánra, koreairól kínaira (egyszerűsített), koreairól angolra, koreairól japánra és spanyolról angolra.
- A Tárca új útlevél funkciója csak USA-beli útlevéllel működik.
- Az Élő Feliratok funkció csak a következő nyelveken megy majd: kantoni (szárazföldi Kína, Hongkong), angol (Ausztrália, India, Szingapúr, Egyesült Királyság, USA), francia (Kanada, Franciaország), német (Németország), japán, koreai, mandarin kínai (szárazföldi Kína) és spanyol (Mexikó, Spanyolország, USA).
Te mit gondolsz az iOS 26-ról? Feltetted a fejlesztői bétáját a készülékedre?
Nem tettem még fel. Alapvetően szomorú vagyok, bár a Liquid tetszik, … ez minden. Szerettem volna nem csak design váltást kapni, hanem valami olyat, amik miatt az akkori ígéretek szerint váltani kellett 16 pro-ra. Jó lenne egy őszintébb Magyar (!) összeállítás, miért is érdemes újabb és újabb típusokra átállni, ha nem Amerikában élsz. Elég kevés indok marad iPhone 12-től felfele, szinte semmit nem használhatsz itthon, magyarul meg pláne nem. (most hagyjuk ki a trükközéseket légyszi, ne erről szóljon már 2025 iOs téren, és már az sem érdekel hogy kinek a hibája, meg EU vita)
Világszinten is a Magyar vásárlók fizetnek a legtöbbet ezekért a készülékekért, és elég sokat tettek hozzá Magyarok ahhoz, hogy a szám-tech ma itt tart, ahol. Én átverésnek érzem, belecsapni egy még nagyobb lépésbe, miközben az előző is még erősen béta sokaknak.
Mondom ezt így 35 év Mac szoft-hard javítás, programozás múlttal.
De csak ha a forint összeget nézed, mert ugye a kiindulási összeg az EU-ba kerülés után euróban ugyanaz az övezet országai esetén. Arról nem az Apple tehet, hogy épp milyen az euró-forint árfolyamtengely állása, illetve hogy itthon 27% ÁFA van rajta, vagy hogy mennyi a magyar átlagfizetés.
A fenti cikk az iOS 26-ról szól, aminél a támogatott készülékek közül majd most kiesÅ modellek esetén nem az iOS 26 miatt érdemes bármelyik újabb modellre váltani, hanem mert hardveresen is rengeteget fejlÅdtek a készülékek azóta.
Ebben az esetben pedig még az sem számít, hogy minket, magyarokat melyik szoftveres újdonságok nem érintenek magyar nyelven, hiszen kivétel nélkül bármit lehet használni angolul.
Sajnos a magyar nyelvi támogatás sok esetben nem érhetÅ el, hiszen még Siri sem tanult meg magyarul, pedig volt rá majdnem 15 éve. Viszont a nagyjából 10 millió magyarnak csak kis százaléka az, aki iPhone-t vagy más Apple terméket használ, így a jelek szerint az Apple szemszögébÅl egyszerűen nem vagyunk megfelelÅ méretű vásárlóerÅ ahhoz, hogy legyen magyar Siri és Apple Intelligence.
Pedig én pont azt vártam volna az AI-tól, főleg ha már összebútoroztak a ChatGPT-vel, hogy ha már önerőből nem tudták/akarták megcsinálni a többi nyelv támogatását az elmúlt 15 évben, akkor lealább a LLM-mel megoldhatták volna (hiszen a legtöbb beszél magyarul is). De ez sem sikerült. Én inkább ezért vagyok csalódott.
Burgatshow +1
Bocs Jadeye, értem a védelmet. de tudom hogy Te is érted.
A rengeteg hardveres újítás nagy része pont azért van, hogy jól fussanak azok az újdonságok, amiket nem használhatok. Apple szinten nem lett volna megerőltető, hogy ezeknek legalább egy része ne legyen nyelvfüggő, vagy jobban kellett volna lobbizni az EU-ban. (bár nagyon úgy érzem, van ott valaki erős ember, aki nagyon Droid-párti fanatik, nekik mindent is elnéz).
Legalább az iPhone tükrözést végig kellett volna már lökdösni valahogy…
Én is vártam, ahogy végre a magyar sirit mert így egy fostalicska konkrétan a telefon. pont olyan dolgokat nem lehet kihasználni ami jól jönne akár CarPlay közben vagy csak egy memó létrehozásában stb.
Ja a belga? A finn? A Dán?
ezt ne tőlem kérdezd, hanem az Apple-től – de továbbra is csak azt tudom mondani, hogy a nagyjából 10 millió magyarnak csak kis százaléka az, aki iPhone-t vagy más Apple terméket használ, és ez valószínűleg nem elég az Apple-nek. az általad említett országoknál pedig biztosan sokkal több az eladott készülék, mint nálunk.
Jadeye!
), mint nálunk, ennek ellenére nálunk kisebb lakosságszámú országok nyelvén is elérhető a Siri.
És így nem is lesz több. A legtöbb nyugat-európai országban sokkal többen használják az angolt (kivéve a franciákat
Két oka lehet:
Mindkét eset eléggé felháborító, és természetesen visszahat a magyar eladásokra. Nem véletlenül olvashatjuk állandóan azt, hogy az Apple 1X év után feltalálta azt, amit a Droid már régen.
Pontosan, mert amennyiben lenne magyar siri lehet többen vennék az iPhone-t is, ahogyan esetleg végre lehetne a napi funkciókat is hanggal irányítani és nem kellene írni, csak szólok sirinek csinálja ezt és diktálom, majd szólok sirinek és elindítja azt amit akarok, majd ha az pl egy navi akkor ott is bediktálhatom a címet és tenné ezt végre érintés nélkül végig, na dobna az eladásokon bárhol is. (Ahogy ha lenne olyan csaptelep aminek megmondom hány fokos vizet akarok és zuhanyozom v fürdök és stb-t is tudna, biztosan vennék az emberek és ez csak egy példa a fejemből ilyen kényelmi dolgokra, ami talán 20 évvel ezelőtt fogant meg, v régebben)
Ergo visszatérhetne végre megint az az Apple ami valóban innovatív és elsőként hoz új dolgokat, nem kivárja amit a többiek “tesztelnek” és utána kiadja a saját szája íze szerint.
A harmadik és szerintem a legjelentősebb ok: túl kicsi a magyar piac.
ha a Google Fordítót vesszük alapul, akkor talán nem is baj, hogy az Apple nem tud úgy megbirkózni a magyar nyelvvel, ahogy a Google teszi, mert az még most is messze van attól, ami elvárható lenne.
ha pedig a lakosságszámot nézed, akkor vedd mellé azt is, hogy az adott országok esetén mekkora az átlagkereset, és mekkora az Apple felhasználók száma. ez szinte biztos, hogy nagyobb lesz, mint nálunk.
továbbra is azt tudom mondani: nem vagyunk elég nagy piac az Apple-nek.
És ez egyre csökkenni fog. Ha egy országot nem szolgálnak ki, mást vesznek.
A Google fordító még mindig egymilliószor jobb, mint az iOS beépített fordítója, mert van. Ráadásul egyre javul, látszik, hogy foglalkoznak vele. Pedig nagyjából ugyanott van a székhelyük (legalábbis innen nézve) mégis képesek szinte minden nyelvre fordítani.
Mint ahogyan a Google Maps még mindig jobb, mint az Apple Maps, legalábbis Amerikán kívül.
Continue the discussion at Hozzászólok