Egy ideje már elérhető a Nomadnál is egy mindössze két bankkártya vastagságú nyomkövető kártya, a Tracking Card, ami szinte láthatatlanul ott lapulhat a pénztárcánkban, és aminek a helyzetét a Lokátor hálózaton keresztül tudjuk követni, illetve meg is tudjuk csipogtatni, ha Bluetooth-hatótávon belül van.
Elég népszerű terméknek számít, mert szinte mindig utánrendelés alatt van. De mégis mik az előnyei és hátrányai, illetve ki tud-e váltani egy AirTaget?
Olyan vékony, mint két bankkártya
Egy AirTag jelentősen meg tudja könnyíteni az egyes dolgaink megtalálását, de például a pénztárcánk esetén kifejezetten komikusan tud mutatni, hiszen elég vastag (8 mm), és így könnyen ki is szúrható, hogy van benne ilyen – és akkor most azokat a tárcákat ne is említsük, amelyek már eleve büszkén mutatják, hogy bennük bizony van egy AirTag.
A Nomad Tracking Card talán legnagyobb előnye az AirTaggel szemben, hogy vékony: ez mindössze 1,7 mm-t jelent az AirTag 8 mm-ével szemben. Az AirTag esetén a vastagabb kialakítás az általa használt CR2032-es gombelemből is adódik. A Nomad terméke viszont újratölthető akkumulátort tartalmaz, amit kissé átvitt értelemben elképzelhetünk úgy is, mint ha a CR2032-es gombelem palacsintává lenne lapítva, így nagyobb felület mellett kisebb vastagság érhető el, ami miatt a termék is vékonyabb.


(A röntgen felvétel kapcsán köszönjük Dávid és a Viavet Állatgyógyászati Centrum segítségét!)
Ez ugyanakkor egyben azt is jelenti, hogy ez az akkumulátor a vásárló által nem cserélhető. Mivel az újratölthető akkumulátorok élettartama véges, ezért a kártya akkumulátora is előbb vagy utóbb óhatatlanul elhasználódik majd, míg ugye az AirTag esetén bármikor bele tudunk tenni egy újabb elemet. A Tracking Card egy töltéssel egyébként 5 hónapig működik, a várható lemerülésről pedig értesítést fogunk kapni, így rögtön fel is tudjuk tölteni.
A kártya akkumulátorát bármilyen Qi-szabványú vezeték nélküli vagy MagSafe töltővel feltölthetjük. MagSafe esetén pedig a kártyában található fémnek köszönhetően az ugyanúgy a töltőre tapad, mint egy MagSafe-es kiegészítő. Mivel mágnes egyébként nincs a kártyában, így a mágnescsíkkal ellátott bankkártyáink mellé is nyugodtan betehetjük.
Ahogyan az AirTag, úgy ez sem lopás elleni védelemre szolgál.
A kártya IPX7-es védettségű, ami azt jelenti, hogy a szabvány érték szerint a víz alatt 1 méteres mélységben 30 perc nem okozhat neki problémát, de ne használjuk búvárkodáshoz vagy vízi sportok során.
A velünk mozgó, ismeretlen kártyáról is értesít az iPhone
Ahogyan az ismeretlen AirTagekről, úgy a velünk mozgó, a tulajdonosától eltávolodott nyomkövető kártyáról is értesít minket a készülékünk. Ez azt jelenti, hogy tömegközlekedési eszközön utazva nem kapunk majd felesleges értesítéseket, hiszen olyankor az adott eszköz a tulajdonosánál van, így a Lokátor hálózat tudja, hogy nem kell róla értesítenie minket. Ha viszont az adott eszköz kapcsolata megszakad a tulajdonosával, és velünk együtt mozog tovább, akkor egy idő után a készülékünk értesíteni fog minket róla, és ilyenkor meg is csipogtathatjuk.
Nem támogatja a precíziós keresést
A Nomad Tracking Card nem rendelkezik UWB-chippel, ezért az AirTag esetén megszokott precíziós keresést nem támogatja – viszont a hangjelzés lehetőségének köszönhetően ennek ellenére is meg tudjuk találni.
A kártya párosítása
Noha a kártya akkumulátorában alapvetően van valamennyi töltés, első lépésként tegyük töltőre: ehhez használhatunk egy Qi-szabványú vezeték nélküli töltőt, illetve MagSafe-es töltőt is – a MagSafe-töltő ilyenkor meg is tartja magán a kártyát a benne található fémnek köszönhetően:
A töltés közben a kártyán található LED pirosan világít, és zöldre vált, ha feltöltött.
Ezután tartsuk lenyomva a kártyán a Connect felirat mögötti gombot 5 másodpercig, hogy bekapcsoljuk. Utána nyissuk meg a Lokátor appot, ami már rögtön fel is kellene dobja, hogy párosíthatjuk, tehát kövessük a lépéseket.
A párosítás után a kártya beállításainál az értesítés szekcióban mindenképp engedélyezzük az Értesítés, ha nem viszi magával opciót:
Ha ezt megtettük, akkor utána az iPhone jelezni fogja számunkra, ha eltávolodtunk a kártyától.
Állapot ellenőrzése
Ha duplán megnyomjuk a rajta található gombot, a kártya egy dallamot játszik és a LED háromszor felvillan, ha a kártya párosítva van és be van kapcsolva.
A kártya kikapcsolása
Mivel az akkumulátor ugye beépített állapotú, így nem tudjuk áramtalanítani a kártyát – de a kikapcsolásra természetesen van lehetőségünk. Ehhez nyomjuk meg gyorsan ötször egymás után a kártyán található gombot, mire az sípol egyet, a LED háromszor felvillan, majd a kártya kikapcsol. (Kikapcsolt állapotban értelemszerűen nem követhető a helyzete.)
A kártya bekapcsolása
A kikapcsolt állapotú kártya visszakapcsolásához ugyanazt kell tennünk, mint amit már a párosításakor is tettünk: tartsuk lenyomva 5 másodpercig a kártyán található gombot, amire az egy dallamot játszik le, és a LED háromszor felvillan.
A kártya eltávolítása a Lokátorból
Ha szeretnénk eltávolítani a kártyát a Lokátorból, akkor a Lokátorban a kártya beállításaiban legalulra görgetve találjuk a Tárgy eltávolítása opciót, majd erősítsük meg az eltávolítást:
Ezután a kártya háromszor sípolni fog, és más által is párosíthatóvá válik 10 percig. Ha kifutottunk a 10 percből, a párosítási mód újból bekapcsolható, ha egyszer megnyomjuk a kártya gombját, amire az sípol egyet, és a LED is felvillan egyszer.
A gyári beállítások visszaállítása
Kapcsoljuk be a kártyát, majd nyomjuk meg duplán a gombját, mire a kártya egy dallamot játszik le és a LED háromszor felvillan. Ezután azonnal nyomjuk meg és tartsuk lenyomva a gombot: 2 másodperc után a kártya “tik-tik-tik” jelzést játszik le és a LED is villan. Tartsuk továbbra is lenyomva a gombot 8 másodpercig, ameddig a kártya egy hangot játszik le és a LED háromszor felvillan. Ekkor engedjük el a gombot. (Erre egyébként általában nem lesz szükségünk.)
Elérhetőség és ár
A Tracking Card ára 16 100 Ft, és 2 év jótállás jár hozzá. Két darab vásárlása esetén pedig automatikusan 10% kedvezményt is kapunk. Mivel meglehetősen népszerű termék a Nomad kínálatában, ezért érdemes rendszeresen ellenőrizni, épp készleten van-e – cikkünk közzétételekor például most megint épp elfogyott.
Szólj hozzá: Hozzászólok