Az Apple november 18-án közzétett, új támogatási dokumentuma alapján egy hónap múlva, tehát 2024. december 18-ával kezdődően az iCloud-könyvjelzők szinkronizálásához iOS 11 vagy újabb, illetve macOS Sierra 10.12.6 és újabb verzió szükséges. Ennél korábbi verziókkal a szinkronizálás a továbbiakban nem fog működni.
Ez a változás várhatóan nem fog tömegeket érinteni, ahogyan az iCloud biztonsági mentések esetén életbe lépő, hasonló változás sem. Ettől függetlenül nézzük meg, mit tehetünk abban az esetben, ha bármi okból mégis ilyen készüléket használnánk – és hogy milyen lehetőségünk marad a könyvjelzők másolása vagy exportálása kapcsán.
Mi változik az iCloud-könyvjelzők esetén?
2024. december 18-tól kezdve az iOS 11 és újabb, az iPadOS 11 és újabb, valamint a macOS Sierra 10.12.6 és újabb rendszerre lesz szükség ahhoz, hogy szinkronizálhassuk és elérhessük a könyvjelzőinket az iCloud.com-on. Ez az előírás megtalálható a közzétett minimális szoftverkövetelményekben. Ha a készülékünkön már ennél frissebb szoftver fut, akkor nincs teendőnk.
Az iOS 10 és korábbi, valamint a macOS Sierra 10.12.5 és korábbi rendszerekkel működő készülékeken nem lesz lehetőség a könyvjelzők készülékek közötti szinkronizálására, és ezek a készülékek nem fogják tudni feltölteni az új könyvjelzőket sem. A készülékeken meglévő könyvjelzők nem vesznek el, és változatlanul létrehozhatunk új könyvjelzőket is – ezek azonban azonban nem szinkronizálódnak az iOS 10 vagy korábbi, illetve a macOS Sierra 10.12.5 vagy korábbi verzióval működő készülékek között, és az iCloud.com-on sem lehet majd őket helyreállítani.
Ahhoz, hogy december 18-tól kezdve is képesek legyünk naprakészen tartani a Safari-könyvjelzőket az összes készülékünkön, minden készülékünket frissíteni kell legalább az iOS 11 vagy újabb, illetve a Mac-eket a macOS Sierra 10.12.6 vagy újabb rendszerre. A könyvjelzőket ezenfelül az iCloud Windows-verziójával és az iCloud Bookmarks böngésző-bővítményével is szinkronizálhatjuk Windows esetén.
Melyik készülékek nem frissíthetőek iOS 11-re?
Az iPhone-ok esetén az iPhone 5 és az iPhone 5c, illetve értelemszerűen bármely, ezeknél korábbi modell az, ami nem frissíthető legalább iOS 11-re.
Az iPadeknél az iPad 4, az 1. generációs iPad mini, illetve értelemszerűen bármely, ezeknél korábbi modell az, ami már nem kapta meg az iOS 11-et.
Az iPod touch esetén az 5. generációs, illetve értelemszerűen bármely, ennél korábbi modell az, amely már nem kapta meg az iOS 11-et.
Tehát ha legalább iPhone 5s-t, iPad 5-öt, 2. generációs iPad minit, vagy 6. generációs iPod touch-ot használunk, akkor frissíthetünk az iOS 11 vagy újabb verzióra, és továbbra is használhatjuk az iCloud-könyvjelzőket. A frissítéshez lépjünk a Beállítások > Általános > Szoftverfrissítés menüpontba, és kövessük a képernyőn megjelenő lépéseket, vagy frissítsünk a Finder, az Apple Devices vagy az iTunes segítségével.
Ha nem tudjuk frissíteni a készüléket
Ha valamelyik készülékünket nem tudjuk frissíteni az iOS 11 vagy újabb, a macOS Sierra 10.12.6 vagy újabb, vagy az iCloud Windows-verziójának 11-es vagy újabb verziójára, és szeretnénk megosztani a könyvjelzőket egy másik böngészővel vagy készülékkel, másoljuk vagy exportáljuk a könyvjelzőket.
A könyvjelzők másolása vagy exportálása
iPhone-on vagy iPaden másolhatjuk a könyvjelzőket: nyissa meg a Safarit, koppintsunk a Könyvjelzők lapfülre, majd tartsuk nyomva a másolni kívánt mappát vagy könyvjelzőt. Válasszuk ki a Tartalmak másolása lehetőséget, majd illesszük be a másolt tartalmat egy jegyzetbe vagy fájlba, vagy egy másik böngészőbe, és mentsük el új könyvjelzőként.
Mac-en exportálhatjuk a könyvjelzőket: nyissuk meg a Safarit, majd válasszuk a Fájl > Exportálás > Könyvjelzők lehetőséget. Adjuk meg, hogy hová szeretnénk exportálni a fájlt, majd kattintsunk a Mentés gombra. A fájl neve alapértelmezetten Safari Bookmarks.html lesz, de bármi más nevet megadhatunk.
Szólj hozzá: Hozzászólok