Korábban már a Mac Studio esetén is kiderült, hogy az SSD memóriachipjei nem az alaplapra vannak forrasztva, mint jó pár éve szinte kivétel nélkül az összes modell esetén, hanem egy külön csatlakozóban kaptak helyet egy kis lapkán, mint amilyen például egy M.2-es modul.
Az M4-es Mac miniben az Apple hasonló SSD modult használ, amik esetén dosdude1 új videója alapján magukat a memóriachipeket ki lehet cserélni nagyobb kapacitásúakra, majd pedig DFU-módban visszaállítva a gépet az konfigurálja az új, egyébként üres chipeket. Ennek alapján jelenleg egyelőre nincs mód az egyszeri felhasználó általi, utólagos bővítésre, de persze ez bármikor változhat a jövőben.
Az Apple a termékoldalon külön ki is emeli, hogy a Mac mini tárhelyéhez nem fog tudni hozzáférni a felhasználó – ezt nyilván az utólagos bővítésre, meg persze szétszerelés nélkül értve:
Megjegyzés: felhasználóként nem férhetsz majd hozzá az adattárolóhoz. Ha úgy gondolod, hogy később több beépített tárhelyre lesz szükséged, most tudsz ennek megfelelő adattárolót választani.
Ami erre viszont megoldás lehet, arról dosdude1 új videója szól: az SSD modulon található memóriachipeket leforrasztva azokat nagyobb kapacitásúra lehet cserélni, majd a gépet DFU-módban visszaállítva az konfigurálja az új chipeket, és utána megfelelően működik is.
A téma iránt érdeklődőknek mindenképpen érdemes végignézni a videót, mert az elejétől a végéig látható benne a teljes folyamat. No persze ez az egyszeri felhasználó számára nem kínál majd megoldást, hiszen gyakorlat hiányában könnyen működésképtelenné tehető az adott SSD modul.
Itt még érdemes kiemelni, hogy a Mac Studio hasonló modulja nem kompatibilis a Mac minivel, illetve hogy a művelethez használt memóriachipeknek üresnek, konfigurálatlannak kell lenniük, különben a DFU-módban végzett visszaállítás nem jár majd sikerrel. (A DFU-hoz egyébként itt a hátsó USB-C portok közül a középsőt kell használni.)
Az egyszeri felhasználó által tehát utólag egyelőre gyakorlatilag nem bővíthető az M4-es Mac mini tárhelye, így a vásárláskor kell kiválasztani a megfelelő kapacitást. Persze elképzelhető, hogy előbb vagy utóbb kaphatóak lesznek majd külön SSD modulok ehhez a géphez, de még a modul kicserélése is elvárja a felhasználótól, hogy rendelkezzen némi tapasztalattal és megfelelő szerszámokkal a szétszedéshez. És persze azt sem szabad elfelejteni, hogy mindez garanciavesztéssel is jár(hat).
De egy biztos: határozottan pozitív dolog, hogy legalább a tárhely nincs az alaplapra forrasztva, ami jelentősen megkönnyíti majd az esetleges későbbi bővítést.
Szólj hozzá: Hozzászólok