fbpx Skip to content

Az Európai Unió a digitális piacokról szóló törvénnyel arra kötelezi az Apple-t, hogy tegyék lehetővé bárki számára a harmadik féltől származó alkalmazások App Store-tól független, egyszerű telepítését, így kicsit meg van kötve a kezük a kérdésben.

Ennek ellenére roppant izgalmas azt olvasni, hogy a hírek szerint a cupertinói vállalat nem tervez kibújni az EU-s szabályozás alól és lehetővé fogják tenni a harmadik féltől származó alkalmazás áruházakat. Mit jelent majd ez?

Az egész hír azért röppent fel, mert Mark Gurman, a Bloomberg újságírója állítólag biztos forrásból tudja, hogy az Apple ilyesmin dolgozik, ahogy azt Twitteren be is lengette:

Új sztori: az Apple – válaszul az Európai Unió 2024-es követeléseire – előkészületeket tesz az alternatív alkalmazás áruházak engedélyezése és az appok side-loading (nem App Store-ból történő) telepítése érdekében iOS-en – egy rakás más olyan változtatással összekötve, melyek az iPhone nyitottabbá tételét teszik lehetővé.

A DMA, vagyis Digital Markets Act (A digitális piacokról szóló jogszabály) a kapuőrként viselkedő platformok leszámolását vállalta magára, ami sokak szerint az Apple is.

Az EU-s definíció egészen rájuk passzol:

A digitális piacokat szabályozó jogi keret szerint egy online platform akkor tekintendő „kapuőrnek”, ha:

  • erős gazdasági pozícióval rendelkezik, jelentős hatást gyakorol a belső piacra, és tevékenységét több uniós országban fejti ki;
  • erős közvetítői pozícióval rendelkezik, ami azt jelenti, hogy kellően nagy számú fogyasztót és kereskedőt hoz kapcsolatba egymással;
  • jól megalapozott és tartós piaci pozícióval rendelkezik (vagy fog rendelkezni), tehát helyzete hosszú távon szilárd – ez igaz az olyan vállalatokra, amelyek az elmúlt három pénzügyi év mindegyikében teljesítik a fenti két kritériumot.

Emellett a platformot szolgáltató cégnek 45 millió EU-s ügyféllel kell rendelkeznie, 10 ezer üzleti felhasználóval, legalább 75 milliárd eurós piaci értékkel vagy 7,5 milliárd eurós éves bevétellel.

Az EU jövő tavasszal jelenti be, hogy mely cégek esnek ebbe bele, de szinte biztos, hogy az Apple is köztük lesz.

Ennek eredményeképp az App Store monopóliuma az iOS esetén hamarosan véget ér és más forrásokból származó alkalmazásokat is telepíthetünk majd a jelenlegi Xcode-os vagy egyéb más trükközések nélkül.

Az új funkció előreláthatólag az iOS 17 egyik frissítésével fog érkezni, ha az Apple ügyvédeinek addig nem sikerül elintéznie a kötelező elkerülését.

Persze a DMA nem csak az App Store monopóliumot számolja fel, az Apple-nek több ponton is ki kell nyitnia az iOS-t:

  • más fizetési megoldásoknak is elérhetőnek kell lennie,
  • más alkalmazásoknak is integrálódnia kell az iMessage/Üzenetek felületekkel,
  • Siri helyett más személyi asszisztenst is be kell tudnia állítania a felhasználónak,
  • az iPhone-okban található NFC chiphez más alkalmazásoknak is teljeskörű hozzáférést kell nyújtania az Apple-nek.

És az Apple a saját megoldásait se nyomhatja, sem a felhasználók, sem pedig a fejlesztők arcába. Így az Apple Music és az Apple Arcade sem kaphat majd kiemelt reklámokat az iOS-ben és a fejlesztőket sem kötelezhetik arra, hogy az ő keretrendszereiket vagy böngészőmotorjukat használják.

Ha az Apple végül azon cégek közt lesz, akikre vonatkozik a DMA és nem tudnak kibújni a szabályozás alól, akkor drasztikusan át fog alakulni az iOS és ez mindannyiunkat érinteni fogja.

Amennyiben az Apple nem tartja magát az EU által felvázolt játékszabályokhoz, éves forgalmuk 10%-ára is büntethetik őket.

Te mit szólsz ahhoz, hogy az EU az iOS kinyitására kényszeríti az Apple-t?

Olvasd el a hozzászólásokat is

Népszerű hozzászólások

  1. Avatar for vjan vjan says:

    Tele lesz szeméttel, mint az android. Vége a biztonságos iOS-nek.

  2. Avatar for Jadeye Jadeye says:

    majd tuti jönnek azok az összeesküvések, hogy ha jobban merül valami 3rd-party helyről feltett app miatt a készülék, akkor az kizárólag azért van, mert az Apple direkt ezzel bosszantja a felhasználókat – csak hát persze az egyszeri felhasználó minden esetben az Apple-t teszi mindenért felelőssé, így ha egy külső app a hibás, akkor az is Apple miatt van.

  3. Ez helyett inkább azt kellene kötelezővé tenniük, hogy az 3. féltől származó helyről is lehessen app-n belül fizetni, értem ez alatt, hogy ne csak az Apple Store-n keresztül, hanem mondjuk böngészőből is. Csomó app ezért lett eltávólítva a Store-ból, pl. ami nekem kurvára hiányzik és azért kell használjak Androidot a Buzzcast. (de pl. a Foe-ban is lehet böngészőből fizetni mégse távólítják el az az érdekes.)
    Bár ez is jó ötlet…

  4. Részemről nem örülök ha Androidos katyvaszt akarnak csinálni az iOS rendszerből. Én így szeretem ahogy van a jó és kevésbé jó dolgaival együtt. Remélem nem lesz ebből semmi.

  5. Avatar for Jadeye Jadeye says:

    tudtommal egy csomó szolgáltatás esetén kénytelen az Apple megengedni a külső fizetést már most is.

  6. Avatar for Czo Czo says:

    Brozeren belulrol lehet fizetni, az nem tilos. Tudsz olyan appot, ami be tudott kerulni a storeba, es volt benne nem Apple vasarlas, majd ezutan tavolitottak el?

  7. Itt most leginkább a Buzzcast és Fortnite esetről van szó.
    Ugye a Fortnite azért került ki meg a Buzzcast is mert böngészőből is be lehet fizetni ezzel megkerülve a Store-k plusz költségét, de a Foe is így működik szóval vannak érdekes dolgok.

  8. Avatar for Czo Czo says:

    Biztos, hogy mind a ketto esetben az Apple kasza csapott le? Szerintem a nagy arc nem tette lehetove, hogy weben keresztuli fizetest keszitsenek iOS eseteben, hiszen nem azert indultak harcba. Igy aztan, eltavolitottak az appot. Legalabbis a Fortinitenal tuti.

    Amibe nem megengedett dolog van, az kb a review folyamaton sem jut at. Az review team annyira akadekoskodo, hogy nincs olyan fejleszto, akinek legalabb 1x ne dobtak volna vissza a cuccat barmilyen ok miatt.

  9. Az Apple remélem mérlegelni fog, hogy melyik a kisebb veszteség:

    1. kivonulni az EU-ból és hagyni ezt a sok BS-t (plusz kötelező USB-C)
    2. befizetni az éves forgalmuk 10%-át büntetésként.

    Jönnek majd a JAVA-s appok iOS-re is, vagy mi?! Hagyjuk már!

  10. Avatar for Czo Czo says:

    Java nyelven most is tudsz iOS appot kesziteni. Fel is tudod tolteni a storeba. A nyelv nem kotott.

  11. Az a jó, amikor a technológiat aktatologató idióták szabályozzák…

  12. Avatar for expa expa says:

    nem kötelező használni ezt a lehetőséget…

  13. Avatar for endy endy says:

    @vjan: nem, ha a review továbbra is az Apple dolga lesz. Bízzunk benne, hogy ez továbbra is fennmarad és bízzunk abban, hogy az apple egy “kill” feature-t előír az alternatív Store-oknak. Vannak erre jó megoldások és az Apple elég okos ebben.

    @expa ez eléggé cinikus komment. A júzer nem érti a különbséget. Eddig az iOS komoly védelmet jelentett számára, ne is tagadjuk.

    Egyébként meg a többivel egyetértek. NFC korlát? Anyád! Nem reklámozhatok más fizetési módot az appomból? Anyád! Siri az egyetlen? Anyád!

  14. Én a Spotify előfizetésem is weben csináltam nyilván van ami megy így és van ami nem. De logikát azt csak ők tudják. nem hinném, hogy telepíteni fogok bármit is 3rd party áruházból, de az nfs fizetés és Siri lecserélése lehet még érdekes. Mondjuk én annak is örülnék ha lenne végre magyar Siri.

  15. Avatar for Jadeye Jadeye says:

    NFC-s fizetésre ott az Apple Pay. nem nagyon van már olyan bank itthon, amelyik kicsit is nagyobb lenne, és ne lenne nála Apple Pay. neked meg nincs extra kültséged az Apple Pay-en.

  16. Avatar for Czo Czo says:

    En pont a fizetes reszet nem varom. Nezd meg mi van Androidon. Amiatt, hogy szabad sajat fizetest implementalni, sok bank nem az Android Pay-t implementalja, hanem sajat megoldast taknyol.

Continue the discussion at Hozzászólok

Participants

Avatar for Czo Avatar for Vikitorony Avatar for endy Avatar for Szifon Avatar for lacika88 Avatar for expa Avatar for Jadeye Avatar for vjan Avatar for szorian Avatar for ef-dani Avatar for farkas63