Az alábbi cikket az iKiegészítők csapata írta a kriptovalutákról és ahhoz kapcsolódó hardveres pénztárcáról. Mivel mi nem értünk ehhez, így a kérdéseiteket érdemes rögtön nekik szegezni majd. 🙂
Valószínűleg sokan hallottunk már a kriptovaluta fogalmáról, hiszen pár éve rendszeres “főszereplője” a gazdasági témájú cikkeknek. A kriptovaluta pénztárcákról azonban jóval kevesebbet lehet tudni. A legtöbb ember számára ez az eszköz legalább olyan furcsa és “nem is igazi”, mint maga a digitális valuta. A kriptovaluta pénztárcának valóban vannak szoftveres változatai, ugyanakkor a hardveres kriptopénztárca nagyon is kézzelfogható előnyöket kínál. A téma kapcsán a Ledger Nano kriptopénztárcákról lesz szó.
A hardveres kriptopénztárca előnyeiről röviden
Az emberek többsége szoftveres pénztárcában tárolja kriptovalutáit, amely letölthető asztali számítógépre/laptopra vagy mobileszközre. E programoknak számos előnyük van, mint például a kényelem és az ingyenes hozzáférés. Ugyanakkor magas kockázatot jelent az, hogy ki vannak téve a feltörés veszélyének.
Egy hacker képes rosszindulatú programokat telepíteni, megfertőzni a felhasználó számítógépét egy kulcsnaplózóval, ami lehetővé teszi a szoftveres kriptopénztárca privát kulcsainak eltulajdonítását és a tárolt kriptovaluták ellopását.
A hardveres kriptopénztárca ezzel szemben:
- A privátkulcsokat nem egy távoli szoftverplatformon, hanem fizikai hordozón tárolja.
- Effektíve offline állapotban tartja a kriptovalutákat,
- és gyakorlatilag ellehetetleníti a távoli hozzáférést.
Mi az a Ledger Nano kriptopénztárca?
A Ledger Nano az egyik legnépszerűbb hardveres kriptopénztárca márka a piacon. Az eszköz lehetővé teszi a kriptovaluták biztonságos tárolását, küldését és fogadását. A márka mögött álló francia start-up 2014-ben adta ki az első kriptopénztárca modelljét. A mára iparági piacvezetővé vált márka annyira sikeres, hogy több mint 1 millió eszközt értékesítettek már.
Előnyei:
- szuperbiztonságos,
- megbízható a fizikai sérülések elleni védelme,
- több, mint 1 800 kriptovalutát támogat.
Hátránya:
- Viszonylag magas az ára, ami azonban az eszköz előnyeit tekintve korrekt üzletet jelent a tulajdonos számára.
Ledger Nano X kriptopénztárca
A Ledger Nano X Bluetooth modell, melynek akkumulátor ideje akár 8 óra is lehet. A letisztult, modern dizájn mögött egy okos, CC EAL5+ tanúsítvánnyal rendelkező szerkezet áll, mely 64 bites asztali számítógépekkel (Windows 8+, macOS 10.8+, Linux), és iOS 9+ vagy Android 7+ operációs rendszerű okostelefonokkal kompatibilis.
Ledger Nano S kriptopénztárca
A Ledger Nano S kettős szerkezetű chippel működik (ST31 / SMT32, CC EAL5+ tanúsítvány szint), a firmware sértetlenségét titkosított tanúsítvány garantálja, USB-csatlakozóval bármilyen Windows 7+; macOS 10.8+; Linux vagy Chrome OS számítógéphez könnyedén csatlakoztatható.
Ledger Nano S vs. Ledger Nano X beállítása
A beállítás semmilyen extra igényt nem támasztott:
- Kapunk a tárcához egy USB-A – USB-C kábelt, amivel összedughatjuk a számítógépünkkel.
- Ezután követni kell a tárca kijelzőjén a lépéseket – a kijelző pedig nem túl nagy, így elég konkrét utasításokon kell végig lépkedni. 🙂
- Többek között le kell töltenünk a ledger.com/start oldalról a Ledger Live programot (Windows, Mac és Linux verzióban is elérhető).
- A program telepítése után követni kell a beállítási útmutatót, először a biztonsági beállításokat, majd utána a tárca beüzemelését.
Erre már a tárca is felhívja a figyelmet, hogy nagyjából fél órát vesz igénybe és fókuszált figyelmet, mert egyszeri és vissza nem fordítható beállításokat kell megtennünk. Hidd el, nem itt akarsz hibázni, vagy elfelejteni valamit…
A beállítás után még vár ránk egy 3 kérdésből álló dummy teszt, hogy a rendszer felmérje a kripto képzettségünket.
Ha ez megvan, akkor már csak a megfelelő accountokat kell hozzáadni, amik érdekelnek minket majd, mint kripto lehetőség. Ezt követően már egészen sok extra lehetőséget ad a program.
Ráadásul ha a mélyére ásunk a lehetőségeknek, akkor rengeteg olyan kapcsolódási pont van már, amivel össze tudjuk a rendszert kötni olyanokkal, amiket már eddig is használtunk, így a megszokás kényelmét meg tudjuk tartani, de akár újakat is lehet találni.
A fizikai tulajdonságok:
- Mindkét kriptopénztárca modell lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a kriptovalutákat biztonságosan, offline állapotban tárolják.
- Mindkettő a Ledger Live mobilalkalmazással működik, melynek segítségével a befektetők ellenőrizhetik a kriptoszámláik egyenlegét és online tranzakciókat hajthatnak végre.
- A Nano S-felhasználók azonban csak Windows, Linux, Mac asztali számítógépen vagy Android 7+ eszközön keresztül érhetik el a Ledger Live szolgáltatást.
- Ezzel szemben a Nano X támogatja az asztali számítógépeket, iOS- és Android-eszközöket.
- A Nano X Bluetooth funkcióval rendelkezik, így könnyedén kapcsolódik a felhasználó mobiltelefonjához, vagy használható a mellékelt USB-C – USB-A kábellel.
- A Nano S-hez on-the-go (OTG) készletet kell beszerezni, ha okostelefonnal vagy desktoppal akarjuk használni.
- A Nano X nagyobb, 100 mAh-s akkumulátorral rendelkezik, amely több órányi folyamatos használatot tesz lehetővé újratöltés nélkül. (Az akkumulátort azonban csak öt évre tervezték, és nem cserélhető.)
- Egyik hardveres pénztárcához sem tartozik érintőképernyő, ugyanakkor a Nano X kijelzője kétszer annyi képpontot tartalmaz (128 x 64), így könnyebben olvasható.
A támogatott pénznemek
- Mindkét Ledger hardveres pénztárca több mint 1 800 altcoinnal kompatibilis, köztük olyan népszerű kriptovalutákkal, mint a Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dogecoin (DOGE), LINK Chainlink (LINK), Litecoin (LTC), Cardano (ADA), Stellar (XLM) és Polkadot (DOT).
- A Ledger Live mobil alkalmazás használatával a befektetők több mint 1 800 tokent és érmét kezelhetnek, az alkalmazás több mint 50 pénztárcával kompatibilis.
- Olyan kriptoeszköz is tárolható az kriptotárcán, amit a Ledger Live alkalmazás nem támogat.
A Ledger Nano modellek legfőbb erénye: a biztonság
A már korábban említett biztonsági előnyök mellett a Ledger Nano több egyéb opciót is kínál.
- A fejlesztők rendszeres firmware-frissítéseket adnak ki, ez azzal jár, hogy a hardvereszköz biztonságának megőrzése érdekében rendszeres frissítéseket kell végrehajtania a tulajdonosnak.
- Egy másik biztonsági funkció a Ledger védelme a fizikai sérülésekkel szemben:
- A Ledger Nano kriptopénztárca rendkívül tartós anyagok felhasználásával készült, beleértve a rozsdamentes acélból készült burkolatot.
- Ez akkor is megóvja az eszközt, ha a tulajdonosa leejti azt.
- Mindkét Ledger eszköz ugyanazt az ipari szabványnak megfelelő biztonságot kínálja.
- Az eszköz a titkos kulcsokat biztonságos chipen tárolja, így azok soha nem kerülnek nyilvánosságra.
- A chipek a Common Criteria (CC) EAL5+ eljárással rendelkeznek.
- A Francia Információs Rendszerek Biztonsági Nemzeti Ügynöksége (ANSSI) függetlenül auditálta és ellenőrizte a Nano S és X biztonságát.
- Más hardveres pénztárcákkal ellentétben a Ledger eszközök egy szabadalmaztatott – Blockchain Open Ledger (BOLOS) operációs rendszert használnak.
- A Ledger pénztárcák keretrendszere elkülöníti a kriptográfiai alkalmazásokat, csökkentve ezzel a kiberkockázatokat.
A személyes biztonsági intézkedések közé tartozik:
- A PIN-kód legalább négy számjegyből áll.
- A felhasználóknak egyszerre kell megnyomni mindkét fizikai eszköz gombját az altcoin vásárlásához.
- Egy 24 szavas helyreállítási kifejezés kizárólag az eszközön jelenik meg, az alkalmazásokban nem.
A Ledger Nano kriptopénztárca modellek azok számára is el- és befogadható értéket képviselnek, akik ragaszkodnak a materiális javakhoz, és/vagy nehezen tudják elfogadni a digitális/virtuális értékek valóságosságát és fedhetetlenségét. Ezen túlmenően a Ledger hardveres kriptopénztárca pragmatikus és praktikus erénye: a valódi biztonság.
A Ledger Nano termékeket itt tudjátok megvásárolni.
Olvasd el a hozzászólásokat a közösségi oldalunkon!
Immáron, több mint 3 éve elérhető a Szifon.com közösségi portálja, ahol kérdezhetsz, valamint információt is megoszthatsz a többi Apple felhasználóval.