Ahogy a világ lakosságának nagy része otthoni munkavégzésre váltott át, az internethasználat és a képernyőidő is az egekbe szökött. Viszont sokszor megfeledkezünk a képernyő előtt töltött idő káros hatásairól. A megfizethető szemüvegeiről és napszemüvegeiről ismert Meller is felvette a harcot a kék fény okozta fáradt és erőltetett szemek ellen.
Talán már a végét sem látjuk, hiszen szinte egész nap a képernyő előtt vagyunk, legyen az a számítógépünk, a laptopunk, az iPadünk vagy akár csak a telefonunk. A pár évvel ezelőtti látásjavító műtétem után eldöntöttem, hogy soha többet nem fogok szemüveget hordani, viszont hamar rá kellett jönnöm, hogy valójában egyre nagyobb kitettséggel nézünk szembe, de mi is lehet a megoldás? A Meller Blue Light kollekció! ?
Amióta otthonról dolgozom, az alapból lényegesen megnövekedett képernyőidő mellett még a szabadidőm egy jó részét is a képernyő előtt töltöm, akár a Netflix vagy egy Zoom meeting keretében. Viszont ekkora szintű digitális fogyasztásnál elkerülhetetlen a szem megerőltetése, amelyet a készülékeink által kibocsátott kék fény okoz és többször éreztem már én is, hogy egyszerűen nem bírom tovább nézni a kijelzőt. A British Medical Journal úgy jellemezte ezt a szindrómát, hogy „számos szem- és vizuális tünetet felölel, és becslések szerint ezek előfordulása 50% vagy annál nagyobb lehet a számítógép-használók körében”. A High Energy Visible (HEV) kék fény migrént, fáradtságot, homályos látást, száraz szemet okozhat, sőt, hatással lehet az alvásunkra, ugyanis képes megzavarni az alvást elősegítő melatonin szintet is. ?
Tudatában a kék fény káros hatásainak, én például már évek óta használok olyan speciális bőrápolási termékeket, amelyek segítenek megakadályozni a káros anyagokat, hogy oxidatív stresszt okozzanak a bőrünkön, ezáltal gyengítve annak védelmét, mely korai öregedést és hiperpigmentációt okozna. Hasonlóképpen működnek a szemüvegek is, amelyek megvédik a szemünket a károsodásától. A Meller szemüvege tükröződésgátló lencsékkel kiszűri a kék fényt, hogy megvédje a szemünkben lévő rostokat, na és persze közben számtalan design és forma közül is válogathatunk, a stílusunkhoz illően.
Hogyan működnek a kékfény szűrős szemüvegek?
Ahhoz, hogy megértsük a kékfény szűrős szemüvegek hasznosságát, először fontos tisztázni, mi is az a kék fény és miért káros számunkra.
A kék fény, rövidebb nevén a HEV egy rövid hullámhosszú fénytípus, amely nagyobb energiát bocsált ki. Ezek a hullámok aztán mélyen behatolnak a szembe, és a hosszabb ideig tartó expozíció súlyos károsodásokat okozhat a retinában. ?
A kulcsszó a kék fény blokkolása. A kék fényt blokkoló üvegek lencséiben szűrők vannak, amelyek megakadályozzák a kék fény, sőt, egyes esetekben még az UV fény bejutását is. A kék fényt blokkoló Meller szemüveg viselése a képernyőidőnk alatt, különösen sötétedés után, segít csökkenteni a kék fényhullámoknak való kitettséget, amelyek komoly hatással lehetnek a testünkre.
Amit még fontos megemlíteni és már első használatkor is észrevettem, hogy bizony kicsit sárgás a lencse, ami minimálisan, de módosít a színeken. Ezt legkönnyebben egy fehér alapú weboldallal vagy a fehér falnál tudjuk megnézni. Ez a színeltolás a hideg és meleg színekre más-más mértékben hat, nem zavaróan, de észrevehetően.
Milyen módon károsítja testünket a kék fény?
Bár a kék fény elősegítheti éberségünket, memóriánkat és kognitív funkcióinkat, aggodalomra ad okot a képernyő előtt töltött idő hosszú távú hatása. Manapság már szinte nem nélkülözhetjük mobiltelefonjainkat, táblagépeinket és számítógépeinket, így elkerülhetetlenül is több órát töltünk naponta a képernyő előtt. Ezért a legtöbben állandó kék fénysugárzásnak vagyuk kitéve.
Na de mi történik, ha kék fény éri a szemünket? Szinte az összes látható kék fény áthalad a szaruhártyán és a lencsén, majd végül eljut a retinához. Ez a fény befolyásolhatja látásunkat és idő előtt öregítheti a szemet. Kutatások kimutatták, hogy a kék fénynek való kitettség a következőket eredményezheti:
- Digitális szemfáradság: A számítógép képernyőjén megjelenő kék fény szemfáradtsághoz, fáradtsághoz és szemszárazsághoz vezethet. A tünetek a következők: fájó vagy irritált szemek és a fókuszálás nehézségei.
- Alvási nehézség: Tanulmányok kimutatták, hogy a kék fénynek való kitettség lerövidítheti az alvás teljes időtartamát, jelentősen elnyomhatja melatonintermelésünket és csökkentheti az alvás minőségét az éjszakai ébredés gyakoriságának növelésével.
- A retina károsodása: A kék fény hosszú távú kitettsége károsíthatja a retina sejtjeit és ezáltal vizuális problémákat, például az életkorral összefüggő makula degenerációt is okozhat.
Miért válasszuk a Meller Blue Light kollekciót?
Számomra mindig is szempont volt, hogy egy termék ne csak jó legyen, de a csomagolása is tükrözze a minőséget és megfeleljen az én ízlésemnek. A Meller szemüvegek egy nagyon minimalista stílusú, barna dobozban érkeznek, a hozzájuk tartozó tokkal és természetesen egy törlőkendővel együtt. A Meller szemüvegmodellek nemcsak szuper divatosak, hanem reprezentatívak a 2020-as évek trendjeihez is. Szerintem még soha még nem töltöttünk annyi időt a számítógépek és a mobiltelefonok előtt, mint az elmúlt évtizedben és ez a tendencia minden bizonnyal csak nőni fog az évek során.
És talán ami a legfontosabb: a Meller kékfény szűrős szemüvegek segítenek elnyomni a kék fényt, hogy megelőzzük a fáradtságot, a vizuális stresszt és az összes, ehhez kapcsolódó szembetegséget. A lencsék csökkentik a fényerőt is, hogy kényelmesebbé tegyék a képernyő előtt töltött időnket, tisztább kontrasztot és természetesebb színeket adva.
Hónapok óta használom a Meller szemüvegeit, főleg a délutáni és esti órákban, amikor már érezhetően fárad a szemem az egész napos munka és meetingek után. Pár hét után már érezhető volt a hatása is, sokkal jobban és mélyebben alszom esténként, illetve a szemcsepp használata is megritkult.
Találd meg Te is a hozzád illő Meller kékfény szűrős szemüveget az iKiegészítők kínálatában! ?
Szívesen vennék ha jó lenne… De vissza nem lehet adni ha véletlenül nem használna semmit. Így rizikós…
Jó jó de design-ban nincs nagy választék, gyakorlatilag mind ugyanaz.
modern SZTK divat
Csak halkan mondom, hogy a Tom Ford teljes szemüveg kollekciója évek óta kékfény szűrős lencsével kerül forgalomba. És még jól is néznek ki.
És egy nullával többe kerülnek ha jól látom
Continue the discussion at Hozzászólok