fbpx Skip to content

Mit csináltak az emberek a számítógépekkel, amíg nem volt internet? Erre a kérdésre lehet azt válaszolni, hogy „dolgoztak”, de ennél sokkal valószínűbb, hogy a Pasziánsz játékkal foglalkoztak inkább.

A korábbi Windows-ok egyik beépített játéka óriási rajongótáborral rendelkezett és a mai napig is rendelkezik, így érdemes megemlékezni a számítógépes verzió 30. születésnapjáról.

A pasziánszról már 1788-ban a német Das neue Königliche L’Hombre-Spiel című játékantológia is említést tett, elnevezése pedig a francia türelem, „patience” szóból ered. Amerikában egy táblával és fapöckökkel játszott „solitaire” nevű játékról nevezték el a pasziánszt, majd később a klondike-i aranyláz idején átkeresztelték „klondike”-ra.

A számítógépekre először 1981-ben érkezett meg, amikor Mark Reid megírta Atarira. Erre két évvel a Commodore 64-re is elkészült a játék, ráadásul azt maga a Commodore fejlesztette. A pasziánsz a platform első játékai közt volt.

A Windows-os Pasziánsz program gyökerei azonban máshonnan nőttek. Michael A. Casteel ugyanis egy Apple Lisa-n írt egy Klondike nevű alkalmazást az 1984-ben megjelent Macintosh-ra. Ezt az alkalmazást egyébként azóta is karbantartja (innen le is töltheted), ráadásul iPhone-os kiadást is készített belőle.

[appstore id=”316319751″]

Casteel alkalmazása megtetszett Wes Cherry-nek, aki 1988-ban a Microsoftnál töltötte gyakorlatát és nyári feladatként lemásolta a Klondike-ot Windows-ra és elnevezte Solitaire-nek.

Maga a játék már a Windows 2.11 megjelenése előtt elkészült, de abba még nem került bele. A program akkor került a rivaldafénybe, amikor olyan funkciókat és programokat kerestek, amikkel fel lehetne dobni a Windows 3.0-t. Bill Gates-nek tetszett a kártyajáték és így a cég értesítette Cherry-t, hogy jöjjön vissza a céghez a Windows 3.0-ra átdolgozni a játékot, valamint szerződtettek egy profi designert, hogy kicsit szebb legyen a felhasználói felület.

Így került be egy több mint 200 éves játék a Windows 3.0-ba.

Azóta a Microsoft háromszor is majdnem tönkretette a játékot: először, amikor Windows XP-ben átalakították a felületét, majd Windows 8-nál nem csomagolták be az operációs rendszerbe és végül harmadjára, amikor a Windows 10-es változatba reklámokat tettek.

Utóbbiból egy kicsit már visszavettek, így a jelenlegi Microsoft Solitaire Collection egészen jó játéknak mondható, ráadásul ez is elérhető iOS-re is, ha nosztalgiáznál egy kicsit.

[appstore id=”1103438575″]

Te mennyit játszottál anno a Pasziánsszal?

Olvasd el a hozzászólásokat is

Népszerű hozzászólások

  1. Nekem a Solitaire City van letöltve már nem is tudom mióta ios-ra. Az egyetlen játék ami leköt :grinning: Szerintem kb azóta játszok vele mióta megjelent, valahogy 7-10 között lehettem, de nem tudom biztosra már. Nekem biztos, hogy Nr.1 játék. :grinning:

  2. Avatar for bldone bldone says:

    Hm, ez a cikk kísérteties módon emlékeztet a Retroland áprilisi írására ugyanebben a témában; mintha annak egy zanzásított változata lenne.

  3. Nem onnan van :smiley: De tény magyar oldal ihlette a cikket, de nem az, amit mondasz. Lehet akkor azaz oldal meg onnan ihletődött na :smiley:

  4. Avatar for bldone bldone says:

    Azt hiszem megtaláltam azt az oldalt, amire gondolsz – esélyes, hogy akkor őket ihlette meg az általam említett, mert az egész írás struktúrája nagyon hasonló.

    De hogy valami haszna is legyen az írásomnak (és véletlenül sem ékeskednék idegen tollakkal – a már említett áprilisi cikkben olvastam én is), érdekesség: nem “akármilyen” profi designert talált a Microsoft a kártyalapok megtervezésére; azt a Susan Kare-t bízták meg a feladattal, aki korábban az Apple-nél dolgozott, és neki köszönhető többek között az eredeti mosolygós Mac ikon, a Command billentyűzet ikonja, és az eredeti Mac OS UI elemeinek egy jelentős része (ikonok, betűkészletek).

Continue the discussion at Hozzászólok

Participants

Avatar for bldone Avatar for Szifon Avatar for SzifonAdmin Avatar for 83miki83