Már lassan két hete nyitva van nálam a Safariban a MacRumors cikke, hogy jó lenne megírni ide a Szifon.com-ra is, de örülök, hogy nem tettem. A cikk körülbelül arról szólt, hogy 10%-os sebességnövekedést érünk el a Vega GPU-kkal, ami hazánkban 127.000Ft-os felárba kerül.
Ez azonban nem igaz, az AMD Radeon Pro Vega 20 egy igazi “vadállat”. Az elmúlt hetekben számos YouTube videót megnéztem és olvasgattam a fórumokon is, az Apple nem véletlen rakta bele ezt a GPU-t, és én kérdés nélkül kifizetném a felárat érte. Nézzük is meg, mire képes!
A 15 hüvelykes MacBook Pro laptopok mostantól Radeon Pro Vega grafikus processzorral is konfigurálhatók. Ezek a laptopokban elérhető első diszkrét Vega mobil GPU-opciók. És itt már érdemes meg is állni egy percre. Hordozható GPU-ról van szó, így nyilván csökkentett az energiafogyasztása, nem érdemes összehasonlítani egyik asztali GPU-val sem, mivel ott sokkal több wattról beszélünk. A MacBook Pro egyetlen USB-C-n vesz fel áramot, így véges az energiaellátásunk. Ehhez mérten is brutális a Vega, és nem is érdemes a 16-tal szórakozni, mert abban a kategóriában már minimális az árkülönbség.
Külföldi tesztek alapján a Radeon Pro Vega 20 többre képes, mint egy mobil GeForce GTX 1050 Ti, sőt, inkább az 1060 felé tendál, ami azért nem kis teljesítmény, főleg ha MacBookról beszélünk.
A MacBook Pro sosem volt játékra tervezve, a Vega 20 is leginkább a 3D-s grafika renderelésekben, számításokban lehet hasznunkra. Lényegesen gyorsabban, és megbízhatóbban tudunk dolgozni a Final Cut Pro-val, de még a sokak által használt Lightroom is kihasználja a Vega erejét. Az Apple szerint akár 60%-kal gyorsabb a Radeon Pro 560X-nél.
A MacBook Pro alapfelszereltségéhez különálló, erős AMD Radeon Pro 560X grafikus processzor és 4 GB dedikált GDDR5 videomemória tartozik.
Ha még nagyobb teljesítményre vágysz, a 4 GB HBM2 memóriával Radeon Pro Vega 16 vagy Radeon Pro Vega 20 grafikus processzorra is frissíthetsz. A GPU csomagban egy második generációs HBM memóriával ellátott fejlett, integrált Vega-architektúra található. Ez gondoskodik arról, hogy ezek a grafikus processzorok akár 60%-kal gyorsabb teljesítményre képesek, mint a Radeon Pro 560X, vagyis megnövelik a videószerkesztések, a 3D-s munkamenetek és a játékfejlesztések sebességét.
A Radeon Pro grafikus processzor mellett egy integrált Intel UHD Graphics 630 grafikus processzor is az alapfelszereltség részét képezi, amellyel nagy mértékben csökkenthető az energiafogyasztás a kis grafikai teljesítményt igénylő alkalmazások futtatásakor. (Forrás: Apple.hu)
Persze ezek szuperül hangzanak, de vegyük a számokat, amihez érdemes ezt a YouTube videót megnézni, a kolléga nem volt rest, letesztelt mindent, és valljuk be, nem csak munkára, de még játékra is használható a Vega 20:
Ezért is írtam az elején, hogy számomra kérdés nélkül megéri a felárat a Vega 20, bár az is igaz, hogy egyáltalán nem olcsó a plusz GPU. Ettől függetlenül az 1 milliós árszegmensben ez már nem akkora összeg, hogy még ezen is gondolkozzunk. Akik ezekkel a laptoppal dolgoznak, szerintem mindenképp válasszák ki. Végül pedig itt egy másik videó, amiben a játékokat teszteli a kolléga:
[newsletter_signup_form id=11]
Szólj hozzá: Hozzászólok