Nyár végén új résszel jelentkezett az egyik legnépszerűbb mobilos autóversenyző széria, az Asphalt: megérkezett a Legends. A 2013-as Airborne mintájára most újra a drága sportautók pedáljaiba taposhatunk bele és száguldozhatunk változatos tájakon, miközben olyan mutatványokat hajtunk végre, amire való életben nem lenne képes egy kocsi és sofőr se.
2004-es indulása óta a sorozat töretlen népszerűségnek örvend az autós játékok szerelmesei közt, holott sosem volt arról híres, hogy túlságosan valószerű lenne. Emlékszem, mikor még gimnáziumban is Asphalt játékokkal játszottunk a Sony Ericsson telefonjainkon a pad alatt.
A széria nyolcadik része, az Airborne hozta el azt a fajta verseny élményt, amikor már nem a játékos vezetési tudása számít, hanem csak a trükközés, más versenyzők kiütése és a valóságtól való teljes elszakadás. A Legends ugyanezt a vonalat folytatja, tekinthetjük az Airborne egyfajta ráncfelvarrott második részének.
A grafikára most se lehet semmi panaszunk, igaz én az iPhone X-emen játszottam vele, de az App Store szerint iPhone 5s-en is elfut a játék, igaz nem olyan szemet gyönyörködtetően, mint az újabb készülékeken. A pályák változatosak és szépek, megfordulhatunk Rómában, Kairóban, San Franciscóban, Sanghajban, a Himalája csúcsai vagy épp a romos skót várak közt. Kocsi terén több mint 50-et hajthatunk meg a játékban, ha elég ügyesek vagyunk és persze van türelmünk a játék végére jutni vagy épp hajlandóak vagyunk valódi pénzt költeni egy-egy járműre. Természetesen az autók mind belsőleg, mind külsőleg tuningolhatóak, de erre szükség is van, hiszen a versenyek mindig egy ajánlott értékhez vannak rendelve, amit ha nem ér el az autónk, akkor kár is megpróbálni az adott versenyt, hiszen esélyünk se lenne.
Három vezetési stílus közül választhatunk. A jól megszokott gombos és döntögetős mód mellett most se maradhatott el a primitív Touch Drive. Ebben a módban alig van dolga a játékosnak, hiszen a kocsi automatikusan gyorsul és kanyarodik, nekünk csak annyi dolgunk van, hogy a nitrót, a driftelést és útirányokat meghatározzuk. Persze ez nem azt jelenti, hogy hozzányúlás nélkül nyer helyettünk a gép, sőt, azért így se könnyű egy-egy verseny, de szerintem itt ássa el magát sokaknál a játék.
Karriermód, többjátékos mód és napi versenyek várnak minket az Apshalt 9: Legends-ben. A karriermódban egymást követő versenyeken kell részt vennünk, amiket ha sikerrel teljesítünk, akkor újabbak nyílnak meg a rengeteg ajándék mellett. A többjátékos módban akár klánba szerveződve is versenyezhetünk valós időben a világ minden tájáról érkező játékosokkal. A napi versenyekkel pedig mások ideje ellen küzdhetünk az értékes nyereményekért. A klasszikus versenymód mellett (amiben még mindig nem értem, miért mindig mi indulunk az utolsó helyről) a Time Attack és a Hunted vár ránk. Az előbbiben úgy kell teljesítenünk a versenyt, hogy nem futunk ki az időből, míg az utóbbiban a rendőrök elől kell meglógnunk.
Freemium játékról van szó természetesen, így senki se lepődjön meg, ha súlyos pénzek beleölése esetén tud majd csak a kívánt tempóban haladni a versenyek és fejlesztések sorozatával. A jól ismert vársz-vagy-fizetsz megoldás itt is működik, de szerencsére nem az egész autó javításakor vagy fejlesztésekor, csak az benzin esetén. Nyilván aki szerette az előző részeket, leginkább az Airborne-t, annak szerintem ez is sok kellemes órányi játékot fog tudni nyújtani, némi újítással, új pályákkal és autókkal.
[appstore id=”805603214″]
Hát szerintem a Touch Drive részét nem kell ennyire leszólni.
Nagyon hasznos tud lenni az ágyban, és ha valaki szeretne jutalmakat, akkor kénytelen klubnak farmolni rp-t az az pontokat, viszont erre a Touch Drive a legjobb választás.
Tokeneket nem érdemes elkölteni, csak az exkluzív autókra mint pl jelenleg a Lamborghini Egoista. 7.5 hónapja játszom, így bátram merem mondani, hogy pénz költése nélkül lehet haladni.
Talán 700ft-ot érdemes rá áldozni Porsche Cayman packra.
A cikkből viszont hiányolom a képeket, egy kis magyarázattal… Mint a klub versenyek, klub jutalmak, kihívások, napi feladatok stb.
Continue the discussion at Hozzászólok