Egész múlt héten arról szóltak a külföldi oldalak, hogy akkor most az Apple lecseréli a Lightning-csatlakozót USB-C-re. Aztán pedig azok a pletykák érkeztek, hogy az Apple ezt nem fogja megtenni, hanem frissíti a csatlakozót.
Mindkettő egy érdekes pletykának bizonyul, mert egyrészt az újabb Retina MacBook Pro-k már kizárólag USB-C csatlakozóval lettek felszerelve, másrészt az Apple továbbra is rengeteg energiát fektet abba, hogy Lightning-csatlakozós kiegészítőket készítsenek a gyártók. Így tehát adott a kérdés, hogy USB-C vagy Lightning-csatlakozóval rendelkezik-e majd az iPhone 8?
A KGI szerint megmarad a Lightning-csatlakozó, de a cég fejleszti. Már most is elérhető az iPad Pro-ban az USB 3-ra képes Lightning-csatlakozó, csak éppen a jelenlegi kábelekkel USB-2 sebességgel másolhatunk róla. Mit is jelent ez gyakorlatban?
- USB-2 sebesség: 25 – 35MB/s
- USB-3 sebesség: 60MB/s – 625MB/s
- USB-C sebesség: 10Gbit, tehát közel 1250MB/s
Most már látható, hogy manapság az USB-2 ideje lejárt, azonban az iPhone-ok továbbra is csak erre a sebességre képesek. Persze manapság már viszonylag ritkán másolunk a telefonunkra dolgokat, így érdemben nem vesszük észre a különbséget, valószínűleg az Apple ezért sem forszírozta ennek a gyorsabb fejlődését.
Azonban, ami sokkal többet számít, az az “energialeadás”. USB-C esetén ez jóval nagyobb, ha az Apple képes fejleszteni a jelenlegi Lightning-csatlakozót úgy, hogy esetleg a régebbivel is kompatibilis maradjon és elérje az USB-C sebességet, energialeadást, akkor jóval gyorsabb adatmozgatással és töltéssel is számolhatunk.
Az USB-C jelenleg 20V és 5A, tehát összesen 100W leadásra képes. Ezért tudjuk tölteni vele a 2016-os Retina MacBook Pro-kat, ezért tudunk ennyi monitort rákötni. Az USB-C a jövő jelenleg, mert akkora adatmozgatásra és töltésre képes, amire más, ennyire elterjedt csatlakozó nem. Persze ott van még az Apple-féle Thunderbolt, ami 20Gbit-re is képes volt, az Apple mégsem tudta meggyőzni a gyártókat, hogy használják. Drága volt.
(Forrás: CNET)
A fenti táblázatban jól láthatjuk az Apple-féle port fejlődését, ami most USB-C-ként “tetőzött”. Ha elterjedt volna 2013 óta a Thunderbolt, akkor nem kellett volna a cégnek cserélnie USB-C-re, de ez már a múlt. Manapság pedig, ha LAN (ethernet) kábelt akarok bedugni a gépembe, akkor szükségem van egy Thunderbolt 3–Thunderbolt 2 átalakítóra és egy Thunderbolt 2–LAN átalakítóra is. Vicces, így néz ki:
iPhone 8 USB-C vs. Lightning
Szerintem az Apple fejleszteni fogja a Lightning-csatlakozót, de a régebbi kábelek nem fogják támogatni a gyorstöltést, és a gyorsabb adatátvitelt sem, azonban továbbra is kompatibilisek lesznek. Tehát vagy egy átalakítót kell majd vennünk, vagy újabb USB-C–Lightning-kábelt, ha gyorsabban szeretnénk tölteni a készülékünket. Kérdés, hogy ezzel a kábellel adja-e majd a cég az új iPhone-t?
Én támogatnám az USB-C-re való váltást is, azonban ez még az Apple számára sem lenne előnyös a jelenlegi, Lightning-csatlakozós kiegészítők miatt.
13 Comments
az (lightning) aljzat bírná a gyors töltést…?!
@rihekopo79: a mostani nem, de egy újabb igen.
A dupla dongle LAN átalakításodat nem értem. Lehet kapni USB-C – Gigabit Ethernet átalakítót.
http://www.apple.com/hu/shop/product/HJKF2ZM/A/belkin-usb-c-–-gigabites-ethernet-átalak%C3%ADtó?fnode=8b
@kaller: Először is, a régebbi gépemhez Thunderbolt 2 termékek vannak, tehát ilyen átalakító amúgy is kellett, és ugye a régebbihez is már volt Thunderbolt 2 – LAN átalakítóm. Szóval ez tűnt a legjobb megoldásnak. Amit meg fent linkelsz az logikus, de azzal csak LAN-t tudok rákötni a gépemre, illetve az az átalakító még a 2016-os gép megjelenésekor nem volt elérhető. 🙂 Szóval ezért.
Igazán nem akarok kötekedni, de olyan nincs, hogy USB-C sebesség, úgy tűnik, hogy a teljes sajtó átvette ezt a hülyeséget. Az USB-C (pontosabban USB Type-C) egy csatlakozótípus, amely különféle USB szabványokat (USB 2.0, 3.1 Gen1, illetve Gen2) támogat.
@lberes: Nem, tévedsz, az USB-C az új fajta tipús, vagyis az USB4.1 ha úgy vesszük és ez 10GB/s-es sebbességet tud.
@farkas63: olvasd már el, amit írtam…
@farkas63: Az USB 3.1 definialja a “C” tipusu csatlakozot (a mar meglevo host oldali “A” es kliens oldali “B” melle). Az USB 3.1 gen 2 tartalmazza 10 gigabitet, de ez fuggetlen a felhasznalt csatlakozotol. Mitobb, mivel az USB 3.1 -ben definialjak a “C” csatlakozot, igy elmeletben nem letezhetne olyan eszkoz, amely nem simeri a SuperSpeed vagy SuperSpeed+ protokollokat es megis “C” tipusu csatlakozot tartalmaz. (pl. ilyen eszkoz a Nexus 6P).
Egyeb: En betennek egy kiegeszitest a Thunderbolt 1 melle is, mert a Thunderbolt 1 es a Thunderbolt 2 is 2+2 darab lanet tartalmaz, minden lane 10 gigabit/masodperc sebessegu, viszont Thunderbolt 2 eseten maga a szabvany teszi lehetove a ketto csatorna 20 gigabit/masodperc sebessegu hasznalatat a korabbi (tehat Thunderbolt 1-es) eszkozoknek ezeket onmaguknak kell megoldaniuk.
@admin: Akkor sem “szükséged van rá”, hanem hoztál egy elég fura döntést. Szükség mondjuk iPad esetén van ilyen konstrukcióra.
Persze a kezdeti cikkeid után nem meglepő, hogy leírod, hogy így kell megcsinálni, mintha semmilyen C-s periféria nem létezne… iPhonehoz is vettél remélem külön átalkítót hisz kell, anélkül lehetetlen a gépre kötni.
A kérdés nagyon egyszerű. Kijönnek egy lighting-usbC kábellel, azt pont hozzá lehet kötni a legújabb gépükhöz, aztán mindenki bekaphatja, akinek régebbi USB van ????
@ef-dani: Hát USB-C átalakítóból vettem a speedshopban 3db pici 2500FT-osat, azokat raktam rá a régi eszközeimre aztán ennyi.
És ez miért lesz jó? Feltölti a telefont 10 perc alatt?
Mert az aksi-technológiával kapcsolatos fejlesztésekről nincs pletyka, ha viszont mindezt ráerőszakolják a hagyományos Li-Ion aksira akkor annak baromi gyorsan vége lesz…
Ér ez ennyit? A cikkben leírtaknak igazat adva, szerintem is minimális adatot forgalmazunk a telóval kábelen, max szinkronizálást. Az meg úgyis lassú…
Ja, off, admin majd töröld!
Oldjátok már meg, hogy ha bejelölöm loginnál, hogy jegyezze meg, akkor megjegyezze. Ez így tényleg nagyon gáz!