Ha év vége, akkor statisztikák. Megszokhattuk már, hogy minden év vége a statisztikáké: keveset, többet, rosszabbul, jobban. Tipikusan olyan kulcsszavak, amik ilyenkor gyakran előkerülnek a különböző kimutatásokban.
Egy szingapúri blogger, Hwee-Boon Yar idén rendhagyó statisztikával készült olvasóinak, mégpedig az App Store alkalmazásikonjainak színösszeállításából készített kimutatást az alkalmazások kategóriáinak függvényében, és érdekes következtetéseket vont le.
Az Apple Store nagyjából 7 éves fennállása alatt rengeteg alkalmazás volt már része a kínálatnak, azonban Hwee-Boon Yar kutatása a 2015-ös évre, pontosabban a december 16. és 22. közötti időszakra fókuszál.
A kimutatás elkészítéséhez az amerikai store-t vette alapul, ahonnan néhány script segítségével letöltötte az aktuális toplistákat. A letöltött listákban található alkalmazások ikonjaiból kiolvasta azok elsődleges színeit (vörös, zöld, kék, fekete, fehér és szürke), majd egy saját maga által írt Mac-es alkalmazással elkészítette a különböző oszlopdiagramokat és táblázatokat a kinyert adatok alapján.
Az elkészült oszlopdiagramoknál a magasabb oszlop az adott szín gyakoribb előfordulását jelenti. Az alábbi kimutatáson például az ingyenes alkalmazások 200-as listáját szemlélteti, ahol jól látszik a vörös és kék dominanciája.
Ha már szemügyre vette az ingyenes alkalmazásokat, elkészítette a fizetős, top 200-as appok listáját is, amely hasonló eredményeket hozott, azonban a szürke árnyalatú ikonok közel tíz százalékos többletet mutatnak:
Amennyiben valaki kíváncsi a fenti statisztikákra a kategóriák közötti eloszlás szempontjából is, az alábbiakban megnézheti, ingyenes, valamint fizetős alkalmazások sorrendben:
Ha szeretnénk néhány következtetést is levonni, a legszembeötlőbb az, hogy több vörös alapú ikonnal találkozhatunk, mint kékkel vagy zölddel. Szintén igaz, hogy a vörös ikonok aránya a Food & Drinks kategóriában (bal oldal) a legmagasabb, amit a könyvek követnek (jobb oldal):
A következő legnépszerűbb szín az alkalmazások ikonjaiban a kék. Ez leginkább az időjárás alkalmazások esetén (bal) fordul elő (ami talán nem véletlenül van így), de a produktivitás (jobb) kategóriában is inkább a kék színnel találkozunk gyakrabban, mint a vörössel:
Az ingyenes pénzügyi (bal) és navigáció (jobb) kategóriában volt a legnagyobb a zöld szín aránya, messze az összes kategória közül, ám még így is csak a 20, illetve 18.5 százalékát teszik ki az alkalmazásoknak kategóriájukon belül:
Mindent összegezve Hwee-Boon Yar arra jutott, hogy a zöld szín volt a legkevésbé gyakori szín, ha pedig alkalmazást szeretnénk fejleszteni, akkor célszerű a zöld/kék árnyalatokat választani a Food & Drink kategóriához, a vörös/zöld színeket az időjáráshoz, és így tovább…
Azt persze azért ne feledjük, hogy ezek a kimutatások mindössze kísérleti jellegűek voltak részéről, így ennél konkrétabb következtetéseket ne próbáljunk levonni belőlük, viszont remekül szemlélteti, hogy mennyi mindent lehet számszerűsíteni, amire első körben nem is gondolnánk.
No comment yet, add your voice below!