A Szilícium-völgy a tech-óriások beköltözése előtt vidéki gazdálkodók közkedvelt otthonaként szolgált, akik főként gyümölcstermesztésből és földművelésből éltek meg. Így volt ez Robert Glendenning esetében is, aki a Santa Clara völgyben telepedett le 1850-ben. Vásárolt egy kisebb földet: egy részét beépítette, a másik részét pedig gyümölcsfákkal telepítette be. Ez a kis vagyon az évtizedek során örökösről örökösre szállt. 1916-ban épült egy pajta is a telken, ami mindmáig stílszerűen a Glendenning-pajta nevet viseli.
A Glendenning család nem tudhatta előre, hogy az a maroknyi föld, ahol letelepedtek, néhány évtizeddel később a tech cégek első számú célpontjává válik, ahol világot megreformáló termékeket fognak tömegszámra gyártani.
Az Apple a Varian Associates és a HP után harmadik volt a sorban, aki megkaparintotta azt a földbirtokot, ahol a Glendenning pajta is áll. Az Apple ennek a közelében kezdte megépíteni az új Campust, ami a 2004-ben műemlékké nyilvánított épület lebontásával járt volna, amennyiben nem találnak ki rá valami alternatív megoldást. Ezért Tim Cook és csapata úgy döntött, hogy megtartják a völgy képéhez és mezőgazdasági múltjához szorosan kapcsolódó pajtát, és az új Campus közelében fog neki otthont adni, ahol továbbra is látogatható marad a publikum számára is.
Közismert tény, hogy az Apple megszállottan pártolja a zöld, kevésbé természetkárosító beruházásokat, és szeretik is hangoztatni, ha egy elképzelésük megvalósul. Rendhagyó cikkünkben egy ilyen elképzelés kvázi “megvalósulásáról” olvashattok, mely szorosan kapcsolódik a talán valaha volt legnagyobb zöld beruházáshoz, az épülő Apple Campus 2-höz.
Mint ahogy már többször is említettük nektek, az Apple szorgosan építi új főhadiszállását, amely 2016-os befejezését követően több mint 12 ezer embernek biztosíthat új munkahelyet. Az épület leginkább egy csészealj formájú űrhajóra hasonlít, és a jelenleg fellelhető legmodernebb megoldásokkal lesz majd felszerelve. Tim Cook elképzelése szerint pedig mindez persze a lehető legzöldebb módon kerül megvalósításra, minél több zöld terület kialakításával, érintetlenül hagyásával. Akit érdekel, számos cikkünk született már az építkezés aktuális állapotáról, videókkal demonstrálva.
Az építkezés során a lehető legnagyobb gondossággal elbontották a vörösfenyőből készült épületet, megszámozva minden deszkát, hogy a lehető legkönnyebben újra tudják majd építeni az építkezések befejezését követően. Ezen felül pedig még beszereztek némi nyersanyag-forrást is arra az esetre, ha az építkezés közben valamelyik elem véletlen megsérülne.
A HP is kiemelt odafigyeléssel bánt a pajtával még azelőtt, hogy az Apple felvásárolta volna a területet, birtoklásuk alatt teljesen felújították, új betonalapot és tetőszerkezetet kapott, majd jelentős részévé vált a cég közösségi életének, számos rendezvény helyszíne volt az egykori Glendenning farm “éléskamrája”.
Ha elkészülnek az építkezéssel és a pajta helyreállításával, a környéken ez lehet évtizedek után az első, valóban a rendeltetésének megfelelően használt pajta, amelyben sportfelszereléseket és kerti szerszámokat fognak majd tárolni, utóbbi pedig létszükséglet a Campust körülölelő zöldnövényzet gondozásához.
Steve Jobs még a Campus 2 tervezésének időszakában elővezette, hogy szeretne a pajta közelében néhány barackfát ültetni: olyanokat, amelyeket még egykor Bernice Glendenning gondozott kislány korában a farmon, ezzel is tisztelegve az elődök előtt.
Láthatjuk, hogy az Apple továbbra is nagy hangsúlyt fektet a környezettudatosságra, a pajta megmentésével pedig nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy az egykori, farmerek által lakott völgy továbbra is emlékül szolgálja a jövő generációját egykori (és persze jelenlegi), természetes mivoltával.
4 Comments
Ha valami muemlek akkor azt nem is lehet lebontani…vagy en tudom rosszul?
Egy regi pajta nem muemlek. Erzelmi erteke van egy 100 eves pajtanak, es ez tok jo hogy a vilag legnagyobb vallalata az uj super modern monstrum melle ezt meghagyta es apolja.
@lvgaben:
“ami a 2004-ben műemlékké nyilvánított épület lebontásával járt volna, amennyiben nem találnak ki rá valami alternatív megoldást.”
erre gondolt pete66
Igen pontosan arra gondoltam:) koszo sontii