Újdonsült munkahelyemen életemben talán másodszorra kapcsolatba kerültem az iOS-hez való hivatalos fejlesztői környezettel. Az egyik részprojekt egy másikba való integrálása közben, mint afféle parancssoros guru, természetesen megszenvedtem az Xcode grafikus felületen történő, meglehetősen nehézkes beállításával. Így tehát a nyers erő taktikáját használva kezdtem el végignézegteni az összes beállítási lehetőséget. Legnagyobb meglepetésemre találtam egy “Target architecture” menüpontot is, amiben mindössze két lehetőség volt: x86 (ez természetesen a szimulátor) és armv7. Nos, az ARMv7 típusú processzorok a 2009 után megjelent iOS-készülékekben találhatóak meg: iPhone 3GS és újabb, iPod Touch 3. generációs és újabb, valamint minden iPad.
És mi a helyzet a többi készülékkel? Az eredeti iPhone-nal és az iPhone 3G-vel? Az első két iPod Touch-csal?
Bennük bizony ARMv6-os szív ketyeg. Ami, amint azt nemcsak az Apple hivatalos fejlesztői dokumentációjában, de az Interneten is olvashatjuk, az Xcode 4.3-as verziótól kezdve (pontosabban a mögöttes fordítóprogram, az llvm-clang megfelelő verziója) nem támogatja iOS alatt az ARMv6-os processzorokra való kódgenerálást.
Mit is jelent ez pontosan? Csupán annyit, hogy az Apple folytatja az iPhone 3G és társai már amúgy is folyamatban lévő leépítését. Persze, lehet erre azt mondani, hogy senkinek sincs már, meg nincs piaca. Igen ám, de az iPhone 3G az Apple egyik legnagyobb sikere volt. Sok mindenkinek (köztük nekem is) van még mindig ilyen készüléke, és bizony saját tapasztalatból mondhatom, hogy igencsak nehéz volt végigcsinálni azt a jópár hónapos periódust, amíg naponta kaptam nyaggató e-maileket, miszerint legyek szíves, és frissítsem az általam írt szoftvereket iOS 5-re, miközben nem is volt olyan készülékem, amin futhatott volna az iOS 5.
Nektek mi a véleményetek erről? Kellene továbbra is a régi készülékeket támogatnia az Apple-nek?
24 Comments
Az, hogy a 3G-t elhagyják, teljesen természetes, szerintem nem várható el, hogy a 2008-as modellt polírozzák tovább.
Viszont ami engem elkeserített, hogy az eredeti iPad sem kapja meg az iOS6-ot, pedig két évvel fiatalabb mint a fent említett telefon.
—>
Több mint 4 éves telefonról beszélünk, mondjon még valaki olyan telefont ami kapott 4 éven keresztül támogatást…
az iOS4 óta a a 3G telefonom szenved. Lassú, döcög még az egyszerű üzenetkezelés is. De nem szeretnék továbbra sem megválni tőle, marad második telefonnak. Megértem, hogy már nem támogatott készülék, olyan iramban fejlődött/fejlődik a telekommunikáció, hogy nincs mód minden régit továbbvinni. Aki szeretné mindig a legtrendibb cuccokat használni, annak el kell fogadni, hogy a divat múlásával váltania kell. Egyéb esetben maradnak az olyan örök darabok, mint egy “buta”, csak hívásra alkalmas készülék.
Nem.
Természetes jelenség a támogatás megszüntetése, de a kérdésem, hogy muszáj mindig frissíteni az App-okat? Vagyis lehet olyan, hogy frissül az App, de többet nem fut a 3G-n? Mert ha ez a jelenség megvan, akkor vagy az van, hogy sosem mersz majd frissíteni, és 8000 frissítésed lesz, vagy többet csak tényleg telefonálásra használod majd csak a 3G-t…
u.i.: előbb-utóbb mindegyikkel ez lesz, a mostani 4S-el is… 2016-ban! 🙂
Ha valaki azért vesz iPhone-t, mert trendi, az egyben hülye is hozzá. Tapasztalatból mondom, nem egy ember jött már hozzám, hogy vett iPhone-t, de tanítsam meg kezelni, mert rohadtul nem ért hozzá…na azoknak bőven elég lenne egy 3G 3.1.3-al és kész.
Akinek meg tényleg annyira kell, 50k körül 3GS-t kapsz…
@Tamás: ha a fejlesztői környezetet frissíted, abból kivehetik a korábbi eszközök támogatását, és ha az Xcode már nem hajlandó ARMv6-ra forgatni, akkor az appból nem lesz korábbi OS-re jó verzió. a nagyobb cégek ezért nem minden gépükön frissítik azt, így még akár 3.1.3-al is lehet kompatibilis az adott app, noha azt az egyre újabb Xcode már régóta nem támogatja. felhasználóként ezt kivédeni a legjobban úgy lehet, hogy amint egy adott app esetén dobják annak a verziónak a támogatását, amit te használsz, akkor vagy nem frissíted a gépen az iTunes-ban, vagy lemented azt a verziót, ami még támogatja a készülékedet, így azt később is fel tudod tenni.
Ez eddig is igy volt, kézzel hozzá kell Xcode-ban adni, hogy “armv6”, es mar indul is 3G-n…
@goncz9: az Xcode 4.2 és az újabb verziók elvileg már sehogy nem fognak neked ARMv6-ra forgatni, legalábbis volt erről valami múltkor.
Ezen nem kell csodálkozni. Valójában már a iOS4 kiadásánál megszűnt a támogatás…(az más kérdés hogy hagytak időt pénzt gyűjteni az új telefonra)
Bocs, de NEM IGAZ, amit a szerző ír!
Először is, ahogy azt korábban írták mások be lehet ütni, hogy armv6. De ez még nem elég. Ha a target iOS verziót 4.2-re vagy lejjebb állítod, akkor *kötelező* armV6-ra is fordítanod, különben be sem tudod adni az alkalmazást jóváhagyásra. Unibint KELL beadni, azonnal visszadob az ellenőrző rutin a feltöltéskor.
Ami nagyobb gond, hogy van már egy csomó lib, ami csak v7-re van fordítva, vagyis nem unibines a library. Akkor cumi van.
Szerintem normális dolog, hogy a 2008-as (!) telefont 2012 év második felétől nem támogatják. Egy iMac esetében sem hiszem, hogy ez az idő hat-hét évnél több volna.
Amúgy meg én két évre vettem a telefonomat és öt évre a számítógépemet. Ergo ha ennyit kibírnak ezek a készülékek, akkor négy év után pláne nem fogom méltánytalannak érezni a támogatás megszűnését…
Szerintem nincs még egy olyan telefon, amely négy (!) év támogatást megkap a gyártójától úgy, hogy hamarosan már a negyedik utódmodell jelenik meg belőle. Négy évente venni egy telefont (ami kamera, játékgép és navi is egyben) talán nem luxus. Ha igen, akkor vannak olcsóbb androidos modellek, jóval kisebb támogatottsággal.
@Jadeye: most direkt kipróbáltam, 4.4.1-es Xcode van nekem fent, gyorsan összedobtam valamit, és lefordította 3G-re…
Az “Information Property List”-be a “Required device capabilities” tömbhöz hozzáadom az “armv6”-ot, majd a Project -› Build Settings -› Architectures-hez is hozzáadom az “armv6”-ot. Eddig is így csináltam, nálam működik.
@goncz9: hát akkor passz, úgy emlékeztem, volt ezzel kapcsolatban valami korábban, hogy már alapból nem lehet, de akkor én emlékeztem rosszul.
@Jadeye: Értsétek már meg: 4.2-es target alatt KÖTELEZŐ v6-ra is fordítani, mert nem engedi be az iTunes Connect a binaryt.
És hogy mást ne mondjak: az Xcode Version 4.5 (4G144l) – vagyis az iOS6 beta4-hez tartozó verzió is fordít v6-ra.
“igencsak nehéz volt végigcsinálni azt a jópár hónapos periódust, amíg naponta kaptam nyaggató e-maileket, miszerint legyek szíves, és frissítsem az általam írt szoftvereket iOS 5-re, miközben nem is volt olyan készülékem, amin futhatott volna az iOS 5.”
nekem az a véleményem, hogyha fejlesztő vagy, akkor mindig a legújabb cuccal kell rendelkezned.
“igencsak nehéz volt végigcsinálni azt a jópár hónapos periódust, amíg naponta kaptam nyaggató e-maileket, miszerint legyek szíves, és frissítsem az általam írt szoftvereket iOS 5-re, miközben nem is volt olyan készülékem, amin futhatott volna az iOS 5.”
+1 dolog, ami kamu a cikkben. Ilyen tartalmú e-mailt sose kaptál, hogy frissítened kell. Olyat, hogy frissítsd az appodat igen, de hogy ez kötelező lenne, azt biztos nem, márpedig ez a mondat azt sugallja.
Jobb is ez így, hogy a fejlődő OS nem támogatja a régebbi vasakat, maradhat a lehető legkisebb méret és a gyorsabb frissítések lehetősége. Hálistennek a szociális aggodalmakat is le lehet küzdeni a telefonok piacán, a legvékonyabb pénztárcának is van megfelelő készülék, ha nem is minden gyártótól.
Hamarosan a 3GSem is gondolom kimarad a sorból, így én is megvizsgálhatom financiális lehetőségeimet, mert nemá, hogy majd csak halózni tudjak a telón 🙂
@onderon: kelleni kell, de nem engedhettem meg magamnak. Képzeld, az iPhone/iPad igencsak drága dolog, és nem vágják öt forintért utánad, pláne nem a legújabb verziókat.
@endy: Mi van? Kamu? Mégis miről beszélsz? Honnan tudnád, hogy milyen e-maileket kaptam, talán megnézted a levelezésemet? Igenis kaptam, legalább száz (ha nem több) felhasználótól kaptam szinte naponta olyan leveleket, amiknek a tartalma általában ‘When will this be compatible with iOS 5?’ volt.
@endy: ha eddig még nem tűnt volna fel, H2CO3 kolléga nem az App Store-ba fejleszt, hiszen ahhoz Mac kell és Xcode, valamint fejlesztői regisztráció, hanem Cydiában tesz elérhetővé jailbreakes kiegészítőket, amiket linuxon fejleszt toolchain segítségével. olvasd vissza a korábbi cikkeit, és azonnal látni fogod. Cydiában viszont meg lehet adni kontakt email címet, ahova bizony írnak a felhasználók.
@endy íme: http://modmyi.com/cydiadevs/arpad-goretity-h2co3/
Nekem nincs vele bajom. Én csak egyszerû felhasználó vagyok, de azért szeretek gyorsabban netezni, jobb minôségû képeket készíteni, nézegetni és persze minél élvezhetôbb felbontásban filmeket nézni. Szóval ha lehet természetesen beszerzem az újabb modelleket. Azért persze nem mindet, de két évente tuti h cserélem. Gyanítom h globális szinten a hozzám hasonlóak vannak többen, ezért áll le a fejlesztés a 4-éves telóknál. De gondoljatok bele, kinek lenne jó ha csak azért alkalmaznának egy csomó embert h a fejlesztéseket futtathatóvá tegyék ôskövületekre. Az nem az árakon látszódna meg elôször? Akkor a vékonyabb pénztárcájúaknak még nehezebb lenne egy újabb modell beszerzése ha a sokéves bár fejlesztett telefon végleg megadja magát.
Nekem 3G-m van még..hisz nem vagyok pénzkereső.
Minap kutakodtam az iTunes-ba és látom iCamcordert ami eredetileg az van oda írva hogy 2G és 3G modellekhez videófelvevő.
Na igen de nem kompatibilis ehhez a két készülékhez(2G,3G)
Na akkor döbbentem rá hogy milyen alattomos módon kényszerítik az embereket hogy váltsanak újabb készülékre….persze honnan húzzak ki a zsebemből majdnem 200e ft-ot…
(A cikkeknél minden OFF-topic hozzászólást törlünk. Erre van a kereső a jobb felső sarokban, illetve a Gyakran Ismételt Kérdések cikk. Kérünk, használd a keresőt, vagy ha az nem ad eredményt, a linkelt cikknél tedd fel a kérdésed!)