A Szifon.com mellett szabadúszó fotósként tevékenykedem, így mindenképp érdekel az Apple első és egyben utolsó fényképezőgépe is, a QuickTake. Ezt a gépet egyébként Steve Jobs kaszálta el, úgy gondolta valamiért, hogy nincs jövője. Persze nem tudhatjuk, hogy a döntése mennyire változtatta meg a piacot, de azért nézzük meg, milyen volt ez a fényképezőgép.
(Apple QuickTake 200 és 100)
A QuickTake széria volt valójában, tehát nem csak 1 típusról beszélünk. Háromféle létezett belőle 100, 150, 200-as néven. Az első QuickTake kamera 1994 februárjában jelent meg, majd pedig 1 évvel később jött a 150-es széria, illetve 1997-ben jelent meg a QuickTake 200. Steve Jobs visszatérésekor többek között ezt a termékpalettát is leállította, így sem voltak hatalmas eladások.
A fenti táblázatban jól látszik, hogy az összes változat 640×480 pixelt volt képes kipréselni magából. Az első változat csak a Macintosh-sal volt kompatibilis, a 150-200 azonban már Windows-zal is kommunikált, illetve egy szoftver segítségével már JPEG formátumra is konvertálhattuk ezeket a képeket. Valójában csak a 200-as változat volt használható, főleg a memóriakártya-támogatás miatt. Sajnos a 100-150-nek sem a zárideje sem az f értéke nem volt manuálisan választható. Az iMore csapat hozzájutott egy 150-es változathoz a napokban így ők is “tesztelték” a gépet:
Tehát a 150-es változat összesen 1MB-os EPROM-mal rendelkezett, így a képek tekintetében is maximum 8db-ot készíthettünk egyhuzamban. Ez típus tehát teljesen automata volt, és még igen kezdetleges. iSO 85-re volt képes, és 1/35 – 1/175 záridőnél nagyobbat nem tudott. Tehát mind nappal mind éjszaka nehéz volt vele képeket készíteni, és mivel itt a féldigitális korszaknál járunk, a képeket sem tudtuk megnézni kijelzőn, hanem csak digitálisan tárolhattuk. Így képtelenek voltunk ellenőrizni, hogy jól sikerült-e a kép adott esetben vagy sem. Biztos nehezen lehetett vele használható képeket készíteni, nem úgy, mint manapság. Ettől függetlenül a kamera akkori viszonylatban nézve kitűnő minőségű digitális képeket készített, rendkívül jó lencséket kapott a műanyag ház.
A QuickTake 150 csak saját formátumba volt képes fotózni, azonban az Apple elkészítette Windows-ra is a szoftvert, amit természetesen akkoriban kislemezről lehet feltelepíteni. A QuickTake 150-et egyébként egy különleges serial kábellel lehetett összekötni a géppel, ez sajnos nem került az iMore tulajdonába, így az általa készített képeket nem tudták átmásolni. 🙁
A fényképezőgép 3db AA elemmel működött, és az alacsonyabb, 320×240-es felbontásban is maximum 32db képet tárolhattunk vele. A 150-es kamerát 1997-ig gyártották, akkor jelent meg a 200-as típus, ami már olcsóbb volt 100 dollárral. A 150-est 700 dollárért lehetett akkoriban kapni, ami igen csak borsos árnak számított. Ilyen képeket lehetett készíteni a 100-as és 150-es típussal:
Nem tudom, hazánkban van-e elérhető QuickTake, de ha bárkinek van, kérem, vegye fel velünk a kapcsolatot a hello@szifon.com címen! 🙂
5 Comments
Ha nem tudtátok átmásolni akkor hogy vannak ott a 100-assal és a 150-essel készített képek? vagy az 200-as akar lenni?
@BPeti: nem mi nem tudtuk átmásolni, hanem az iMore-osok, akik tesztelték. nyilván nem csak ez az egy ilyen készülék van még működőképes állapotban, flickr-en is lehet találni ezekkel készített képeket.
Ja értem 🙂
Itt lehet venni: http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0&_nkw=QuickTake&_sacat=0&_from=R40
nekem van egy 200-asom, sőt az első digi gépem egy 150-es volt, csak el kellett adni, hogy tudjak venni egy első szériás sony mavicá-t. már sajnálom, de azért a mavica is kuriózum
szóval a legnagyobb kehe az, hogy olyan kártyát használ a 200-as, amit a mai sokazegyben kártyaolvasók nem tudnak olvasni (3.3v az 5v helyett). mivel kábelem elkavarodott, ezért csak fotózni tudok, meg a gépen megnézni a képeket, de leszedni sajnos nem tudom róla