Mivel a napokban már írtunk a magyar Store-ban jellemző értékelési trendekről, így több fejlesztő véleményét olvashattátok ti is a hozzászólások között. Ezért úgy gondoltuk, megkérdezzük külön cikkben is, hosszabb terjedelemben a fejlesztőket, hogy ők hogyan értékelik a magyar piacot, számukra mi jelent vagy jelentett nehézséget, és mit szólnak az értékelésekhez. Ennek a cikksorozatnak a második része következik most. Az első részt itt találod.
Másodjára Kiss Iván volt a vendégünk a Cactus-dev-től.
Ahogy ígértük, szeretnénk más fejlesztőknek is teret adni, így várható még ezzel kapcsolatos cikk hamarosan.
***
Szifon.com: Mit gondolsz a magyar piacra való fejlesztésről? Milyenek a magyar felhasználókkal kapcsolatos tapasztalataitok? Mi az, amit mindenképp megemlítenél, mint magyar sajátosság? Ezekről tudnál pár szót mondani?
Cactus-Dev: Egy konkrétan a magyar piacra, magyar felhasználóknak szánt alkalmazásnak valószínűleg kisebb sikere és eredménye lesz, mint egy nemzetközinek, hiszen a célcsoport kisebb, kevesebb felhasználó fog egyáltalán találkozni az alkalmazással az App Store-ban való keresgéléskor. Ha egy fejlesztő a mobil alkalmazásaiból szeretne megélni, a magyar piac önmagában nem elegendő (sőt lehet, hogy maga az alkalmazás fejlesztés sem). Bár sokan kedvtelésből készítenek alkalmazásokat, fontos lenne, hogy a felhasználók lássák, mennyi áldozattal és (idő-, pénz-) ráfordítással jár egy-egy app elkészítése és folyamatos fejlesztése. Az eladások számának növelése miatt tehát egy magyar vonatkozású appot is célszerű inkább rögtön a nemzetközi piacra dobni, amihez általában elengedhetetlen legalább 1-2 idegen nyelvre való lefordítás. A későbbi bővíthetőség, továbbfejleszthetőség miatt már az alkalmazás megálmodásakor és kezdeti tervezésekor is az utóbbi módszert kell alapul venni. A mi alkalmazásaink is főként “nemzetköziek”, ennek ellenére a legtöbb tapasztalatunk mégis a magyarok felhasználói táborról van, mert például a magyar vonatkozású E-Matrica autópálya matrica vásárlást megkönnyítő programunkhoz relative sok visszajelzést kaptunk. Nem feltétlen magyar sajátosság, de az eddigi visszajelzések alapján úgy tűnik, 2 véglet létezik: aki jónak találja az alkalmazást, örül neki, és ezt pozitív értékelés formájában a tudtunkra is hozza (nem konkrétan a csillagok számára gondolok, inkább a visszajelzés tartalmára). A másik véglet pedig, akinek semmi nem jó, miért nem úgy működik az egyébként ingyenes app, ahogy ő elképzeli és elvárja, a programozó miért nem képes még néhány álmatlan éjszakát rászánni hogy ő tökéletes ingyenes appot kaphasson (mert legtöbbjük nem fizetné ki érte a már emlegetett 1 kg kenyér árát sem), és különben is, hogy lehet ilyen szánalmas vackot készíteni, ilyet kár csinálni. Az első csoport hozzászólásainak persze örül a fejlesztő, pláne ha a dicséret némi építő javaslattal, ötlettel vagy kéréssel van körítve, hiszen ez egyrészt ösztönőzen hat, másrészt ötletet és kitartást ad a további fejlesztésekhez (ami talán a legfontosabb a fejlesztő számára), esetleges új appokkal való előrukkoláshoz. Az utóbbi csoport visszajelzéseivel a használható információk kiszűrésén túl már nem annyira érdemes foglalkozni, mert gyorsan elmehet a fejlesztő kedve a lehúzott app (ergo saját kemény munkájának gyümölcse) hibáinak kijavításától, további fejlesztésétől, sőt akár az egész alkalmazásfejlesztéstől is.
Szifon.com: Mit gondolsz arról, ahogyan a felhasználók az App Store-os értékeléseket kezelik? Nektek ezzel milyen tapasztalataitok vannak?
Cactus-Dev: Felhasználói részről több figyelmet kellene fordítani az értékelésekre, és belátni azok fontosságát. Ha egy fejlesztő nem kap pozitív visszajelzést, azt hiheti, haszontalan az alkalmazása, nem használják, így nem, vagy nem olyan mértékben fog vele foglalkozni, mint ahogy esetleg kellene. Akár el is kallódhat egy jó app a pozitív visszajelzések hiánya miatt. Ha a felhasználók nemtörődömsége miatt nem érkezik negatív visszajelzés sem, a fejlesztő azt hiheti, tökéletes az alkalmazása és nincs további teendője vele, holott jóllehet van néhány, számára ismeretlen bug, és esetleg pont ezek miatt nem használható az alkalmazása. Szóval ha nem kap a felhasználóktól információt az esetleges hibákról, ki sem fogja azokat javítani: ha egy adott hiba a teszteléskor nem jelentkezik, a fejlesztő nem fog tudni róla később sem. Mindenképp szükség van tehát segítségre felhasználói oldalról, még a fizetős alkalmazásoknál is, ez akár tetszik, akár nem tetszik a felhasználóknak. Jó részük nem tudja (ami érthető, hiszen ha nem foglalkozik fejlesztéssel, nem is tudhatja), hogy egy hiba megkeresése, kivizsgálása, kijavítása majd a későbbi tesztelések mennyi időt és energiát igényelnek. Nagy segítség a fejlesztőnek, ha minél konkrétabb információt kap egy esetleges hibáról – viszont nem segítség, inkább hátráltatás egy ilyen hiba miatti lehúzás, ha mellé semmiféle használható információ nem érkezik, és mint tudjuk, a fejlesztő bárhogy is szeretné, az App Store-on keresztül nem tud kapcsolatba lépni az adott felhasználóval, hogy megtudakolja, mi a probléma az alkalmazással.
Szifon.com: Sokan kérdezték már korábban is, hogy megírják, mi a gondjuk, de semmi választ nem kapnak rá, és a hiba sem kerül javításra. Ti hogy látjátok ezt a fejlesztői oldalról nézve?
Cactus-Dev: Szerencsére fordítva. 🙂 Minden felhasználói jelzésre reagálunk, így nálunk ilyen panasz még nem fordult elő. Az olyan App Store bejegyzéseket például, amelyeket megválaszolásra érdemesnek találunk (pl. hibajelzés, kérdés, vagy néha ok nélküli lehúzás esetén ellenvélemény), a weboldalunkon beidézzük és megválaszoljuk. Akit érint és érdekel a válasz, meg fogja találni. Az e-mailben kapott kérdésekre, hibajelzésekre általában max. 1 órán belül, de még mindenképp aznap reagálunk. A kérdésekre, segítség kérésekre mielőbb válaszolunk, a jelzett hibákat pedig próbáljuk néhány napon belül javítani, majd elérhetővé tesszük a frissítést.
Nálunk inkább a felhasználók nem-válaszolása a probléma: egyik alkalmazásunkban egy apró, de elég idegesítő hibát véltünk felfedezni, mi magunk. Ekkor az app már hónapok óta elérhető volt, és folyamatosan töltötték le a felhasználók. A mai napig nem kaptunk egyetlen hibajelzést sem ennek kapcsán, sem App Store hozzászólás, sem pedig e-mail formájában (a hibát azóta persze javítottuk). Ha a hibát teljesen véletlenül nem vesszük észre, és nem javítjuk, előbb-utóbb várható lett volna egy negatív hozzászólás-lavina, aminek következtében az app eladása esetleg drasztikusan vissza-, rosszabb esetben nullára esik…
Másik gyakori példa a felhasználói kommunikáció hiányárá: a naplófájl küldése. Érkezik egy e-mail, amelyben a felhasználó semmit, szó szerint semmit nem ír a talált (vélt) hibáról, csupán csatolja az alkalmazás jópár száz, vagy ezer soros naplófájlját. Ha ezt átbogarászva nem találunk hibára utaló nyomokat, megkérdezzük a felhasználót, mi is volt a konkrét probléma, mert a napló alapján minden rendben. Válaszul ő ismét elküldi a naplófájlt, anélkül, hogy akár egy hello-t is írna… hadd bogarásszuk… majd újra és újra…
Hasonlóan idegesítők azok a felhasználók, akik hetente küldik a hibajelentést az utoljára több mint fél évvel ezelőtt frissített alkalmazásukkal kapcsolatban (a hibát az érintett verzió megjelenését követő napon már javítottuk is, a frissítés egy hét múlva elérhető volt). A felhasználót viszont nem tudjuk elérni, mert az e-mail fiókja megtelt, az e-mail címe érvénytelen, a felhasználó nem létezik, stb. Biztosan akadnak fejlesztők akik nem reagálnak, vagy nem tudnak reagálni minden felhasználói jelzésre, a hibák kijavításáig is sok idő telik el (ha kijavítják egyáltalán), de ezeknek valószínűleg van oka. Az viszont számomra érthetetlen, hogy ha használok egy alkalmazást (valószínűleg azért, mert jó, vagy mert nem jó de szükségem van rá), akkor hogy nem jut eszembe az iTunesban megnyomni azt az update feliratú gombot fél éven keresztül, helyette viszont serényen küldözgetni a hibajelentést a régebbi verzióhoz egy nem létező e-mail címről… 🙂
Szifon.com: És a negatív értékelések? Gondolom, ti is kaptok olyanokat, amelyek leginkább csak lehúzzák az adott alkalmazást, de messze nem nevezhetők konstruktív kritikának.
Cactus-Dev: Persze, mi is kaptunk és kapunk negatív értékeléseket. Ezek egy része teljesen jogos, például valamilyen hibát vagy elégtelenséget jeleznek, amelyeket ki is javítunk. A többi, lehúzó értékelés valóságtartalmát ellenőrizzük, és ha jogos hibáról, problémáról írnak, akkor orvosoljuk, de magát a hozzászólást próbáljuk nem figyelembe venni. Ami, valljuk be, nem egyszerű… Nem is volt ez mindig így. Az E-Matrica alkalmazásunkhoz írt néhány ilyen tartalmú és hangvételű bejegyzés olvasása után annyira felment bennünk a pumpa, hogy eldöntöttük, két lehetőség van: fennhagyjuk az ingyenes alkalmazást a Store-ban, úgy ahogy éppen áll. Akinek tetszik, az használja egészséggel, akinek nem, az kritizálja nyugodtan, de mi nem ölünk bele több időt, pénzt és energiát. Másik lehetőség: azonnal töröljük a Store-ból, és aki szerette, az sajnos pórul jár, akinek meg nem tetszett, és jobbat akart helyette ingyen, az örüljön, és írjon magának másikat, mert nekünk tele a hócipőnk. De végül egy harmadik megoldást választottunk: az ingyenes alkalmazást fennhagyjuk a Store-ban “as-is” app-ként, örülünk, ha valakinek segítünk vele és megkönnyítjük az autópálya matrica vásárlást. Az alkalmazást pedig tovább fejlesztjük, a kért módosításokat (amik nem kis idő- és anyagi ráfordítást igényelnek) elkészítjük, és egy fizetős változatban tesszük elérhetővé – reménykedve abban, hogy legalább az “anyagköltség” megtérül, bár erre kb. annyi esélyt látunk, mint a lottó ötösre…
Szifon.com: Most 5 alkalmazásotok van fent a Store-ban. Hogyan tovább, milyen új appokat várhatunk tőletek a jövőben?
Cactus-Dev: Jelenleg a már említett E-Matrica alkalmazásunk új verziójának, az új funkciókkal bőven feltuningolt, fizetős “Pro” változatnak fejlesztésével töltjük a más (normális) emberek által alvással töltött időt. 🙂 Várhatóan egy héten belül elkészülünk vele, így szeptember vége felé már elérhető lehet az App Store-ban.
Mivel egyszerre egy feladatra koncentrálunk, csak az új E-Matrica elkészülte után fogunk hozzá új ötleteink megvalósításához. Ezek egy része a már elérhető alkalmazásainkhoz kapcsolódik: tökéletesítések, újítások. Közülük az iXchange valutaváltó alkalmazásunk egy hasznos funkcióval való bővítését említeném meg: egyszerű számolási műveletek integrálása a valutaváltó funkció “számológépébe”.
Emellett természetesen van jónéhány új app ötlet is a tarsolyunkban – teljesen kiforrott, és ötlet-kezdemény is -, viszont gondolom megérted, hogy az alkalmazás elkészültéig erről nem célszerű tájékoztatni a konkurenciát ezen a túlkínálattal bőven telített piacon. 🙂 Azonban a weboldalunkon, valamint Twitteren és Facebookon keresztül minden kedves érdeklődő időben értesülhet majd az újabb fejlesztéseinkről.
No comment yet, add your voice below!