Ez egy picit kritikus hangvételű cikk lesz, mert azt látom, hogy a céget teljes mértékben a 💸 vezérli és bár ez nem újdonság, de érdekes lehet számotokra ugyanannyira a színfalak mögé látni, mint ahogy azt mi tesszük. Mert bizony nagyon jó írni a legújabb készülékekről, a még meg sem jelent termékekről, de sokszor már teljesen unalmas az, hogy megérkezett az iOS 18, de néhány funkció csak ősszel lesz elérhető, hazánkban pedig egyáltalán nem.
Idén az Apple-t beperelték az „Apple Intelligence” nem valós demói miatt, amit a 2024-es WWDC-n mutatott be a cég. Akkor kiderült, hogy az „Apple Intelligence” demók nem valódi működő funkciókat mutattak, hanem előre megrendezett bemutatók voltak – ez még az Apple mérnökeit is meglepte. Ez pert és a vállalat iránti bizalom megrendülését eredményezte. Giannandrea és operatív vezetője elvesztették Siri-felügyeleti szerepüket, helyüket Mike Rockwell vette át, aki átfogó reformokat és nyitottságot ígért a külső AI-modellek irányába. Menjünk bele egy picit részletesebben az egészbe, hogy Apple miért nem képes felvenni a harcot a többiek ellen az AI szempontjából, és rögtön megértjük az egésznek a hátterét.
Tehát azt már tudjuk, hogy a bemutatott funkciók – például a személyre szabott válaszok, a kontextusérzékeny keresés és az alkalmazások közötti intelligens műveletek – valójában nem voltak elérhetők a bemutató idején. A tesztkészülékeken egyedül a Siri aktiválásakor megjelenő színes fényanimáció működött. Az Apple általában csak olyan termékeket mutat be, amelyek már működőképesek, így ez az eset kivételesnek számított. A Siri új funkcióinak megjelenése 2026-ra várható, bár addigra valószínűleg a ChatGPT és társai jóval előrébb járnak majd.
Miért történt ez és miért késnek az egyes funkciók fél vagy akár 1 évet is?
A probléma a cég elmúlt 10 éves változásaiban keresendő, és ehhez meg kell értenünk, hogy ez a vállalat egy hardver központú, azaz egy adott szoftverhez elkészítenek egy tökéletes hardvert és úgy adják ki az összességében jobb terméket. Ehhez mit csináltak az elmúlt 10-20 évben? Felvásároltak! Ezt rögtön a Sirivel is be tudjuk bizonyítani.
2011-ben az Apple elsőként mutatta be a személyi asszisztenst, amit csupán 1 évvel korábban vásárolt fel. Tehát egy meglévő, jó szoftver alá kellett csak 1 év alatt egy hibátlan hardvert készíteniük, ami végül az iPhone 4s-hez vezetett és vele együtt a Siri debütálásához. Lényegében a Siri volt egy mozgatórugója annak, hogy valaki megvásárolta az iPhone 4s-t. Nézzük meg az erről szóló reklámot.
A videóban két dolgot is észrevehetünk, az egyik hogy rendkívül alap funkciókat tudott a Siri, azt is főleg beépített appokkal, amivel egyébként nincs is semmi gond, mi akkoriban tátott szájjal néztük az egészet, hogy mennyire egyszerű és működőképes dolgot hozott össze az Apple azonnali reagálással. A Google-nek és Amazonnak ezután évekbe telt mire, eljutott egy hasonló minőségre. Azonban az egésznek volt egy másik része is, az Apple külső szolgáltatásokra támaszkodva adott nekünk információkat. Tehát a videóban látható forgalmi adatokat például a Google térképen mutatta meg, és így tovább… Ezért működött jól, mert nem saját maga akarta megoldani. Volt egy jó szoftveres alapja, egy remek hardvere és segítsége ahhoz, hogy megoldást találjon egy olyan ötletre, ami akkoriban egyedülálló volt.
Tehát az Apple 1 év alatt a felvásárolt szoftverből és remek hardverből kifejlesztette a Sirit, amit bemutatott és elérhetővé is tett az akkori legfrissebb iOS szoftveren. Tehát az iPhone 4s-sel együtt október 4-én elstartolt a Siri is. Nem volt olyan, hogy egyes funkciók később érkeznek, vagy csak a következő frissítéssel, esetleg olyan hangzatos mondatokkal hogy “this fall” azaz valamikor ősszel. Hanem a felhasználó egyből megkapta, amire vágyott. (Nézd meg milyen volt Siri, mielőtt az Apple felvásárolta volna.)
Ezzel szemben az Apple Intelligence, ami a 2024-es, félmillió Ft-os iPhone 16-os készülékeknek a debütáló újdonsága volt egyáltalán nem jelent meg a készülékkel együtt szeptemberben és hónapokkal később is csak egy része volt működőképes, azon túl, hogy amit bemutattak a WWDC-n, arra nem volt alkalmas fél évvel később sem.
-
Mit mutattak be?
Siri képes volt természetes nyelven adott, hosszú és összetett kérésekre pontos, kontextuális válaszokat adni, például:„Mutasd meg nekem azokat a dokumentumokat, amelyeket Anna küldött a múlt hónapban, és amelyek a New York-i projektet érintik.”
-
Mi volt a valóság?
Ez a funkció nem létezett működő formában a bemutató idején. A demóban látott válasz előre szkriptelt válasz volt, és nem egy élő Siri-interakció eredménye. A bemutató nem valódi AI-feldolgozáson alapult. (forrás)
Röviden tehát amellett, hogy hazudott az Apple, még csak nem is kaptuk meg azt a funkciót, amiért megvásároltuk a fél milliós készüléket. Nyilván arról már ne is beszéljünk, hogy az egész Apple Intelligence marketing videó Magyarországon készült, de annak, hogy ez valaha tudni fog magyarul, esélyét sem látjuk.
Erről bővebben ebben a cikkben írtunk, érdemes megnézni azokat a helyszíneket, amiket az Apple felhasznált Budapest utcáin.
A Galaxy AI idén az új okostelefonok legfontosabb fejlesztései között lett kiemelve a Samsung berkeiben. Vannak olyan Galaxy AI funkciók, amiket a Samsung saját fejlesztésű nyelvi modelljei hajtanak meg, és vannak olyan megoldások is, melyek mögött például a Google Gemini munkálkodik. A Samsung által nagyon sok esetben kiemelt „Bekarikázott rész keresése” például egy olyan funkció, ami egy az egyben a Google-től ered. Ezért is működnek ezek a funkciók, nem próbálnak meg mindent saját erőből megoldani, és elmondhatjuk, hogy itt bukik el most az Apple.
Miért bukik meg az Apple Intelligence 2025-ben?
Egyrészt azért, mert nem képes közreműködni, tehát minden egyes funkciót, adatot és kérést saját készüléken és szerveren szeretne megoldani, ami egyébként dicséretes, mert fontos, hogy az adataink biztonságban legyenek. Mivel az emberek akaratlanul is megosztanak a ChatGPT-vel olyan dolgokat, amiket nem kéne, így kiszivároghatnak olyan személyes információk, adatok, amik alapján scamek áldozatává válhatnak. De pont emiatt a zártság miatt a cég nem tud olyan gyorsan innoválni, mint a Google vagy Samsung, vagy éppen a ChatGPT.
Ez nem hardver, hanem szoftver
Amennyiben az Apple nem képes felvásárolni szoftver, például nem tudja megvenni a ChatGPT-t vagy hasonló AI szoftvert, akkor bizony le fog maradni, mert a hardvert odarakják és gyors lesz, de funkcióban annyira szegény marad, hogy az emberek inkább nem használják. Azért jobb a Google Térkép vagy éppen Waze is, mert a közösségre épül és adatokat osztunk meg egymással, a ChatGPT is azért tud magyarul, mert többek között mi magyarok tanítjuk rá és közösen fejlesztjük.
Ezzel szemben az Apple az adatok védelmét tartja fontosnak, de ha nincs elég belőle és nincs egy jó szoftver, akkor bizony az lesz, ahogy adott funkciókat hónapokig, jelen esetben évekig fejlesztik! Ahogy már említettem, jelenleg az Apple Intelligence a mostani iPhone 16-os telefonokra bemutatott változata csak 2026-ban fog véglegessé válni. Vicc.
El tudta volna adni ezt a telefont, hasonló példányszámban úgy ,hogy csak jobb kamera és mondjuk más designt kap? Nem!
Apple kénytelen volt hazudni és a bemutatót is elcsalni, mert nem volt mása, erre apellált 2024-ben és azt gondolta hogy a mérnökök megoldják ezt a problémát, azonban a kis létszám miatt nem tették meg, és az egészből egy hatalmas probléma kerekedett.
Konklúzió
Jelenleg az Apple termékeket nem az innováció miatt vásároljuk, hanem a meglévő, működőképes ökoszisztéma miatt, amit szeretünk. Gyors a készülék, remekül együttműködik a telefon a laptoppal és az órával, valamit a többi termékkel. Kiváló fotózási képességei vannak az iPhone-oknak. Az M-es processzorok, amik a mai világban TOP 1-3 sebességre képesek a mobil piacon, jelenleg az egyik legjobbak munkára átlagos napi használatra, ár/érték arányban is.
Ezzel szemben ugye a felvásárlások, és az adatok zártsága, valamint a külső együttműködés hiánya miatt egyre kevesebb funkciót kapunk a hardverek mellé, konkrétan a macOS nem tudott nagyot fejlődni évek óta. Nem tudom pontosan, mit hoz a jövő, de az látható hogy még több kollégát kéne felvenni a cégnek a szoftverek fejlesztésére, vagy még több céget vásárolni, hogy újra a nyeregbe kerüljön.
Vajon néhány hét múlva, az Idei WWDC-n mit mutat be az Apple és mi az, ami csak évekkel később lesz elérhető? Lehet a legunalmasabb WWDC előtt állunk? Ti mit gondoltok a fentiekről?
Szólj hozzá: Hozzászólok