Skip to content

Az Apple Music és a Universal Music Group (UMG) 2025. május 13-án bejelentették a Sound Therapy nevű új zenei wellness-gyűjteményt, amelyet kifejezetten a koncentráció, a relaxáció és az alvás támogatására terveztek. Az szerintem senkinek sem újdonság, hogy a hangok, köztük leginkább a zenék hatással vannak ránk, nem véletlenül hallgatunk olyan számokat, amik tetszenek nekünk, mert pozitív élményben lesz részünk. Az elmúlt 18 évben megszámolni sem tudom, mennyi cikket írtam, de ha olyan bejegyzésről van szó, amivel segíthetek másoknak, számomra pozitív élményt ad, és boldogan írom meg. Ez sokszor meglátszik az adott cikkeken is, hogy éppen milyen hosszúak, vagy mennyire részletesek, és nem csak tényközlőek.

A cikkek írása közben minden esetben zenét hallgatok: azért, mert azzal indítom el a folyamatot. Az agyi pozitív függőségi folyamatok kialakítása azt jelenti, hogy tudatosan olyan szokásokat és tevékenységeket építünk be az életünkbe, amelyek pozitív hatással vannak az agyunk működésére, és hosszú távon hasznos, egészséges “függőségekké” válhatnak. Ezek nem rombolják az életminőséget (mint a drog vagy alkohol), hanem épp ellenkezőleg: fejlesztik a kognitív képességeket, a mentális jóllétet, és az önszabályozást. Ilyen nálam a zenehallgatás cikkírás közben, vagy talán kevésbé pozitív, de egy kávé a cikk elején. A lényeg mindig ugyanaz, hogy megjutalmazzam magam azzal, hogy “dolgozom” és segítek a közösségnek. Ez az évek alatt teljesen bevált, mert boldogan írom ezt a cikket és nem gondolok arra, hogy ez egy munka. Ilyen, amikor szeretjük a munkánkat és szeretünk bejárni, van egy pozitív függőségünk vele kapcsolatban. Szóval nem véletlen, hogy az Apple készített ilyen listákat, ha van kedved, indíts el egy ilyen listát ide kattintva és olvasd tovább ezt a cikket úgy, hogy közben ezt hallgatod, és lehet, hogy érzel majd valamit!

Ha ez az egész dolog egyáltalán nem érdekel, egyszerűen ugorj a cikk második felére a lejátszási listákhoz, de ha picit is szeretnél foglalkozni azzal, hogy jobban érezd magad, mint most, akkor érdemes elolvasni az alábbiakat.

Az utóbbi évtizedek intenzív kutatásainak eredményei alapján tudni lehet, hogy a függőségek kialakulásáért és fennmaradásáért nem pusztán a szerre (legyen az alkohol, nikotin vagy bármi más) kialakuló testi válasz a felelős, legalább olyan fontosak az agyban található jutalmazó idegpályában lezajló változások is. Ha használod a közösségi médiát, biztosan tapasztaltál már te is hasonlót. Szeretnéd megosztani életed egy szép pillanatának örömét virtuális környezeteddel, ezért posztolsz egy fotót a nyaralásodról vagy az edzőteremből, ahol keményen edzed a tested. Minden egyes kapott like-kal és szívvel nő a boldogság érzése, és valahogy elégedettebbnek érzed magad.

De hogy még régebbre nyúljunk vissza, azért hogy ezek az idegpályák pozitívak legyenek, a szüleid folyamatosan pozitívan reagáltak egy-egy apróságra is, amit elértél. Ez manapság a szülőknél már tudatos, ezért jutalmazzuk meg a gyereket, hogy ezek az idegpályák a lehető legjobban jöjjenek létre az agyban.

Vagy talán megesett már veled az is, hogy egy szelet csokoládé segített elűzni a rossz hangulatot? Ezekben a pillanatokban az agyunk dopamint szabadít fel, amely nagyrészt felelős a kellemes érzésekért.

Szóval a dopamin felel azért, hogy boldogságot érezzünk, de az idegpályák létrehozása fontos ahhoz, hogy pozitív vagy netalántán  negatív (alkohol, drog) függőséget hozzunk létre.

Csak hogy egy negatív példát hozzak: McDonald’s. A McDonald’s természetesen nem rossz, de ha mélyebbre nézünk és megnézzük a Happy Meal menüt, akkor a gyerek jutalmat kap azért, hogy McDonald’s-ba megy és megeszi a mekis hamburgert, kap egy játékot, amivel dopamint szabadít fel a szervezete, az évek alatt pedig negatív függőséget is okoz a gyereknek. Tehát el akar menni a McDonald’s-ba, hogy kapjon valami játékot és egyen. Ez bizony tudat alatt felnőtt korban is megmarad, és sokaknak egy mekis hamburger boldogságot is okoz, holott a játék már nincs is “listában”. Szóval ez egy negatív idegpálya kialakulás.

Milyen lehet egy pozitív függőség?

Az alábbi szokások közül több is válhat „pozitív függőséggé”, ha rendszeressé válnak és jutalmazó érzést váltanak ki:

1. Rendszeres testmozgás

  • Felszabadítja az endorfint

  • Csökkenti a stresszt, szorongást

  • Javítja a memóriát és koncentrációt

     

2. Meditáció és mindfulness

  • Növeli a prefrontális kéreg aktivitását (ami a döntéshozatalért és önkontrollért felel)

  • Segít a szorongás, depresszió csökkentésében

  • Fejleszti az érzelmi szabályozást

3. Tanulás és agytorna

  • Új idegi kapcsolatok (szinapszisok) kialakulását segíti

  • Növeli az agyi plaszticitást

  • Jutalmazó érzés társulhat a fejlődéshez

4. Egészséges társas kapcsolatok

  • Oxitocin szint növekedése

  • Erősíti az érzelmi biztonságot, csökkenti a stresszt

5. Zenehallgatás vagy zenejátszás

  • Dopamin felszabadulást válthat ki

  • Fejleszti a memóriát, kreativitást

6. Jó minőségű alvás

  • Segíti az agy regenerálódását

  • Elősegíti a tanulás és emlékezés folyamatait

Apple Music Sound Therapy

Hogyan alakíthatunk ki pozitív függőséget? Például zenével, vagy olyan folyamattal, ami segítheti az adott tevékenységet. Ezért készített az Apple is néhány listát, amiben a tudomány segítségével létrehoztak speciális zenei összeállításokat. A Sound Therapy kizárólag az Apple Music platformon érhető el, és a felhasználók által már ismert és kedvelt dalokat ötvözi speciális hanghullámokkal, amelyek célja a napi rutinok javítása, miközben megőrzik az eredeti művészi víziót. A gyűjtemény tudományos kutatásokon alapul, és az UMG saját audio technológiáival működik, kihasználva a hanghullámok, a pszichoakusztika és a kognitív tudomány erejét a hallgatók relaxációjának vagy koncentrációjának elősegítésére.

(Emlékeztek, milyen jó volt még anno vezetékes EarPods-on hallgatni a zenét és mennyi pozitív élményünk volt utazás alatt? Most is erre gondolsz és mosolyogsz. Igen, ez egy pozitív agyi idegpálya, ami rögtön boldogság hormont szabadít fel. Így működik a marketing, ránézel a képre és van hozzá köthető élményed.)

A Sound Therapy három fő kategóriát kínál: Focus (Fókusz), Relax (Relaxáció) és Sleep (Alvás). A dalokat olyan ütemekkel vagy zajokkal egészítették ki, amelyek célja specifikus agyi válaszok ösztönzése. A gamma hullámok és a fehér zaj – egy minden hangfrekvenciát kombináló, susogás-szerű hang – segíthetnek a koncentrációban; a théta hullámok elősegíthetik a relaxációt; míg a delta hullámok és a rózsaszín zaj – egy mélyebb, szelídebb változat, amely az esőre vagy szélre emlékeztet – hozzájárulhatnak a jobb alváshoz. Például Katy Perry “Double Rainbow” című dalának álomszerű változata segíthet az elalvásban, míg egy Imagine Dragons szám motiválhat a teendők elvégzésére.

A Sound Therapy gyűjtemény az UMG londoni irodáiban működő, úttörő zenei wellness vállalkozás, a Sollos producerei, tudósai és hangmérnökei által készült. A gyűjteményben olyan elismert művészek dalainak meghosszabbított, instrumentális és újragondolt változatai szerepelnek, mint Imagine Dragons, Katy Perry, Kacey Musgraves, Ludovico Einaudi, AURORA, Jhené Aiko, Chelsea Cutler és Jeremy Zucker, prémium hallgatási élményt nyújtva.

Apple Music Focus – Hogy munka vagy tanulás közben jobban tudj koncentrálni.

Apple Music Relax – pihenj egy picit a zene segítségével, gondolkozz nyugodtan, meditálj és figyelj önmagadra.

Apple Music Sleep – aludj el megnyugtató zenére, álmodj pozitívan és kellj fel kipihenve.

Olvasd el a hozzászólásokat is

Szólj hozzá: Hozzászólok

Shopping cart

Hírek, Újdonságok

Webshop

Rendezés
Termék elérhetőség
Ár
- Ft
Bevonat
Csatlakoztatás
Modell
Tárhely
Méret
Tok mérete
Kialakítás
Gyártó
Akciós ár
Szíj anyaga