Skip to content

Őszinte leszek, én jó néhány éve nem fizetek már alkalmazáson belül semmiért. Ennek több oka is van, de leginkább az, hogy manapság már nem tudunk alkalmazást vásárolni, és ezt szó szerint kell érteni. Szinte minden app, ami egyébként fizetős lenne, lényegében már nem fizetős, hanem mikrotranzakciókkal van tele.

Éveken át előszeretettel használtam a VSCO nevű alkalmazást, amit egyszer megvásároltam és tudtam is benne használni a filtereket. Aztán egyszer csak átváltott éves fizetősre 2018-ban és azóta is ugye ezt a modellt használja. Nyilván az elején még elő-előfizettem, aztán rájöttem, hogy nem használom annyit az alkalmazást, hogy megérje és ezzel le is mondtam a COVID idején. Néhány hónapja szembejött újra ez a mikrotranzakciós téma, akkor picit komolyabban körbejártam és érdekes dolgokra lettem figyelmes.

Amikor 10 évvel ezelőtt az Apple-nél is elérhetővé váltak ezek az alkalmazáson belüli vásárlások, akkor leginkább azért fizettük az appon belül, hogy reklámmentességet kapjunk. Tehát voltak fizetős appok és mellette az úgynevezett freemium appok, amikor ingyenesen tudtuk letölteni, de az egyes funkciókért vagy a reklámmentességért fizetni kellett. Aztán teltek-múltak az évek, a reklám egyre kevesebbet ért, és a fejlesztők rájöttek, hogy az emberek az egyediségért fizetnek, legalábbis ha játékokról van szó, alkalmazások esetén pedig funkciókért. Ezzel egyébként nincs is semmi gond, addig a pontig, ameddig nem csak ebből áll egy adott játék. Ha van kedvetek, nézzétek meg Bükki Dani két videóját erről.

Az első videónál az első 8 perc szól csak a mikrotranzakciókról, ezt mindenképp érdemes megnézni, a második videója pedig önmagában a mikrotranzakciókról szól, de ebbe még ne menjünk bele ilyen gyorsan.

Az Apple és az alkalmazáson belül vásárlások

Az Apple is rájött 7-8 évvel ezelőtt, hogy sajnos hatalmas probléma, hogy az összes alkalmazás már csak appon belül akar pénzt kérni, “mindenért is”, és reklámokkal tömött, ingyenes alkalmazásokkal van tele az App Store. Erre kitalálták az Apple Arcade-et, ahol továbbra is hirdetés, hogy havi díjért cserébe játssz, amennyit akarsz reklámok és appon belül fizetések nélkül. Ez egyébként egy remek ötlet, és nem az Apple találta fel a “spanyolviaszt”, hiszen ezt már a Microsoft az XBOX és persze a Sony a PlayStation platformon is évek óta űzi.

És ez be is vált, remekül működik a konzol platformokon, ott végeredményben egy adott havi X összegért akár a legújabb játékokkal is játszhatunk, tehát tényleg megéri előfizetni, ezzel szemben kíváncsi lennék, hogy Te valaha is előfizettél-e az Apple Arcade-re vagy jelenleg előfizetsz-e. Valószínűleg nem.

 

Sajnos a cég ismét a saját, “Apple-ös” véleményét követte és ugye csak olyan alkalmazásokat engedélyezett az Apple Arcade-ben, amikben sem reklám, sem alkalmazáson belüli vásárlások nem lehetnek. Ezzel minket akart védeni, mint felhasználókat, amiből persze az lett, hogy a fejlesztőknek egyszerűen nem éri meg az Apple Arcade-ben megjelenni. Ez látszik is a fenti második képen, ahol 3 éve nem érkezett frissítés egy adott játékhoz, mert hát “minek” alapon, ha nincs belőle nyeresége a fejlesztőknek. És itt jön képbe akkor, hogy mégis miért és hogyan működnek a mikrotranzakciók. Erről nézzétek meg a teljes videót Danitól!

Amúgy a benne lévő magyar példa nagyon vicces volt, de tényleg így működnek a mikrotranzakciók normál esetben és nem iOS alkalmazásokban.

Sajnos egyelőre én nem látok megoldást, hogy hogyan lehetne áthidalni ezt, nektek mi a véleményetek erről? Ti fizettek valamiért, ami nem olyan, mint mondjuk a Spotify előfizetés, hanem valamilyen alkalmazáson belüli apróság?

Olvasd el a hozzászólásokat is

Népszerű hozzászólások

  1. Nekem leginkább a szemtelenség a problémám. Egy autós játék régebben 3-5 ezer Ft volt. Most a Real Racing 3 több millió Forintba kerülne ha meg akarnánk vásárolni. Persze sokkal több pálya és autó van benne, mint a korábbi verziókban, de azért ne legyünk nevetségesek.
    A másik problémám a családi megosztás. Sok appnál arra használják az IAP-ot, hogy ezt kikerüljék. Nincs fizetős verziója csak ingyenes és azon belül fizethetsz elő a teljes verzióra - családtagonként külön-külön.
    Vannak játékok, amelyekkel sokat játszom, napi szinten. Ezekre egyszer elköltöttem úgy 10 ezer Ft-nyi összeget, hogy ezzel kifizessem a fejlesztők munkáját. Utána viszont egy fillért sem vagyok hajlandó költeni rájuk. Sajnálom azokat, akik egyszerű “ládatologató” játékokon belül havi 30-50 ezer Ft-okat tudnak elkölteni. Sokan vannak, mert kapom utánuk a bónusz csapaton belül.

  2. Avatar for gusty gusty says:

    A tömör válasz nem. Egy-két olyan appom van, amiért fizettem, de azok még a régebbi időkből valók. Átestek a ló túloldalára, de amíg a sok hülye hajlandó szórni a pénzt, addig nem lesz változás.
    Szerintem a jó megoldás az lenne, hogy egy egyszeri árért megvehető lenne az app. Ebben az árban benne lenne x év követés, tehát a garancia, hogy egy iOS verzió váltás után is működni fog. A komolyabb funkcionális bővítés, mondjuk fő verzió váltásnál lenne egy kedvezményes upgrade ár a régi felhasználóknak, de nem lenne kötelező váltani.
    Nekem többnyire olyan programjaim vannak, amik nem is kaptak számottevő funkcionális bővítést, tehát a fejlesztő se fordít rá sok energiát. Amit meg igen, azt kell is, ha aktualizálni akarja a szoftvert, de ennek árát az új eladások fedezik. Ilyen program pl. amivel a tankolásaimat nyilvántartom, vezetem. Micro-ra nem költök, az egy lehúzás, előfizetés is csak a streamingek. Többnyire céges appok, bank, szolgáltatók, stb.

  3. Van előfizetésem, családi Apple One-ra, abban benne van az Arcade is. Talán 3 játék amivel lányom játszik, összességében szerintem nem éri meg, de a tárhely miatt meg kellett. Igazából valamikor nagyon régen, mikor még talán @Mac.com volt a vége, és először előfizetéses lett a tárhely meg családi (céges) email is volt hozzá (ami igazából 5 darab alias jelentett, és nagyon szarul oldották meg a további kezelést, mikor megszűnt /átalakult ez a lehetőség, nem engedték szétbontani önálló címekre, vagy én voltam hülye hozzá) azóta vagyok előfizető, kb 20 éve.
    Az sokkal inkább zavar, ahogy előttem is említettétek, amikor a pofátlanság van, hogy egy alkalmazás nulla plusz funkcióval azt nyomja le a torkodon, hogy az új OS verzióval csak az újra megvásárolt / előfizetett új verziója fog működni.
    Pl.: Paralells, TechTools Pro, stb

  4. Avatar for Sipka Sipka says:

    Level 2: én Spotifyért sem fizetek. Kialakult zenei ízlésem van, a kedvelt előadóim új megjelenéseit megveszem, ezzel támogatom a művészt és pont.

Continue the discussion at Hozzászólok

Participants

Avatar for Sipka Avatar for BoRRoNeo Avatar for Szifon Avatar for gusty Avatar for tibor731

Shopping cart

Hírek, Újdonságok

Webshop