fbpx Skip to content

Az Ügyfélkapu+ azonosítás jóformán minden egyes magyar állampolgárt érint, mivel a régebbi Ügyfélkapu belépési mód, tehát a pusztán csak felhasználónév és jelszó használata 2025. január 16-tól nem fog működni, ezért muszáj átállni vagy a DÁP (Digitális Állampolgárság Program), vagy pedig az Ügyfélkapu+ azonosítás használatára.

Ugyfelkapu+ beállítása lépésről lépésre COVER

Az Ügyfélkapu+ semmilyen extra szolgáltatást nem ad, csupán a jelenlegi Ügyfélkapu belépést egészíti ki egy kétlépéses hitelesítési eljárással, tehát már nem elég pusztán a felhasználóneved és a jelszavad a belépéshez, hanem egy külön kódot is meg kell adni, amit egy alkalmazás tud generálni. Ez elsőre bonyolultnak tűnik, de alább végigvezetünk lépésről-lépésre, hogy hogyan állíts be egy ilyen alkalmazást magadnak, vagy családtagjaidnak. Mielőtt belevágunk, néhány dolgot azért tisztázzunk.

Nem akarok egyáltalán mélyen belemenni, hogy miért és hogyan, mert valószínűleg azért jöttél az oldalra, hogy csak végigmenj a lépéseket, azért ezt olvasd el röviden, konyhanyelven!

FONTOS: mi az az Ügyfélkapu+?

Néhány éve a bankok bevezették a mobiltelefonos, másodlagos SMS azonosításokat, ugye amikor utalunk, vagy az interneten fizetünk valahol a kártyánk adataival, kapunk egy SMS-t egy egyszeri kóddal, és azt beírva már végbe is megy a tranzakció. Ezt nagy nehezen mindenki megszokta. Ezt nevezzük kétlépcsős azonosításnak magyarul. Ez lehet alkalmazás segítségével is, tehát hogy nem SMS-t kapunk, hanem egy alkalmazáson belül generált kódot adunk meg, vagy pedig a banki appban kell a tranzakciót jóváhagyni. Tehát amikor mondjuk utalnánk, akkor nem az SMS-t várjuk, hanem elindítjuk a telefonon az XY alkalmazást és beírjuk az abban generált kódot. Nevezzük ezt most kétlépéses hitelesítésnek, mert az Apple úgy hívja magyarul. Egyébként a magyar állam ezt is kétlépcsős azonosításnak nevezi.

Tehát az Ügyfélkapu+ hasonló a bankok által is használt kétlépcsős azonosításhoz, de hogy biztonságosabb legyen, nem az SMS verziót vezették be, hanem az alkalmazáson keresztüli verziót. Így ahhoz, hogy ezt bekapcsolhassuk, először egy alkalmazást kell beállítani. Jóformán egy nehezebb megoldást alkalmaztak, de biztonságosabb is, mert így az ügyfélkapunkra nem tudnak belépni azok, akik esetleg a SIM-kártyánkat ellopták volna.

Szükséges eszközök az Ügyfélkapu+ beállításához:

  • Számítógép, laptop vagy bármilyen más eszköz, amivel megnyitjuk az Ügyfélkaput
  • Mobiltelefon
  • Hitelesítő alkalmazás, ami megadja majd azt a kódot, amivel be tudunk lépni

Mivel a Szifon.com-ot olvasod, ez a cikk innentől kezdve az iPhone-osok számára készült, de ez nem jelenti azt, hogy más készülékkel nem tudsz rajta végigmenni. Azonban a cikkben lévő képek és lépések az iPhone felhasználóknak készültek, akik legalább az iOS 18-as rendszert használják, mivel a Jelszavak app használatával fogunk végigvezetni a lépéseken, hogy ne kelljen hozzá letölteni semmit. Az iOS 18-nál korábbi verziókon ehhez le kell tölteni egy megfelelő appot – de erről is szót ejtünk.

Az Ügyfélkapu+ azonosítás beállítása lépésről-lépésre a Jelszavak app segítségével

Első lépésként készítsük fel a mobiltelefonunkat arra, hogy az Ügyfélkapu+ azonosításhoz szükséges, egyszer használatos kódokat generálni tudjuk. Vegyük elő az iPhone-t és keressük meg rajta a Jelszavak appot, ahogy a képen is látható!

Amennyiben iOS 18-nál régebbi verzió fut a készülékünkön, azon nem lesz rajta a beépített Jelszavak app: ebben az esetben, ahogy az Ügyfélkapu oldala is ajánlja, töltsük le a Microsoft Authenticator vagy a Google Authenticator alkalmazást az App Store-ból.

Mi azért használjuk a jelszavak alkalmazást, mert ez az Apple beépített szolgáltatása, így nem kell hozzá semmit letölteni! A lépések természetesen a Jelszavak alkalmazással lesznek illusztrálva, de logikusan a többiben is megtalálhatjuk ezeket a funkciókat, tehát nyugodtan haladjunk tovább a többivel, ha esetleg nem lenne rajta a telefonunkon a Jelszavak app.

Nyomjunk rá a jobb alsó sarokban a + gombra, majd pedig kövessük az alábbi lépéseket.

Töltsük ki a mezőket, nevezzük el Ügyfélkapu+-nak, érdemes esetleg a saját nevünket is beírni, ha mondjuk szeretnénk többet is beállítani, például mamának, papának, akik nem rendelkeznek okostelefonnal, de általunk bármikor beléphetnek az ügyfélkapujukra. Töltsük ki a felhasználónév és jelszó mezőt, majd kattintsunk a mentés gombra! Ezután megjelenik egy Kód beállítása gomb. Itt álljunk meg és vegyük elő számítógépet.

Számítógép és mobiltelefon együttes használata

Első lépésként nyissuk meg az Ügyfélkapu oldalát a számítógépen, és lépjünk be a már megszokott módon, majd pedig kattintsunk rá az Ügyfélkapu+ igénylésére.

Itt a rendszer szólni fog nekünk, hogy töltsük le az alkalmazást, de további segítséget nem ad, hogy mit kell bennünk csinálni, ezeket csináltuk meg korábban fent, hogy előre felkészítettük az appokat. Ezt azért tettük meg korábban, mert ha nem vagyunk utána elég gyorsak, akkor lehet, hogy le fog járni a munkamenet, ha csak most kezdünk neki. 🤷🏻‍♂️

Itt vegyük elő a mobiltelefont és a Jelszavak appban nyomjunk rá a QR-kód beolvasása funkcióra!

Olvassuk be a QR-kódot úgy, hogy a telefon kameráját a számítógép felé irányítjuk, lásd a lenti képen!

Nyomjunk rá felül a mentésre és ezzel végeztük is az alkalmazás beállításával. Kapunk egy 30 másodpercenként folyamatosan változó, 6 számjegyű kódot az appon belül, amit adjunk meg a számítógépen.

A tovább gombra a rendszer adni fog egy törlőkódot, ezt mentsük el a jegyzetek közé, ahogy látjuk is a fenti képen, ehhez nyomjunk rá a szerkesztésre, írjuk be, hogy “Törlőkód: 12321321321” és mentsük el. Lépjünk tovább a számítógépen, és már el is készült az Ügyfélkapu+ belépésünk.

Jelentkezzünk ki és próbáljuk ki az Ügyfélkapu+ azonosítást. Logikusan nyomjunk rá Bejelentkezésre, majd az Ügyfélkapu+ gombra, töltsük ki a már megszokott felhasználónevünket és jelszavunkat, és nyomjunk rá a belépésre. Itt újra szükségünk lesz a mobiltelefonunkra.

Az azonosítónál kért kód a mobiltelefonon lévő ellenőrzőkód, ezt írjuk be és nyomjunk rá a bejelentkezésre. Ezzel végeztünk is, átálltunk az új Ügyfélkapu+ rendszerre!

Alapjában véve nem nehéz beállítani – de az Ügyfélkaput nem csak azok használják, akiknek okostelefonjuk, vagy éppen számítógépük van, és már otthonosak az ilyen azonosítások használatában, hanem az idősebb generáció is, akiknek fogalmuk sincs, hogy ezeket hogyan kell beállítaniuk. A fenti képes beállítás-segítséggel nem csak saját magunknak, de idősebbeknek is beállíthatjuk az okostelefonjukra, vagy ha nincs okostelefonjuk, akkor akár a mi mobiltelefonunkra, és ha bármikor be kell lépniük, akkor csak küldünk nekik egy kódot.

Olvasd el a hozzászólásokat is

Népszerű hozzászólások

  1. iOS-en azért is nagyon jó a gyári Jelszavak app, mert a felhasználónév/jelszó páros után, a hitelesítő kódot is ki tudja tölteni automatikusan, nem kell átlépni a másik alkalmazásba. Ebből a szempontból baromi kényelmes.

  2. Avatar for Jadeye Jadeye says:

    ezt amúgy a 1Password is tudja, meg valószínűleg a többi hasonló jelszókezelő is. :slight_smile:

Continue the discussion at Hozzászólok

Participants

Avatar for Szifon Avatar for Jadeye Avatar for ef-dani