fbpx Skip to content

Az oldalon már több CarPlay-es fejegységet is kipróbáltunk, amelyek lehetővé teszik, hogy olyan autóba is CarPlay kerüljön, amelyik alapból nem rendelkezik azzal. A fejegység ára és a beszerelési költség miatt viszont ez a megoldás már nem igazán költséghatékony egy régebbi, pláne nem több milliós értékű autó esetén.

Egy ideje már elérhetők a piacon a különféle CarPlay-adapterek, és mivel ezek általában egy androidos rendszert igényelnek, így egy régebbi androidos tablet is új életre kelhet CarPlay-kijelzőként. Adódik tehát a kérdés, hogy vajon mi az a minimális összeg, amiből már összehozható a CarPlay egy régebbi autó esetén?

Szükséges eszközök és kiegészítők

Az alábbi esetben a CarlinKit vezetéknélküli CarPlay-adapter és egy androidos tablet segítségével lett CarPlay-képes egy 2004-es VW Polo, amiben csak egy magnós rádió van.

CarlinKit CPC200-CCPA vezetéknélküli CarPlay-adapter

Az egészhez legelőször is szükségünk lesz egy CarlinKit CPC200-CCPA vezetéknélküli CarPlay-adapterre (ami egyébként Android Auto támogatással is rendelkezik), amelyet én az AutoKitCarPlay oldalról szereztem be, akik egyébként hivatalos viszonteladói a CarlinKit termékeknek.

Itt az ár cikkünk közzétételekor 73,99 dollár, és jelenleg még egy “Carplay” kupon kód is van, amivel 16% kedvezményt is kapunk, illetve ingyenes a szállítás is, így nagyjából 21.000 Ft környékéért tudjuk megvásárolni.

Az adapteren van egy USB-A aljzat is, így azon keresztül majd egyúttal tölteni is tudjuk a kijelzőként használt tabletet, tehát nem kell attól tartani, hogy használat közben lemerül.

Androidos tablet

A második, szintén elengedhetetlen dolog, amire szükségünk lesz, egy androidos tablet. Itt igazából a pénztárcánk szabja meg a határt, hogy mennyit vagyunk hajlandóak erre áldozni, és nyilván az is számít, hogy mekkora kijelzőjű legyen az adott tablet. Ehhez a cikkhez én egy 2012-es Nexus 7-es tabletet használtam fel, ami 7″ képátlóval rendelkezik, tehát gyakorlatilag ugyanazt nyújtja, mint egy átlagos CarPlay-es fejegység.

Egy ilyen tablet jelenleg mindössze néhány ezer Ft-ért beszerezhető a használt piacon, de igazából bármi más is megteszi, még mobilnetet sem kell tudnia, hiszen csak egy kijelző lesz. A lényeg, hogy legalább Android 4.4 fusson rajta, mert az AutoKit appnak ez a minimális követelménye. Értelemszerűen minél újabb a tablet, annál jobb, viszont az AutoKit app még ezzel a bő 10 éves készülékkel is tökéletesen működik.

Persze használhatunk tablet helyett egy androidos telefont is, az AutoKitnek igazából mindegy, de nyilván egy telefonnak kisebb lesz a kijelzője a fejegységek átlagosan 7″ méretű képátlójánál, ezért jobb erre egy tablet.

USB OTG adapter

Ahhoz, hogy a tablethez csatlakoztatni tudjuk a CarlinKit adaptert, szükségünk lesz egy USB OTG adapterre is. Erre egyrészt azért van szükség, mert a CarlinKit kábelének végén egy USB-A csatlakozó van, a régebbi tableteken pedig általában mikro-USB, másrészt pedig mindenképp OTG kell, különben a készülék nem fogja érzékelni, hogy be lenne dugva az eszköz.

Annak függvényében, hogy hová szeretnénk elhelyezni a tabletet, vehetünk csatlakozóba épített adaptert, vagy rövid kábellel ellátottat, esetleg hosszú kábeleset. Ezek ára nyilván típustól függ, de egy egyszerű, rövid kábeles adaptert már akár 800 Ft alatt is beszerezhetünk.

Autós tablet tartó

Ahhoz, hogy a tabletet valahogy rögzíteni is tudjuk, szükségünk lesz egy autós tablet tartóra. Itt én a Vogel’s szélvédőre rögzíthető tartóját választottam, mert abba gond nélkül belefért a Nexus 7 tablet. Ez a cikk közzétételekor 15.900 Ft-ba kerül az iKiegészítőknél.

Ebben a tartóban egyébként 360 fokban körbe is forgatható a tablet, így használhatjuk álló és fekvő elhelyezésben is, illetve a készüléket bármikor könnyen levehetjük róla anélkül, hogy magából a tartóból ki kellene venni, és utána egyszerűen vissza is pattinthatjuk a szélvédőre rögzített fejre. A tablet könnyű leszedhetősége azt is lehetővé teszi, hogy használat után el tudjuk tenni például a kesztyűtartóba, és így nem lesz feleslegesen szem előtt, ha hosszabb időre az utcán parkolunk.

A tartóhoz jár egy felragasztható műanyag korong is, ha inkább a műszerfalon találnánk rögzítési pontot, ahol viszont a tapadókorong nem biztos, hogy meg tudná fogni. Ekkor ez a felragasztott műanyag korong lesz az, amiben meg tud majd kapaszkodni a tapadókorong.

Mivel a tablet a műszerfal tetején kerül elhelyezésre, sokkal kevésbé kell levennünk a szemünket az útról, mint ha a kijelző a középkonzolon lenne, ez pedig egyúttal talán biztonságosabb is.

Az AutoKit app telepítése a tabletre

A CarlinKit adapter működésének feltétele, hogy a tableten telepítve legyen az AutoKit app. Ezt az AutoKitCarPlay weboldaláról tudjuk letölteni.

Telepítsük fel a tabletre, adjuk meg neki az összes kért engedélyt, majd pedig csatlakoztassuk a tablethez a CarlinKit adaptert.

Ezután az iPhone-on a Beállítások, Bluetooth menüpontban várjuk meg, hogy megjelenjen az eszköz, aminek a neve “AutoKit-XXXX” lesz, erre nyomjunk rá, és párosítsuk az iPhone-nal. Ezután az app tovább is fog lépni, és csatlakozik a készülékhez.

Pár másodperc múlva pedig megjelenik a CarPlay főképernyője:

Az itt megjelenő appok ikonjait az iPhone-on a Beállítások, Általános, CarPlay, Saját autó, Testreszabás alatt tudjuk be- vagy kikapcsolni, illetve a sorrendjüket is változtatni.

Összegezve

A fentieket összegezve ez nagyjából 38.000 Ft-ból kihozható: ez az összeg tartalmazza az akciós árú CarlinKit adaptert, az USB OTG adaptert és az autós tartót. A tablet árát azért nem számoltam hozzá, mert teljesen egyénfüggő, hogy ki mennyit akar rászánni, illetve nekem pont volt ehhez egy elfekvő Nexus 7, így nem is kellett vásárláson gondolkoznom.

Mivel az adapter képes egyúttal tölteni is a kijelzőként használt tabletet, érdemes lehet beszerezni mellé egy szivargyújtós töltőt, és ehhez egy USB-A – USB-A kábelt. (Én egy Joyroom JR-ZS240 MagSafe töltős tartót és egy Joyroom C-A08 30W USB-A + USB-C szivargyújtós töltőt használok, ami így mind az iPhone-t, mind a tabletet tudja egyszerre tölteni.)

Olvasd el a hozzászólásokat is

Népszerű hozzászólások

  1. Avatar for expa expa says:

    Okés, de ez mivel nyújt többet mintha a telefon kijelzőt nyomkodnám?
    A nagyobb méret?

  2. Avatar for Jadeye Jadeye says:

    nagyobb kijelzőméret, automatikus csatlakozás, ki sem kell venni hozzá a zsebedből az iPhone-t.

  3. Nekem már évek óta ilyenem van.
    Egy andoidos fejegység van alapból az autóban, ehhez csatlakozom vele. Először kábelesen ment a csatlakozás, ám kb. egy éve áttértem a wifi + BT kapcsolatra. Ez nagyjából stabil is (az esetek kb. 80 % -ában). 10 % -ban hosszasan próbálkozik mire összejön a dolog, és az utolsó 10 % -ban a jó istennek se akar összehangolódni…
    Ez általában ott jelentkezik megfigyelésem szerint ahol túl sok hálózat érhető el egyszerre. De ha odébb megyek, akkor már megoldja.
    Tehát kb. 80% -ban stabil a rendszer, a Parancsokkal pedig lényegében (70 % kb.) beülök és már kapcsolódik is fel a cuccra. :slight_smile:

  4. Mi a helyzet a hanggal? Hol fog szólni a navigáció és az Apple Music?

  5. Avatar for Jadeye Jadeye says:

    a cikkben említett esetben a navigáció hangja a tablet hangszóróiról szól. Apple Music-ot nem próbáltam, de valószínűleg az is onnan fog szólni, mert ugye nincs rákötve az autó fejegységére. ha az autó fejegységén van aux, a használt tableten meg jack, akkor egy jack-jack kábellel használhatja az autó hangszóróit is.

  6. -Nekem sajnos fekvő nézetben hibás felbontással jelenik meg a telefon tükrözés, összenyomot képet kapok. Álló helyzetben jó.
    -Ahogy már Grofzero is jelezte, sokszor nem csatlakozik fel a telefon.
    -USB C csatlakozós tablettem, van ezért ilyen OTG-t vettem hozzá. Működik vele, sajnos az erre csatlakozott USB A- USB A kábellel nem tölti a PDA-t.
    Ötlet a problémáimra van valakinek?

Continue the discussion at Hozzászólok

Participants

Avatar for Szifon Avatar for Jadeye Avatar for expa Avatar for fivetrillion Avatar for voxline Avatar for grofzero