fbpx Skip to content

A vezeték nélküli töltés nem újdonság így 2014 elején. Számtalan telefongyártó már kipróbálta és beleépítette a készülékeibe, az Apple azonban eddig ezt nem tette meg. Sajnos nem tudjuk, hogy miért, de biztos jó oka van rá. Elképzelhető, hogy még vár a tökéletes megoldásra, ami tökéletesen működik és nincsenek kompromisszumok.

Screen Shot 2014-01-08 at 11.43.00

A WiTricity nevű cég most előállt a vezeték nélküli töltéssel, illetve annak a már “megszokott” formájával. Az iPhone kap egy tokot, ami tulajdonképpen a vevő, és az “adót” pedig bárhova rakhatjuk, amennyiben a készülék felette van, tölteni kezd. Nézzétek meg a videót:

Egyébként a céget 2007-ben alapították és már több mint 4 éve foglalkozik ezzel a technológiával, tehát amennyire nem ismertek, annyira régóta foglalkoznak a vezeték nélküli töltéssel. Ahogy a videóban is látjuk, az asztal alá helyezi az adót, így ha bármit lerakunk az asztalra, ami tartalmaz egy vevőt, azonnal elkezd tölteni. Az ő technológiájuk egyszerre több eszközt is képes tölteni, amennyi “elfér” az adón. A kérdés persze az, hogy mennyire erős, tehát milyen gyorsan tölti az eszközeinket, illetve hogy mennyire korlátozott, tehát például más gyártók is készíhetnek-e hozzá adókat. Sem az ára, sem a megjelenés nem publikus egyelőre, így számomra továbbra is egy koncepció marad.

Pontosan ez az, amiért még nem terjedt el ez a technológia. Egyszerűen nem egységes, mint az USB. Különböző adó és vevő eszközök készülnek, amik egymással nem kompatibilisek ráadásul a vevők egyelőre túl nagyok. Itt is ugye egy külön tok szükséges a telefonra, ami még nem is lenne gond, de eléggé nagy lesz tőle a készülék. Természetesen vannak már kisebb vevők, de akkor meg az adó nem kompatibilis vele. Szóval sajnos ez a hátránya ennek a technológiának, ami egyébként nagyon jó lenne! Ti mit gondoltok erről?

Olvasd el a hozzászólásokat is

11 Comments

  1. Ennek csak akkor lesz ertelme ha egyseges lenne minden gyartonal, vagy lenne egy ceg aki csinal tokot(ami vevo) es hozza egy adot, ami minden altaluk gyartott tokkal(telefontol fuggetlenul) kompatibilis. Ha hazaerek nem nagy kunszt bedugni a konnektorba a cuccaim. De ha elmegyek egy androidos ismerosomhoz 10%-os akksival, meg jon meg egy xy akinek wp telefonja van szinten meruloben, akkor mindharman tudjuk tolteni, vagy legalabb ketten, akiknek nincs adatkabeljuk. Masik dolog ami a videoban nem latszik, hogy van-e kulso csatlakozo a rendes toltonek, vagy ha be akarom dugni, akkor szedjem ki a tokbol elobb aztan ha lehuztam arameol akkor megint rakjam vissza. Ez nagyoban megroviditi az osszepattintos tokok elettartamat. Bocs ha hossura sikeredett:)

  2. Ez az egesz vezeteknelkuli toltes tema ugy lenne az igazi, ha pl. 5-10-20m -es korzetben mukodhetne. Pl. Hazaerkezik valaki es mar toltene is a keszulek, stb. Bemegy a munkahelyre, szinten. ha ennyire helyhez kotott akkor max kenyelmes, de semmikeppen sem eget rengeto dolog. Ha legalabb tokot csinal a ceg hozza, az akkor legyen potakku is.

  3. @Lacquo: Nyilván ez azért nem ilyen egyszerű, mert ugye ha tölteni szeretnél valamit be kell kapcsolnod vagy bedugnod. Konyhanyelven, ha te 10-20m körzetben szeretnél tölteni, akkor ugye nagy lenne a számlád mert folyamatosan “adnád” az áramot, amit vagy felhasznál egy készülék vagy nem. Persze itt is lehet kapcsolót építeni, de akkor már ennyi erővel be is dughatod a készüléket. Szóval ez azért gondolom nem ilyen egyszerű.

  4. ezt az egészet még valakinek nagyon át kéne gondolnia.
    soha nem tennék azért egy ilyen bumszli tokot a telomra h megszabaduljak attól a mozdulattól mikor bedugom a töltőt a telefonba.

    majd ha a gyártok már eleve úgy készítik a telókat h ez a kapcsolat bennük lesznek gyárilag és elég a konnektorba egy szúnyogriasztó nagyságú valamit bedugni aminek nagy hatósugara van akkor lesz értelem ennek a vezeték nélküli töltögetésnek, addig szerintem csak parasztvakítás.

  5. Én kb 1 éve használok androidos telón a vezeték nélküli töltést és teljesen megváltoztatta a szokásaimat, délután 80 százalékkal indulok haza ugy hogy csak neha teszem ra. Az egész 10eft volt egy papirlap vastagságú 3×4 centis vevőt kelett beraknom a telefon hatlapja alá és kész. Persze kellett hozzá hogy a telefon előlegyen keszitve. Nokias telefonokat is tölt igy a munkatarsaim is csak ráteszik a telójukat és kész. Sajnos ha nincs előkészítve a telo mint itt akkor jön az ilyen batár tok. szóval a technológia készen áll csak bele kellene rakni.

  6. A vezeték nélküli töltés az elektromos indukcióval történik mint egy trafó belsejében. Kis távolságra használható, nagyra nem. Ez a 10-50 méteres elképzelés nonszensz. Az asztal alá szerelt töltő viszont jó ötletnek tűnik. Csak nehogy egy régi floppy kerüljön az asztalta.

  7. (A cikkeknél minden OFF-topic hozzászólást törlünk. Erre van a kereső a jobb felső sarokban, illetve a Gyakran Ismételt Kérdések cikk. Kérünk, használd a keresőt, vagy ha az nem ad eredményt, a linkelt cikknél tedd fel a kérdésed!)

  8. Akkor ne legyen 10-20m, de 2-5m siman lehetne. Vagy legalabbis az, h lefekszel az agyra akkor amennyire rakod magad melle ugy toltve legyen, vagy az asztalon toltodjon munkaban vagy otthon. De ne ugy, mint a videoban, h ha masik oldalra rakod mar kb nem tolt. 🙂

  9. Urak, én próbálom, de komolyan nem értem mi ez a nagy vezeték nélküli töltő hűhó. Még ha úgy lenne, ahogyan Lacquo is mondta, hogy pár méter lenne, még ha 1-2 csak … akkor bizonyára lelkesebb lennék a témát illetően. De így wireless létére helyhez kötöttebb, mint a vezetékes megoldás. 🙁

    Biztosan más is volt már úgy, hogy 7% -nál elkezd vadul netezni, Cut the Ropizni, Youtube nézni ágyban, kanapén vagy a fotelban fekve és az iPhone kérné a dzsúzt. Ilyenkor ugye elő a dock/lightning csatis kábelt (az enyém proli megoldással és egy szürke USB hosszabbítóval lett 2m effektív hatókörű) és folytatódhat a vidám tartalomfogyasztás. Persze elalvás esetén fulladásos halálhoz vezethet, de legalább reggelre csutkára lesz töltve a telefon! Ezzel szemben vezeték nélküli töltő esetén támaszthatnék kettő (2) eszközt a fejem fölött, szintén bekábelezve? Fulladásos halál plusz feltöltetlen készülék? … Micsoda kortárs festményre illő jelenet.

    Aztán ott van a töltés hatékonyság, sebesség, fogyasztás kérdése, adatátvitel pedig tudomásom szerint kilőve … Egy rendes dokkoló sokkal hasznosabb és sokoldalúbb ennél szerintem.

    Csakis úgy tudnám elképzelni a vezeték nélküli töltést, hogy minden étteremben, gyorsétteremben, pláza asztalban, kocsmai tölgyfa pultban lenne beépítve ilyen, jól meghatározott helyen mint a poháralátét! Na ott lenne értelme, amíg valaki meg nem durrantja a készüléket … 🙂

    ——

    pbando: Írtad, hogy kb 1 éve használsz androidos telón vezeték nélküli töltést és teljesen megváltoztatta a szokásaidat, délután 80 százalékkal indulsz el haza. Gondolom a munkahelyeden használod akkor. Megkérdezhetem miben nyilvánul meg az, hogy megváltoztatta a szokásaidat?

  10. Ez az életban nem lesz szabványos. Emlékszem volt egy kezdeményezés a mini usb csatikra, és a szifonon mi van ? Hát nem az. Miért ?????

  11. @Epitesz: technikai oka van. cserébe kapható hozzá adapter.


Add a Comment