fbpx Skip to content

Handrás, vagyis az iSTYLE segítségével már tegnap elhozhattam egy új 15-ös alap gépet. Korábban már írtam arról, hogy mi a különbség a régi és az új gépek között, és hogy mit érdemes vásárolni, a tegnapi nap folyamán pedig tesztelhettem is az elméletemet.

IMG_2734

(Balra az új – jobbra pedig a régi. Külsőre semmi sem változott.)

15″-os Retina MacBook Pro

Ahogy az Apple keddi eseményén hallhattuk, frissült a 13-as és a 15-ös Retina MacBook Pro is. Én 2013 elején vásároltam az első generációs Retina MacBook Pro alap gépet, és most azt az alap 15-ös géppel hasonlítottam össze. A régi gépben ugye egy 2.3GHz quad-core Intel Core i7 processzor működött, az újban pedig 2.0GHz quad-core Intel Core i7 processzor van. Ez persze azt jelentené, hogy a gép jóval lassabb, azonban ez nem igaz, mivel az új Intel technológiának köszönhetően a processzor-sebesség ugyanaz maradt. Egyébként a számok azt mutatják, hogy az új gép gyorsabb is valamivel, de ez minimális különbség:

IMG_2747

Nagyon kicsi a különbség a 2 gép között, holott a régi gép 2.3GHz-en megy, az új pedig csak 2GHz, mégis az új nyer. A GeekBench csak a processzor és a memória sebességét teszteli. Egyébként a régebbi gép alap ára 2013 év elején körülbelül 200.000Ft-tal drágább volt az újhoz képest, de a régi most akciósan megvásárolható az iSTYLE-ban, ha valaki szeretne olcsón új kifutó modellhez jutni.

Az egyik nagy különbség a két gép között az SSD sebessége. Ez konkrétan majdnem a duplája lett a réginek, hála az új technológiának, és ami már ekkora sebességnövekedést mutat a statisztikákban, az érezhető is a gépben. Sokkal gyorsabban tudok Aperture-ben RAW-fájlokat mozgatni, javítani, illetve a Final Cut X is fürgébb. Egyszerűen látható és érezhető a gyorsulás:

DiskSpeedTest-SSD768Screen Shot 2013-10-25 at 15.49.37

(Balra a régi, jobbra az új gép. Sajnos nehéz volt képernyőképet készíteni, mert gyorsan számolt az app – kattints a nagy méretért!)

Az SSD mellett a grafikus kártya is változott. A beépített Intel HD4000 helyett az Intel az új Iris Pro család került bele. Ezzel nagyon szkeptikusok voltak a bloggerek, sőt jóformán mindenki, mert nem tudtuk előre, hogyan is fog teljesíteni, mivel a kisebb 15-ös széria nem kapott plusz grafikus processzort, csak ezt a beépített Iris Pro-t. Természetesen a nagyobb 15 colos gép már megkapta GeForce 750M-et, de sajnos az árát is megkérik. Tehát a kérdés az volt, hogy elég-e az Iris Pro, vagy érdemes-e inkább a kifutó gépet megvenni, amiben még a GeForce 650M van.

IMG_2742

A válasz is-is. A régi gép grafikus kártyája, vagyis a GeForce 650M játékra és egyéb 3D-s alkalmazások futtatására jobb, mint az Iris Pro. Az inkább egy játékra is jobban alkalmas gép, és ha valaki 3D-s alkalmazásokat szeretne használni, akkor azt a modellt érdemesebb megvásárolni. Azonban ha már nem játékra használjuk a grafikus processzort, hanem videó kódolásra, vagy egyéb számolásra, akkor bizony az Iris Pro teljesít jobban. Nem sokkal ugyan, de ő nyer. Ez a nem sok egyébként pont arra elég, hogy jóval kevesebbet fogyasszon a gép, tehát hosszabb ideig lehessen vele dolgozni, adott esetben akár 8-10 órán keresztül. Illetve az árazásba is belesegít, mivel 619.000Ft-ért már megvásárolhatjuk a kisebbik 15 colos i7-es Retina MacBook Pro-t!

Konklúzió

Elsőre az alap 15 colos rMBP nem tűnik jó választásnak, de ahogy látjátok, mégis legyőzi a régebbi modellt, sőt árban is igen jó lett, főleg hogy az elmúlt évben folyamatosan csökkentek a Retina MacBook Pro-k árai. A nagyobb 15-ös változatról nem érdemes beszélni, mert az jó. Handrás szerintem majd csinál azzal is tesztet, de nem hiszem, hogy bármi hibát találna, biztos gyorsabb lesz az összes jelenlegi gépnél, sőt… Persze 800.000Ft-os ára miatt ezt talán el is várja az ember.

Az alábbi táblázatot körülbelül 1 éve készítem, a legtöbb pontszám még GeekBench 2-vel, illetve Mountain Lionnal készült. Meg is lepődtem, mikor a Mavericks-szel ekkora különbséget vettem észre a régi rMBP-nál. Hasonlítsd össze, hogy a Te géped mennyivel lassabb a legújabb rMBP-hoz képest:

Screen Shot 2013-10-26 at 12.16.05

(Kattints rá a nagyobb nézetért)

13″-os Retina MacBook Pro

Screen Shot 2013-10-23 at 15.53.24

Az új 13-as rMBP-t sajnos nem tudtam még tesztelni, de helyettem megtették már külföldön, így össze tudtam hasonlítani. A 13-as gép egyik legvonzóbb része az ára. Mára már a rMBP-k teljesen kiszorították a sima MacBook Pro-kat, tehát ha valaki nem kifejezetten az Air-t szeretné megvenni, akkor simán választhat egy retinát, a legkisebb változat már 400.000Ft-tól elérhető. Ez persze csak 128GB-os SSD-t és 4GB RAM-ot tartalmaz, ami igen karcsú. Véleményem szerint a középső változat, a 470.000Ft-ért kínált modell ideális, 8GB memóriával és 256GB SSD-vel. Érdemes megnézni az alábbi videót, amiben tesztelik a készüléket:

Tehát a külföldi kolléga a legerősebb gépet vette az erősebb i7-es processzorral. Így nem az alap gépet tesztelte, hanem a még drágább és még jobb i7-es 13 colos rMBP-t. Ennek az ára egyébként 620.000Ft hazánkban, tehát annyi, mint egy 15-ös gép. Először a GeekBench teszt eredményét mutatta meg 32biten, ezt én is teszteltem a 15-ösön és míg ő 6100 pontot kapott, addig én megkaptam a 10708-at. Tehát, amennyiben i7-es gépet szeretnénk, érdemes a 15 colos változatot venni, mert abba jobb processzort tesz az Apple.

Screen Shot 2013-10-26 at 13.03.02

A másik teszt CineBench-el készült, itt az Intel Iris grafikus kártyát tesztelte, amit én is megtettem a 15 colos gépen. Ő 21fps-t kapott, ezzel szemben én 26-ot, de látványosabb a CPU szám, mely a 13 colosnál 303, a 15-ösnél pedig 563, tehát majdnem a duplája. Ekkora különbség van az Intel Iris és az Iris Pro között.

speedmark9tests

A Macrumors pedig azt tesztelte, hogy az Intel HD4000 és az Iris között mekkora különbség van. Bizony 50%-al gyorsabb az új grafikus processzor, ezt az alábbi táblázatok is alátámasztják. Így akik eddig amiatt nem vettek volna 13-as rMBP-t, mert a videokártya nem elég, azoknak ez már nem lehet akadály, és persze a régebbi 13 colos gépek tulajdonosai is válthatnak az új Retinára.

macbookprogpus

Konklúzió

A 13-as Retina MacBook Pro is hatalmas fejlődésen ment keresztül. A régebbi gépeknél sokkal gyorsabbak és az áruk is elfogadható. Akik azonban nagyobb sebességet szeretnének, érdemes elgondolkozniuk a 15 colos változaton, jól látszik, hogy az sokkal gyorsabb, persze az ára is magasabb.

Az iSTYLE-ban már megvásárolhatóak az új gépek, illetve a régi gépek is kifutó árakon érhetőek el. Azt sem szabad elfelejteni, hogy évi 5.000Ft-ért az iSTYLE-ban biztosítás is köthető az ott vásárolt gépekre, ami gyakorlatilag nem tétel, és mindenképp ajánlom mellé. Bővebben:

Screen Shot 2013-10-26 at 13.12.34

Olvasd el a hozzászólásokat is

8 Comments

  1. En is amondo vagyok, hogy a technologia nem fejlodott valami sokat, legalabbis nem annyit mint az ARM vonalon. En egy 17′ es MacBook Pro-t hajtok, 2011 late specko. 2670QM, 8GB,6770M.

    Single-core score: 2898
    multi: 9705

    Mavericks alatt. Nem erzem, hogy valtasra kellene keszulnom, majd ha az uj gepek 20-25K korul produkalnak, akkor mar duplazasnak lehet mondani ha valtanek:)

    Minden esetre, szerintem baromi jók az rMBP-k.

  2. Kár, hogy nincs 17"-és Retina MacBook Pro mert az tuti must have lenne.

  3. Én is leteszteltem előbb a régi 15-ös retinát és valamivel jobb pontszámokat kaptam, mint ami itt a tesztben a fényképen szerepel. 3X teszteltem, elsőre kaptam a legjobb értéket.

    Single-Core Score: 3131
    Multi-Core Score: 12040

    Itt a linkje: http://browser.primatelabs.com/geekbench3/150109

    Sebességben nincs semmi előrelépés, gondolom a retina mindkettőn ugyan olyan szép. A gyorsabb SSD úgyse érződik a mindennapi használatban. Egyedül az AC-wifi, amire fájna a fogam, de applefanként se jutna eszembe a váltás, nem nyújt gyakorlatilag semmivel többet az új. Viszont az ára “barátibb” lett. Szeretem mindig az új dolgokat használni, de most nem érzek semmit az új modell iránt.

  4. @Thrutymo: Pont hogy az SSD ám nagyon számít, észre vennéd, ha valamit kéne másolnod vagy például több dolgot csinál a gép egyszerre. Nyilván nem must have a váltás, kinek mi kell. A rendszer is fürgébb, nem is kell arra várni, hogy váltson a grafikus kártyák között stb. Egyébként körülbelül 80-120e ft-ot kell rákölteni hogy új géped legyen, ami azzal jár:

    Új processzor, ami jobb mint az előző.
    Plusz akkumulátoridő, ami jobb mint az előző.
    Jobb grafikus chip, ami adott esetben jobb az előzőnél.
    Új SSD, ami 2x olyan gyors mint az előző.
    Újra 1 év garancia, ami nem árt.
    Ha akarod köthetsz rá évi 5.000Ft-ért biztosítást, ami ugyan csak nem árt.

    Összességében lesz egy új géped egyébként és ez pedig nem egy akkora összeg, hogy ne érje meg váltani. Persze ezt mindenki saját maga dönti el.

  5. Jó cikk! Köszi!
    Lényeg, hogy amit tudni lehetett a PCIe SSD hülyére veri a SATA-sat, illetve, hogy az Iris Pro nem gáz. Igazi előnye a GeForcenak nincsen, ha csak valaki nem 3D-zik, de ő úgysem MBP-t fog venni, hanem Mac Prot, mert kell a kraft és ki is termeli. Játékra pedig nem Macet veszünk.

  6. Ezt pontosan hogy kell érteni:
    “Egyébként körülbelül 80-120e ft-ot kell rákölteni hogy új géped legyen…”

    Első gen. rMBP-eladni és az eladási árra rádobni 80-120e-t, vagy ugyanezt a gépet bevinni egy premium reseller szervízbe és ők upgradelik a hardvert?
    (Van ilyen?)

  7. @veto: upgrade nincs. eladod a gépet a használt piacon.

  8. late 2011 15″-os 2.4GHz-s (négy mag, i7, 2.gen 2760qm) gépet hajtok. (8GB ram, radeon 6770M)
    (természetesen matt kijelzővel, ami azt jelenti, hogy ha nem zavar az a néhány ppi, akkor még jobb is a retinánál..)
    és a geekbench eredményem 11500felett van valamivel.
    váltanom kéne? dehogyis 😀
    pláne, hogy esetemben a váltás úgy 300.000Ft lenne majdnem. ezért kapok egy vékonyabb gépet dvd olvasó nélkül (amibe lehet rakni ugye háttértárat) és egy tükröződő, de jobb felbontású kijelzőt. na meg usb3-at és mégjobb tunderboltot. na ezért rohattul nem éri meg. mellesleg ha rakok bele két darab 256-os ssd-t olyan 90.000Ft-ért, aztán beleraidolom, akkor van egy 900MB/sec-es 512-es ssd-m. ami azért egy kicsit jobban üt ennél.

    p.s. 450MB/secről 730MB/secre váltás az nem majdnem kétszeres, hanem kb. másfélszeres. (1,62) a 430-ról 660-ra meg mégkisebb.


Add a Comment