fbpx Skip to content

Komolyabban fotózom körülbelül 2 éve, és ugyan nem vagyok a RAW híve, sokszor úgy döntök, hogy 1-1 adott szituációban érdemes RAW-ban fotózni, mert később jobban tudok azokkal a képekkel dolgozni. A héten futottam bele az alábbi írásba a blog.fotosarok.hu-n, és felkeltette az érdeklődésemet.

Sokszor elgondolkoztam már, hogy mi lenne, ha iPhone-on is be tudnám állítani a RAW formátumban való fotózást. Arra jutottam, hogy ez az opció nem jelentene sok problémát az Apple-nek, azonban az alábbi cikk jól demonstrálja, hogy teljesen felesleges lenne. Ilyenkor egyébként sokan azzal jönnek, hogy hát az iPhone kamerája már 8 megapixeles és csilli-villi képeket tud készíteni, és hogy akár egy DSLR-t is képes lenyomni. Na ez közel sincs így, már csak azért sem, mert az iPhone-ban lévő szenzorok annyira aprók, hogy egyik komolyabb DSLR-el sem képesek harcba szállni, és nem is ez a feladatuk.

FotoSarokBlog_logo_RGB

popphoto.com weboldal cikke szerint nem valószínű, hogy lesz RAW képformátum az oktostelefonokban, el is magyarázzák, miért.

Sokan használják az okostelefonjukat fotózásra, én magam is néha csak azt viszem kirándulásra, kisebb nyaralásra stb. A fotósokban persze felmerült a kérdés, hogy milyen jó lenne, ha lenne RAW formátum a telefonban, hogy annak a képével is lehessen bíbelődni. Van is erre próbálkozás, létezik olyan app, ami ezt próbálja szolgálni, de az sem igazi RAW fotót készít, csak JPEG helyett tömörítetlen formátumba menti a képet.

[appstore id=”518235205″ country=”HU” style=”custombox1″]

 Stan Horaczek elmondja, hogy miért nem lesz szerinte soha RAW formátum az okostelefonokban:

Az okostelefonokból manapság elég jó minőségű fotók jönnek ki. Őszintén szólva olyan jó minőségűek, hogy hajlamosak vagyunk megfeledkezni a hardver korlátairól, mert a képfeldolgozó algoritmus olyan jól kezeli a zajt és a torzítást, hogy simán publikálható képeket kapunk.

Az első igazi probléma viszont az optika. Azok a hangyányi üveg “objektívek” nagylátószögű képet alkotnak, ebből fakadóan torzítanak és vignettálnak, amit korrigálni kell. Mivel nincs bennük zoom, ezért a gyártó egy általános lencsekorrekció tud nyomni minden képre. Mintha csak a RAW feldolgozásnál nyomnánk be a profilos lencsekorrekciót. Ha RAW formátumunk lenne korrekció nélkül, meglepődnénk mennyire más képet mutatnának ezek az optikák. Negatív irányban értve persze.

0912iphone5camera

A másik dolog a zaj-kérdés. Azt már szinte mindenki a fejébe verte, hogy a kisebb szenzor nagyobb zajt produkál. Az okostelefonokban vannak a legkisebb méretű szenzorok, mégis 6-8 meg 13 megapixelesek, így RAW fotó esetén gondolhatjuk, milyen zajos képet kapnánk belőlük.

Persze mindkét problémát meg lehetne oldani utómunkában, de a gyorsaság és megosztás lehetősége a nagy előnye az okostelefonos fotózásnak. Az utómunkás pepecselés révén ezt a báját rombolnák le a mobilos kattintgatásnak.

A következő probléma a fájlformátum. Egy ideális világban az okostelefonok DNG formátumot használnának RAW-ként. Ebben az esetben kompatibilisek lennének a fotóeditáló szoftverekkel, mint például a Lightroom. De mikor törekedtek az okostelefont gyártó cégek arra, hogy maximalizálják a kompatibilitást? És akkor még nem is beszéltünk az Apple és az Adobe szokásos egymásra legyintéséről. A vége az lenne, hogy olyan RAW formátumot kapnánk, amit nehéz feldolgozni. Ebből fakadóan az összes app, amit fotózáshoz használnál, ki lenne lőve egy időre, nem beszélve a fotótároló oldalakról.

iphone-5-camera-500x295

Aztán itt van még a fáljméret kérdése. A legtöbb okostelefon ma már 8 megapixeles fotót gyárt. Ebben a felbontásban nagyjából 8 megabájtos képekkel számolhatnánk, de mivel a legtöbb app nem fog tudni mit kezdeni a RAW file-okkal, ezért kényetelenek lennénk JPEG-et is tárolni a RAW mellé. Ez rengeteg adatfeldolgozással, rögzítéssel és tárolással járna, ami különösen akkor jelentene problémát, ha mondjuk 16GB-os iPhone-od van bővítési lehetőség nélkül.

Szóval így a végére úgy gondolom, nincs okunk arra, hogy iPhone-unkal RAW-ban fotózzunk. Ti fotózással foglalkozók mit gondoltok erről?

Olvasd el a hozzászólásokat is

5 Comments

  1. a telefonnal telefonálni kell, egy fényképezőgéppel meg fényképezni… ennyi…a cikkből – szerintem – semmi újat nem tudtunk meg…

  2. Mivel a felhasználók nagy része pont az automata fotózást szereti, illetve mert az Apple az egyszerűség mellett tört karót, sosem lesz RAW az iPhone-ban alapból. Én nagyon örülnék neki hogy megvalósítanák a valódi RAW-ot külső appokkal, mert én szeretek a mobilos fotókkal bíbelődni. Valószínűleg abba a 0.001%-ba tartozom aki valóban nekiesik egy iPhoneos fotónak Lightroommal 🙂

    A lightroomhoz simán lehetne készíteni iPhone-os lencsekorrekciós profilt, ráadásul sokkal finomabban lehetne szabályozni a kép paramétereit. Zaj/részlet-et is sokkal precízebben lehetne az egyéni igényekhez igazítani. Na majd talán a Nokia megcsinálja 🙂

  3. Benne van a nevében: fényképezés. Lenyűgöz, hogy milyen képeket tud az iPhone-om. De vannak azok a képek, amikhez kell a vas. Amihez egy ilyen kis plexi, mint ami a telefonban van, soha nem lesz elég. Én a jó fényképészet legnagyobb korlátának továbbra sem a telefonok tudását érzem, hanem azok kihasználását. Másrészt felesleges raw-okkal bíbelődni, amíg mindenki az instagram kínálta szinezésekkel játszik. Jó feszegetni, hogy mit tud egy teló, egy kompakt gépet tökéletesen kivált szerintem, de egy DSLR-t nem fog soha. Mintha egy utcai autót akarnánk becsövezni, hogy versenyezzünk vele. Kb. ahhoz tudnám hasonlítani.

  4. Felesleges, aki ilyen nagyvonalú fotókat szeretne készíteni az vegyen DSLR-t…:)

  5. Van valami app, amivel “korrekciómentes” képet lehet csinálni? Érdekelne, mit tud a kamera anélkül… 🙂
    Amúgy igen, használható az iphone (én esetemben ipod) 5 kamerája, szép képeket lehet vele csinálni, de az emberre mikor rájön a fotózás, gyakran beleütközik a kis kamera határaiba. De ez abszolút nem baj! Nem profi fotózásra van ez kitalálva…


Add a Comment