A facebook app új funkciója lehetővé teszi, hogy a készülékeddel fotózott összes képet automatikusan feltöltsd egy privát mappába, amikről aztán később eldöntheted, hogy meg is osztod-e őket másokkal, vagy sem. De vajon tényleg be kellene-e ezt kapcsolni?
A sophos cikke szerint érdemes megfontolni a funkció használatát, és erre kilenc indokot is felsorol pro és kontra is, hiszen ezzel például elvész annak a lehetősége, hogy magunk választhassuk meg, mit szeretnénk feltölteni, viszont a képek egy privát mappába kerülnek. De lássuk, mik merültek fel a cikk szerzőjében az újdonság kapcsán.
Az első, hogy szerencsére a funkció opt-in rendszerben került bevezetésre, tehát a felhasználónak magának kell azt aktiválni. Ezzel legtöbben akkor találkozhattak, amikor a napokban a mobilalkalmazásban megjelent a hírfolyam tetején az erről szóló ajánló:
Nyilvánvalóan ha automatikusan kapcsolták volna be, kérdés nélkül, akkor az sok felhasználónál kiverte volna a biztosítékot.
A második fontos tudnivaló, hogy amennyiben bekapcsoljuk a funkciót, az utolsó 20, majd azt követően minden új képünk automatikusan feltöltésre kerül a háttérben egy privát albumba a facebookon. Úgyhogy érdemes lehet kétszer is meggondolni, mit is fotózunk le.
A harmadik, hogy a feltöltött fotókat más felhasználók alapból nem látják. Amikor megnézzük az így felkerült képeket, akkor azok közül kiválaszthatjuk, hogy miket szeretnénk megosztani az idővonalunkon, vagy elküldeni másoknak üzenetben.
Negyedjére: ha aggódunk amiatt, hogy ez az automatikus feltöltés megeszi majd a havi adatforgalmi keretünket, akkor természetesen beállíthatjuk, hogy csak akkor induljon el a szinkronizálás, ha Wi-Fi hálózatra csatlakozunk, és mobilneten ne töltögessen.
Ugyanakkor a facebook állítása szerint egy-egy kép kisebb méretben, úgy 100KB környékét felhasználva kerül feltöltésre mobilinternetet használva, tehát ebből azért következtetni lehet, hogy mekkora adatforgalommal járna a funkció használata.
Az ötödik lényeges része a dolognak, hogy a fotók szinkronizálása leáll, ha az akkufeszültség alacsony, tehát 20% alá csökken, így nem feltétlen fogja leszívni az akkumulátort, de ettől függetlenül persze a feltöltés miatt hamarabb lemerülhet a készülék, még ha csak a 20%-ig is.
A hatodik indok miatt valóban érdemes lehet megfontolni, hogy bekapcsoljuk-e, vagy sem, hiszen az automatikus feltöltés minden fotónkat feltölti, válogatás nélkül. Igen, azokat is, amiket a titkos párkapcsolatunkról lőttünk, vagy még azt is, amiben a hátunk közepét fotóztuk le a tükörben, hogy lássuk, mennyire karmolta össze múltkor valaki, vagy legyen szó bármi más olyan képről, amit azért nem tárnánk a nagyközönség elé.
Ezen felül a rólunk a tudtunk vagy engedélyünk nélkül készült kép is ugyanilyen könnyen landolhat a facebookon, és noha megkérhetjük az illetőt, hogy törölje a készülékéről, de nem tudhatjuk biztosan, hogy a facebook albumból is törölte-e.
A hetedik indok szintén kissé elgondolkodtató, mert bármi fotó mind értékes információval szolgálhat a facebook számára, hiszen gondoljunk csak bele, a kép metaadataiban nem csak a kép készítésének dátuma, de sokszor még a pontos GPS koordináta is megtalálható, hacsak ez utóbbit le nem tiltottuk. A helyszín információt pedig a facebook felhasználhatja helyszínfüggő reklámok megjelenítéséhez.
Persze a legnagyobb probléma talán nem is ez, hanem az automatikus arcfelismerés, amin egyébként az összes feltöltött kép átmegy a feltöltés után, ha tetszik, ha nem, majd ezután a rendszer felajánlja az azon felismert arcok esetén, hogy megadjuk, kihez is tartozik. Hogy az arcfelismerést a facebook a Photo Sync segítségével feltöltődő képek esetén is bekapcsolja-e, az jó kérdés, de sosem lehet tudni.
Ezzel a használat során egész jó kis adatbázis építhető, hiszen tudni lehet a képek alapján, hogy mikor, kivel és hol voltunk.
A nyolcadik ismét a feltöltés automatikus volta miatti aggályokról szól, mert azon túl, hogy nem válogathatjuk meg, hogy melyik képek kerüljenek fel, azt sem tudjuk így szabályozni, hogy a facebook pontosan milyen analízisnek vesse alá a képeket, és mit kezdhessen az abból kinyert információkkal. Ezt a rizikót csökkenthetnénk azzal, ha mi magunk adhatnánk meg, melyik kép kerüljön fel, és melyik ne. Persze ez továbbra sem jelenti azt, hogy saját magunkon és a facebookon bárki is elérhetné ezeket a képeket alapból, de mivel semmi szabályozási lehetőségünk sincs a feltöltést illetően, ez mindenképp csökkenti sokak biztonságérzetét.
Legvégül, kilencedikként pedig ha esetleg már bekapcsoltuk, de szeretnénk kikapcsolni, akkor kövessük a következő leírást.
Magáról a Photo Sync szolgáltatásról pedig annak hivatalos oldalán olvashatunk bővebben.
Te bekapcsoltad a szolgáltatást? Használod az iOS 6-ba beépített facebook adta lehetőségeket?
9 Comments
Hol lehet ezt egyáltalán bekapcsolni? Mert én sehol nem találok ilyen opciót … Kipróbálnám milyen lehet.
Ha én a Photo-ra kattintok akkor az összes fényképem megjelenik és itt választom ki mit töltök fel. Ez lenne ez a hatalmas fícsőr?
@tomtrial: Facebook appban az oldalsó sidebarban menj rá, hogy “Photos” és ott alul a 3ik tabra, hogy “Sync”. Na akkor dobja fel ezt az ablakot ahol be tudod kapcsolni.
A dropbox elég régóta tudja ugyanezt és bennük jobban megbízok inkább oda teszem fel automatikusan a képeket viszont nem is ez a baj hanem, hogy 100k ra leszedi a képed. Jó az facebookra épp lemegy kategória de akkor is. Így nem látom értelmét. A dropboxot biztonsági mentésre használom, meg hogy ne keljen szinkronizálni a képeket. Erre a kettőre ez pont nem jó, akkor minek? nem értem
Nagyszerű. A Facebook egyre jobban kezd hasonlítani egy féltékeny barátnőre.
Mi jár a fejedben? Hol vagy? Kivel vagy? Ki ez a liba?
Nem tartom jó ötletnek, hogy felkerüljenek a netre a fenti infók. Van az a mondás, hogy mi történik azokkal a dolgokkal, amik felkerülnek a netre. Még akkor is, ha teljesen privát és jelszó és esesell. Nem kellene a személyes adatainkat mindenhova feltöltögetni. Már így is túl sok mindent tud a facebook.
Egyszer azért kíváncsi lennék, a többség mit válaszolna, ha megkérdeznék őket, hogy egy vadidegennek milyen adatokat adna ki magáról.
@barnebyte: egyetértek. Utálom a közösségi oldalakat, csak sajnos az egyetemi csoporttársaim ezen kommunikálnak…
@FekaBa: Vigyázz a dropboxxal, mert lerontja a képek minőségét amikor feltöltöd, vagy magától szinkronizál. Mentésnek nem jó.
@Ugyankerem: Tévedés, most megnéztem minden stimmelt, méret, metaadatok stb … minden pont ugyanaz mint ami a telefonomon van ( mondjuk én Note 2-őt használok ami Android )
iPhoneon lerontja? Valaki tudja tesztelni?
Én is mentésnek használok kb 6 gigányi helyet, de eddig nem tapasztaltam hogy lett volna minőség romlás, de ha hazaérek meglesem..
Egy olyan KÉRDÉSEM lenne, hogy a Facebook és Facebook Messenger alkalmazásokon belül mostanában idegesítően lelassul a gépelés (akadozik, késik a gépelt betűk megjelenítése), majd 2-3 mp elteltével hirtelen felgyorsulva megjelenik a begépelt szöveg. Mi okozhatja ezt, illetve mit tudok tenni ellene?
iEszköz: iPhone 4 8GB (iOS 6.0) legfrissebb Facebook alkalmazással