fbpx Skip to content

Az alábbi cikket Ys. írta a 0x90 blogon, és mivel a cikksorozata kapcsolódik az iPhone-hoz, mi érdekesnek gondoljuk a számotokra is, így ezeket engedelmével egymás után át is emelnénk ide, a Szifonra.

***

A múltkori részben ott hagytuk abba a binárisok dinamikus analízisének témakörét, hogy ráakaszkodtunk az objc_msgSend függvényre gdb-vel, és figyeltük, hogy melyik objektum melyik másikkal lép kapcsolatba. Ez nagyon izgis, lehet órákig scrollozgatni az üzeneteket olvasgatva, de sokkal érdekesebb, ha mi magunk is belenyúlunk az alkalmazásunk lelkivilágába.

Megmutatom, hogy hogy lehet debuggerből feloldani a PIN képernyőt a már eddig is vizsgált PhotoVault alkalmazásban. Amit a következőkben leírok, továbbra sem “hekkeli meg” az appot, hanem egyszerűen példát mutat arra, hogy hogyan lehet az alkalmazás feltérképezése után használni az alkalmazás osztályainak térképét és interakcióba lépni az alkalmazás komponenseivel futási időben. A példát bővebb magyarázatokkal ebben a könyvben is megtaláljátok.

A futási időben történő interakciót megtehetjük a mezei, egyszerű parancssori gdb-vel. Működik, lehetséges a dolog és még akár használható is üzemszerű tesztelési melók során, azonban van egy jóval kényelmesebb mód is – úgy hívják, hogy cycript. Idézet a weboldaláról:

“What is Cycript? A programming language designed to blend the barrier between Objective-C and JavaScript.”

Elég perverzül hangzik, nemdebár? Érdemesebb inkább úgy közelíteni hozzá, hogy ez a mi szempontunkból nem más, mint egy szintaktikai édesítőszerekkel felturbózott front-end a gdb-hez. Ráadásul a gdb-hez hasonlóan rá tud akaszkodni futó processzekre, beszéli az ObjC szintaktikát, plusz javascript-szerűen szkriptelhető és ezek így összességében már igen jól használható eszközt adnak a kezünkbe.

Lássuk, hogy hogy működik és hogy lehet használni – mielőtt használni kezdenénk, nem árt némi előismeret az appról.

Amikor egy ObjC-ben megírt alkalmazás fut, akkor mindenféle eseményekre tud reagálni. Ilyen esemény lehet akármi – pl. a júzer a home gombra ütött és az app lement háttérbe, kilépnek belőle, de akár az alkalmazás saját maga is tud eseményeket definiálni, amikre aztán reagálni akar. Javás világban az ilyesmikre figyelő állatot listenereknek hívják, ObjC alatt delegate a nevük. Az alkalmazás komponensei delegate-eket használnak arra, hogy értesítsék egymást különféle dolgokról – a konkrét alkalmazásban van egy komponens, ami a PIN screen állapotát figyeli és ha a júzer sikeresen feloldotta a zárat, küld egy jelzést az alkalmazás többi komponensének, akik eltüntetik a PIN screent és elintézik a tényleges interfész felépítését és kirajzolását.

Honnét tudom mindezt? Az osztályok leírásából. A statikus analízisről szóló részben megmutattam, hogy hogy lehet a binárisból kinyerni a “térképet”, amiből képet lehet kapni az alkalmazást felépítő objektumokról és a működésükről.

white-iPhone:~ root# class-dump PhotoVault

A következők megértéséhez nem árt némi ObjC-ismeret: dióhéjban annyit fogunk csinálni, hogy megkeressük a statikus analízis során előállított “osztálytérképen”, hogy pontosan mi történik, amikor a felhasználó beüti a PIN-jét.

A PIN-képernyőn a felhasználó PIN-jét egy UITextField típusú objektum kapja meg, kell legelőször is objektum, ami ennek az eseményeire reagál. Az osztálytérképet átböngészve meg is találjuk a kérdéses objektumot, ami a JSLockScreenViewController névre hallgat, ez implementálja a deklaráció alapján a UITextFieldDelagate protokollt.

@interface JSLockScreenViewController : _ADBannerContentSizeIdentifier320x50 <UITextFieldDelegate>
{
UIView *_background;
UIView *_headerView;
UIImageView *_headerImageView;
UILabel *_statusLabel;
UILabel *_tipLabel;
UIImageView *_lockView;
UITextField *_passcodeField;
UITextField *_firstField;
UITextField *_secondField;
UITextField *_thirdField;
UITextField *_fourthField;
UIButton *cancelButton;
UITapGestureRecognizer *_tap;
id <JSLockScreenDelegate> _delegate;
}
[…]
– (void)dismiss;
[…]
– (BOOL)textField:(id)fp8 shouldChangeCharactersInRange:(struct _NSRange)fp12 replacementString:(id)fp20;
[…]
@end

Az osztály nevéből az is sejthető (még egyszer, nincs forrásunk az alkalmazáshoz), hogy ez az a komponens, amelyik ellenőrzi a beütött PIN helyességét. Az elnevezésekből kitaláljuk, hogy a dismiss függvény az, amelyik triggereli a feloldási folyamat befejezését jelentő esemény világgá kürtölését. Maga az ellenőrzés akkor történik meg, amikor a felhasználó beütötte a négy számjegyét, ezt az alkalmazás atextField:shouldChangeCharactersInRange: API-hívás felhasználásával éri el, ami minden beütött számjegy után meghívódik.

Remek, remek, haladunk, viszont a kérdés továbbra is adott: hogy rakjuk össze a cycriptet, hogy a memóriában futó alkalmazáspéldányban meg tudjuk hívni ezt a függvényt?

Így.

Elindítjuk a cycriptet.

white-iPhone:~ root# cycript -p `ps aux | grep PhotoVault | awk ‘{print $2}’`
cy#

Az cycript alapszinten beszéli az ObjC szintaktikát és rá van akaszkodva a processzünkre, kérdezzük hát meg tőle az alkalmazás gyökerének címét a memóriában.

cy# [UIApplication sharedApplication]
“<UIApplication: 0x3969b0>”

Tehát az alkalmazásunk gyökere egy UIApplication nevű objektum. Nézzük meg a http://developer.apple.com/library/ios/#DOCUMENTATION/UIKit/Reference/UIApplication_Class/Reference/Reference.html oldalon, hogy milyen függvényei vannak egy ilyennek. Van neki elég sok, de hogy lássuk, hogy hogy működik a dolog (és hogy működik), tekintsük a networkActivityIndicatorVisible nevű property-t, ami a kis hálózati kommunikációs ikonkát rakja ki illetve szedi le a státuszbárból.

networkActivityIndicatorVisible

A Boolean value that turns an indicator of network activity on or off.

@property(nonatomic, getter=isNetworkActivityIndicatorVisible) BOOL networkActivityIndicatorVisible
Discussion

Specify YES if the application should show network activity and NO if it should not. The default value is NO. A spinning indicator in the status bar shows network activity. The application may explicitly hide or show this indicator.

Elég egyszerű a használata, kapcsoljuk be.

cy# [UIApplication sharedApplication].networkActivityIndicatorVisible
0

Most nem látszik, de ha bekapcsoljuk, akkor fog.

cy# [UIApplication sharedApplication].networkActivityIndicatorVisible = YES
true

Ez volt a bemelegítés – lássuk most a PIN screenünket, minden megvan, ami kell hozzá.

Legelőször is, amikor a PIN screenen vagyunk, akkor a képernyőn kirajzolt vizuális elemekért felelős objektumok mellett kell lennie egy JSLockScreenViewController típusú objektumnak, ami az előző térképelemzéses vizsgálódás alapján valamelyik textField-hez fog kapcsolódni. Amit a képernyőn látunk, az elérhető a cycriptben a keyWindow hívással.

cy# [UIApplication sharedApplication].keyWindow
“<TTNavigatorWindow: 0x357200; baseClass = UIWindow; frame = (0 0; 320 480); layer = <CALayer: 0x357310>>”

Megkérdezhetjük tőle, hogy egészen pontosan mi is van a képernyőn (a végét levágtam, hogy elférjen).

cy# [UIApplication sharedApplication].keyWindow.recursiveDescription
“<TTNavigatorWindow: 0x3ba090; baseClass = UIWindow; frame = (0 0; 320 480); layer = <CALayer: 0x3ba1a0>>
| <UIView: 0x3cfd10; frame = (0 20; 320 460); layer = <CALayer: 0x3cfd40>>
|    | <UIImageView: 0x3cff90; frame = (0 0; 320 480); userInteractionEnabled = NO; layer = <CALayer: 0x3d0a70>>
|    | <UIView: 0x3d21e0; frame = (0 0; 320 96); layer = <CALayer: 0x3d1ff0>>

[…]

Némi keresgélés után megtaláljuk, hogy a keresett controller hol található a memóriában:

cy# [UIApplication sharedApplication].keyWindow.subviews [0]._viewDelegate
“<JSLockScreenViewController: 0x3b1a70>”

Beszállunk az objektumba:

cy# x=new Instance(0x3b1a70)
“<JSLockScreenViewController: 0x3b1a70>”

…meghívjuk a dismiss függvényt:

cy# [x dismiss]

És tádááám, a PIN screen eltűnik a képernyőről.

Mielőtt izgalomba jönnénk, hogy de jó, most megtörtük az alkalmazást és igazából PIN nélkül hozzá tudunk férni bármihez, jöjjön a hidegzuhany: ahhoz, hogy ezt meg tudjuk tenni egy bármilyen készüléken, egyrészt jailbreakeltnek kell lennie, másrészt tudnunk kell az SSH-jelszót, továbbá fel kell oldanunk a screen lockot az iOS-en*. Elég komoly előfeltételek… másrészt újból aláhúzom, hogy nem törtük meg az alkalmazást, hanem egy debuggerrel addig manipuláltuk a processz memóriaterületét, amíg el nem értük a kívánt eredményt. Ha játszottál már crackme-vel, akkor pontosan tudod, hogy az még, hogy egyszer meghívtad a debuggerből a sikeres ellenőrzéskor lefutó kódágat, még nem jelenti azt, hogy megoldottad a feladatot.

A fenti procedúra nem maga a támadás, hanem csak egy újabb eszköz, amit használhatunk az alkalmazás dinamikus analízise során.

* jogos a kérdés, hogy ezzel a módszerrel ki lehet-e kapcsolni az iOS szintű screen lockot. Lesz egy rész a screen lockról is, akkor foglalkozunk a témával részletesen.

Köszönet Nepusznak a poszt előzetes szakmai lektorálásáért.

Olvasd el a hozzászólásokat is

11 Comments

  1. Hehe 😀 Innentõl MS-tel már simán ki lehet ütni a kicsikét. SpringBoard kódzárját még nem babráltam, de szerintem azt is.

  2. Szia akkor van megoldás a függetlenítésre mert én a sam et használom de igy m tudok frissíteni mert nem jól mentettem a biztonsagit igy nincsen meg azt mondtak nekem hogy 35.000 ért megcsinálják ez húzós szerintem ha valaki tud megoldást az legyszi írjon ha és csak annyi hogy sima 4 és 4s ről van szó

  3. @vetzl: nem értem, mire gondolsz. a fentieknek semmi köze a függetlenítéshez, a SAM sem függetlenít már, a 35.000-es tétel meg eleve nonszensz. a fentiekben a PhotoVault alkalmazás saját kódjának kijátszásáról van szó, az nem a SIM kártya PIN kódja, de még ha az is lenne, a PIN kódnak sincs semmi köze a függetlenítéshez.

  4. Oké csak nem értek hozza és ezért kérdeztem komolyan 35 mondtak kaposvaron a az s- re van olcsó megoldás nem a gevyre meg ilyenek hanem rendes függetlenítésre gondolok

  5. @vetzl: hivatalos függetlenítés kizárólag szolgáltatón keresztül intézhető, és feltételei vannak, T-mobile esetén nem lehet élő hűségnyilatkozat, Vodafone esetén elvben az nem akadály. de ennek köze nincs a cikkben írtakhoz.

  6. Ok köszi az infót nem is rontom a levegőt itt pedig lenne kérdésem ha gondold i message tudnánk értekezni ez a számon 20/2297414 persze ha van kedved segíteni csak akkor

  7. sziasztok !
    lenne egy tavaly novemberi iphone 4-em, vodafone-os, mennyibe kerül a legális függetlenítés?

  8. @VRoland: hívd fel a 1270-et, és megmondják. ez a cikk nem erről szól.

    innentől itt minden OFF-topic hozzászólást törlünk – erre van a Gyakran Ismételt Kérdések cikk. ha nem kapcsolódik a hozzászólásod ehhez a cikkhez, kérünk, ott tedd fel a kérdésed!

  9. Kezdtem megörülni, hogy 8 komment van, és beszélgetünk valami hozzáértõvel itt errõl, erre nyolc kommentbõl hét OFF. Köszi, @vetzl és @VRoland…

  10. “Lesz egy rész a screen lockról is, akkor foglalkozunk a témával részletesen.”

    Talán elsőként fogom olvasni azt a részt 😀

    Egyébként jó cikk lett,de nekem még mindig az 1.;a 2.; és a 6. rész a kedvencem. 🙂 Azok nagyon ütősek lettek szerintem.

  11. (A cikkeknél minden OFF-topic hozzászólást törlünk. Erre van a Gyakran Ismételt Kérdések cikk. Kérünk, ott tedd fel a kérdésed!)


Add a Comment